Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Film Listesi


Sinemaseverler için hazırlanmış, hayatta en az bir kez izlenmesi gereken filmlerin bir listesini burada bulabilirsiniz. Bazı filmler, yayınlandığı tarihte en çok izlenen filmler olarak adlandırılır. Ancak kült haline gelen şaheserler de vardır. Hazır olduğunuzda ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken bir film izleyiniz. İzlemenin keyfini çıkarın.

El Hoyo

Platform dikey bir hapishanede geçiyor. Her hücresinde iki tutuklu bulunan cezaevlerinde üst katlardan günde sadece bir kez yemek gönderilir. Üst kattaki mahkûmlar yemek için savaşırken, alt kattaki mahkûmlar her geçen gün biraz daha gaddarlaşarak açlıkla baş etmeye çalışıyor. Bir gün cezaevinin 33. katını izliyordu. Goren, zemin katın kapısını açar ve hapishane yönetimine aşina olan Trimagashi ile yemek için zorlu bir savaşa girer.

Kar Küpeleri 

Gelecekte, başarısız deneyler feci felaketlere, küresel ısınmaya ve Dünya’daki yaşamı büyük ölçüde ortadan kaldırmaya neden olacak. Kesintisiz güçle dünyayı dolaşan trenler, hayatta kalanlar için son sığınak olacak. Ancak hayatın zar zor canlı olduğu bu yenidünyada, sınıf farklılıkları hala en büyük silahtır. Yıldız isimleri ve daha fazlası.

Minare

Kırsal alanlara taşınan ailelerin hayatına odaklanır. 1980 yıllarında henüz yedi yaşında olan Koreli-Amerikalı David, babası Jacob’ın ısrarları ile annesi ve kardeşleriyle Arkansas’ın kırsal bir bölgesine taşınır. Aile yeni bir çevre ve yaşam biçimiyle karşı karşıyadır. David’in annesi Monica, bu karavanda yaşamaktan korkar, ancak David ve kız kardeşi yeni hayatlarından bıkmışlardır. Bu arada, Güney Koreli büyükanneler onlarla yaşamak için aileye katılır. Jacob, el değmemiş bir arazide bir çiftlik kurmaya çalışırken ailesiyle evlenme riskini almaya başlar.

A Quiet Place

İki çocuklu bir aile, tenha bir manzarada sakin bir hayat yaşıyor. Ne büyüyen çocuk ne de ebeveynleri işaret diliyle konuşmuyor ve iletişim kurmuyor. Ama bu konuşamadıkları için değil. Aile, gıcırdayan her adımdan, ses çıkaran her hareketten uzaktır. Ancak bir gün küçükler oyun oynarken lambalar kapatılınca bu sessiz hayat alt üst olur. Sessiz bir sessizlik içinde ortaya çıkan bu ses, ailenin sonraki kuşaklarının hemen dikkatini çeker ve ailenin sessizliğini bozmak için ağır bir bedel öder.

Zodiac

San Francisco’da seri katiller mektuplar ve şifreli mesajlarla polisle alay ediyor. Dedektif, gazete muhabiri ve katili yakalamaya yemin eden dört kişi filmin ana karakterleridir. Katilin izinden gitmeye takıntılı dört adam, ne yazık ki katilin ayak izlerini takip etme şeklini alır. Bu katil yıllarca görünmez olduktan sonra tekrar ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu olacaktır. Seven ve The Game and Fight Club gibi filmlerde gerilim alanında güçlü bir konum edinen David Fincher, ünlü hikâyeleri beyazperdeye aktarmada oldukça başarılı olmuştur.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Ahmet Ursai’nin kısa süre önce sonsuza kadar gönderdiğim bu filminin adı “Karpuz kabuğundan Gemiler Yapmak” ve muhtemelen hayatını özetleyebilecek bir isme sahip ama aslında Kalp. Otobiyografisinin beyaz perdeye aktarıldığı bu sahneleme aslında Ursai’nin yaşamına ve filmine bir göndermedir ve bu cümleyi “işe yaramaz bir şekilde imkânsız hale getirmeye çalışmak” olarak kullandığı açıktır.

Waterp’ın adamı Mustafa’nın bu metni şu soruyu gündeme getiriyor: Herkesin hayatında olmamasını hayal ettiği bir şey var mı? Recep ve Mehmet 1960’lı yıllarda Tepecik köyünde yaşayan iki arkadaştır. Yazın yakınlardaki bir kasabada çıraklık yapıyorum ki başkaları gibi boş boş boş boş oturmayayım. Recep bir karpuz ustasıyla, Mehmet ise bir güzellik uzmanıyla çalışır. Karpuz yapımcısı veya berber gibi hayatınız hep böyle mi? İki çocuğun görüş alanı bu köye ya da kasabaya sığmayacak kadar geniş.

Tüm boş zamanlarını terk edilmiş bir ahırda projektör yapmaya çalışarak geçirirler. Bu çabalarında kimsenin umurunda olmayan tek destekçileri köye takıntılı olan Omel’dir. Bu yaz ufkunuzu düşündüğünüzden daha fazla genişletecek. Makbuz, çıkan karpuzları toplamaya gelen ve bazen kadınlar evine yemek yemeye başlayan Nejie ile arkadaş olur. Hayallerin ötesinde duygularla karşılaşır ve aşık olur. Aşk, iş, hayaller… Bu iki çocuk için Tepeçikuri köyündeki iki çocuk asla unutamayacakları bir yaz yaşayacaklar. Ahmet Ursai, “Karpuz Kabuğundan Gemi Yapmak” adlı çalışmasında film tarihine ölümsüz bir eser kazandırmıştır.

Life Of Pi

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir kargo gemisinin içerisinde hemen hemen tüm canlılar bulunurken yolculuk esnasında gemi trajik bir şekilde batmıştır. Uçsuz bucaksız ve vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında bir cankurtaran sandalı yalnız bırakılır. Teknenin hayatta kalan mürettebatı bir sırtlan, kırık bir bacak zebrası, bir orangutan, Richard Parker adında 300 kiloluk bir Bengal kaplanı ve hayvanat bahçesini işleten Pi’nin ailesinden ve 16 yaşındaki Hintli bir çocuktan oluşuyor. Pai, bu kurtarılmamış denizde zayıf bir teknede bir sonraki hayvanda hayatta kalmak için savaşır.

Keskin zekası ve zoolojik bilgisi ile besin zincirinin kurbanı değildir. Ama şimdi sadece bir Bengal kaplanı olan bir teknede. Dev bir kaplanın kurbanı olmamak için hayvanlarla arkadaş olur ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Olağanüstü yolculuk bitmeden büyülü adaya varır. Akademi ödüllü yönetmen Ang Lee’nin yönetmenliğinde özel bir hikâye sunan filmin oyuncu kadrosu oldukça çeşitli. Tobey Maguire, Irrfan Khan ve Adil Hussain, Suraj Sharma’nın oyunculuk tecrübesi olmayan pastasında da yer aldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir