Ödeme İyi Gelen Takviyeler, Ödem Nasıl Geçer


0

Ödem, vücudunuzdaki dokularda aşırı sıvı biriktiğinde meydana gelir. Tipik olarak kollarınız, elleriniz, bacaklarınız ve ayaklarınız toplanan sıvıdan dolayı şişmiş görünür. Bazı takviyeler, idrar yoluyla bu sıvıları atmanıza yardımcı olarak diüretik görevi görebilir. Ödemi tedavi etmek için herhangi bir takviye almaya başlamadan önce, doktorunuzla teşhis etmek ve olası tehlikeleri ve diğer tedavi seçeneklerini tartışmak için danışın.

Ödeme Sebep Olan Durumlar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı odeme-Sebep-Olan-Durumlar.jpg

Hamilelik veya pek çok farklı nedenlerden dolayı ödem meydana gelebilir. Çok fazla tuz tüketilmesi, uzun süre oturmanız, belirli ilaçları almanız veya belirli tıbbi durumlardan muzdarip olmanız nedeniyle ödem yaşayabilirsiniz. Maryland Tıp Merkezi’ne göre tansiyon sorunları, lenfödem, kafa travmaları, beyin tümörleri, gıda alerjileri, varisli damarlar ve adet döngüsü veya gebelik sırasındaki hormonal dalgalanmaların tümü, Maryland Tıp Merkezi’ne göre ödeme neden olabilir.

Ayrıca kalp, karaciğer, böbrek veya tiroid hastalığına bağlı olarak veya sıcak havalarda veya yüksek irtifalarda aşırı fiziksel efor nedeniyle ödem gelişebilir.

Diyet takviyeleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Diyet-takviyeleri.jpg

Ödemi tedavi etmek için UMMC’ye göre balık yağı, magnezyum, alfa-lipoik asit veya C vitamini gibi omega-3 yağ asitlerinin takviyelerini alabilirsiniz. C vitamini ve alfa-lipoik asit antioksidan etki sağlarken, balık yağı, iltihabı azaltabilir ve magnezyum besin desteği sağlayabilir. Diüretik ilaç kullanıyorsanız, bir potasyum takviyesi almanız da gerekebilir. Quercetin gibi Flavonoid takviyeleri, ödem tedavisine yardımcı olabilir.

Ödem rahatsızlığınız, lenfödem gibi lenfatik sisteminizdeki bir sorundan kaynaklanıyorsa, selenyum takviyesi almak yardımcı olabilir. Ödem için herhangi bir besin takviyesi almaya başlamadan önce uygun dozaj ve olası ilaç etkileşimleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bitkisel takviyeler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Bitkisel-takviyeler.jpg

Bazı bitkiler diüretik olarak işlev görür ve vücudunuzdaki dokulardaki fazla sıvıyı temizlemeye yardımcı olabilir. Bu bitkisel takviyeleri karahindiba yaprakları, aescin at kestanesi önemli yer teşkil eder. Özel diüretik etkilere sahip olmasalar da, yaban mersini ve üzüm çekirdeği de ödem tedavisine yardımcı olabilir. Yaban mersini ve üzüm çekirdeği, antioksidan etki sağlar ve üzüm çekirdeği, kronik venöz yetmezlikle ilgili ödem tedavisinde özellikle yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yaygın olarak kabul edilen hiçbir tıbbi araştırma, ödem tedavisi için herhangi bir bitkisel çözümün kullanılmasını desteklememektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ödem genellikle diüretik ilaçlar kullanılarak tedavi edilmesine rağmen, ödemi etkin bir şekilde tedavi etmek için doktorunuzun altında yatan herhangi bir durumu tedavi etmesi gerekebilir. Ödemenizin altında yatan nedene bağlı olarak, diyetinizdeki tuz alımınızı azaltmanız, daha fazla egzersiz yapmanız, ödeme neden olabilecek ilaçları değiştirmeniz veya vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmak için bazı ilaçlar almanız gerekebilir. Kronik venöz yetmezlik veya hamilelik nedeniyle ödem varsa, diüretik takviyeleri veya ilaç almak güvenli olmayabilir.

Uyarılar

Sağlık uzmanınıza danışmadan herhangi bir diyet veya bitkisel destek almayın. Geleneksel ilaçlar gibi, bitkisel ilaçlar ve besin takviyeleri bazen diğer takviyeler ve ilaçlar ile etkileşime girebilir. Örneğin, bir potasyum takviyesi almak, bazı diüretik ilaç türlerini alırken bir eksikliğin önlenmesine yardımcı olabilir ancak diğer diüretik türleriyle toksisiteye neden olabilir. Yaban mersini ve karahindiba, kumarin gibi kan inceltici ilaçlar ile olumsuz etkileşime girebilir ve safra kesesi hastalığınız varsa veya bazı bitki türlerine alerjiniz varsa karahindiba da tehlikeli olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz