Oksitosin Hormonunu Doğal Olarak Artırmanın 5 Yolu


Oksitosin hormonu kişi rahat ve güvenli olduğunda vücut tarafından doğal olarak üretilir, ancak sarılmak ve masaj ile fiziksel temas yoluyla üretimini artırmak mümkündür, iyi işler uygulamaya ek olarak, sağlıklı beslenme veya evcil bir hayvan sahiplenilmesi oksitosin hormonunu artırmaya yardımcı olur.

1099679
Oksitosin Hormonunu Doğal Olarak Artırmanın 5 Yolu 36

Oksitosin hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunur, bu hormon kadınlarda emzirme zamanında sütün daha kolay emilimine yardım eder, aynı zamanda kişiler arası ilişkileri geliştirir ve güçlendirir. bunlara ek olarak anksiyete gibi bir psikolojik bozukluğun başlama riskini azaltmak da sorumludur. Azalan oksitosin hormonu kaygı ve endişeyi artırarak piskolojik depresif durumlara neden olur.

Oksitosin hormonunu artırmanın ana doğal yolları şunlardır:

1. Fiziksel temas

Sarılma, masaj, (cafune) sevdiğiniz kişilerin saçlarına sevi ve şefkatle dokunmak fiziksel temas ile oksitosin hormonu üretimini teşvik eder. Sevgililer arasında samimi temas da bu hormonun üretimini artırmak için tercih edilen bir yoldur, bu anlarda zevk hissi orgazm sırasında oksitosin daha yoğun olarak ortaya çıkar. Oksitosin hormonuna aşk hormonu da diyebiliriz.

Buna ek olarak, dostluklar da güven ve sevgi vardır, adrenalin norepinefrin, oksitosin ve serotonin hormonları da oldukça iyidir. Kan dolaşımında hormonlar da mutluluk ve esenlik hissi sorumludur.

2. İyi işler yapın

Cömert, dürüst ve şefkatli olarak kan dolaşımında oksitosin düzeylerini artırmak mümkün, beyin iyi duyguları vücuda güven ve ilham olarak yorumlar çünkü, bu oksitosin hormonunun daha fazla üretimi olmasına neden.

Olumlu bir duygusal durum yaşamak sadece oksitosin üretimini uyarır. Aynı zamanda dopamin, serotonin ve endorfin gibi hormonlar mutlu hissetmek için gerekli olan diğer hormonlardır, depresyon ve anksiyete şansını azaltmaya ek olarak. 

Oksitosin Hormonunu Doğal Olarak Artırmanın 5 Yolu 37

3. Emzirme

Emzirme sırasında meme de bebek emme hareketi, kadını rahat ve güvenli hissettiriyor, hipotalamus üzerinde etkisi vardır, kan dolaşımına oksitosin serbest yeteneğine sahiptir.

4. Dengeli bir diyet uygulayın

Sebze, meyve ve tahıllara dayalı dengeli ve sağlıklı bir diyet vücudun oksitosin ve diğer sağlıklı yaşam hormonlarının üretiminin artırmasına yardımcı olur. Bunun için, C vitamini açısından zengin gıdalar, magnezyum, D vitamini ve taurin diyete dahil edilmelidir, diyete dahil olarak doğal çayların kullanımı anksiyetiyi azaltır, papatya ve lavanta çayı gibi.

5. Evcil hayvan sahiplenin

Evcil hayvanın varlığı kortizol azaltmaya ek olarak, stresten sorumlu hormondur. Evcil hayvanlar kanda oksitosin düzeylerini artırır, dopamin ve serotonin hormonlarını da. Anksiyete ve yalnızlık hissini azaltmaya ek olarak, esenlik hissi artar ve daha uzun sürer. Oksitosin hormonu için bir kedi sahiplenebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir