Niyasin (B3 Vitamini) Almanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?


B-3 vitamini olarak da adlandırılan niasin, yediğiniz kalorileri enerjiye dönüştürmede rol oynayan sekiz B vitamininden biridir. Niasin ayrıca stres ve seks hormonlarının üretiminden sorumludur ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

indir 6 7
Niyasin (B3 Vitamini) Almanın Artıları ve Eksileri Nelerdir? 36

Uzmanlara göre, gelişmiş ülkelerde çok nadir niasin eksikliği görülmektedir. Yüksek dozda niasin ise bir takım ciddi riskler gösterse de tıbbi gözetim altında yüksek kolesterolü tedavi etmek için yararlı olabilir. Diyetinize takviye eklemeden önce doktorunuza danışın.

İpucu

Yüksek dozda niasin, kolesterolü düşürmek için bir tedavi olarak kullanılır. Ancak ek formda çok fazla niasin tüketmek yan etkilere neden olabilir ve sağlığınıza zarar verebilir.

Niyasin Önerileri ve Diyet Kaynakları

Niyasin, yumurta, yağsız et, fındık, kümes hayvanları, süt ürünleri, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar, baklagiller ve balık gibi bir dizi gıdada bulunur. Yetişkinler için önerilen günlük niasin miktarı günde 14 ila 16 miligramdır. Bu 500 miligram dozundan 30 kat daha az bir miktardır.

Tavuk gibi niasin açısından zengin gıdalar porsiyon başına 7.3 ila 11.7 miligram; ton balığı, porsiyon başına 8.6 ila 11.3 miligram; müstahkem kahvaltılık gevrek, porsiyon başına 20 ila 27 miligram; somon, porsiyon başına 8.5 miligram; ve mercimek porsiyon başına 2.1 miligram niasin içermektedir.

Düşük Kolesterol için Yüksek Dozlar

Niasin eksikliğinin tedavisinin yanı sıra, yüksek kolesterolü tedavi etmek için yüksek dozda niasin – tipik olarak 500 miligram veya daha yüksek – kullanılmıştır. Uzmanlara göre, bu yüksek dozlar reçeteli ürünler olarak satılmaktadır. Yüksek kolesterolü tedavi etmek için çok yüksek dozlar gerekli olduğundan, 250 miligram veya daha az güçte olan diyet takviyeleri bu kullanım için uygun değildir.

Yayınlanan bir çalışmada, reçeteli kolesterol düşürücü bir ilaç ile birlikte yüksek dozlarda niasin karşılaştırılmıştır. Günlük 500 miligram dozda başlayan ve sonunda günde 2.500 miligrama çıkan bu çalışma, bir tür statin ilacı ile kombine edilen niasinin, ateroskleroz ile yaygın olarak ilişkili dört tip kolesterolü iyileştirebildiğini bulmuştur.

Niasin Alma ve B-Kompleks Dengesizlikleri

Yüksek dozda niasinin en yaygın yan etkilerinden biri “niasin sifonu” dur. Bu yan etki, ciddi olmasa da boyun, yüz, kollar ve üst göğüste kızarıklık, kaşıntı ve karıncalanma ile karakterizedir. Uzmanlara göre, niasin alma 30 ila 50 miligram dozda başlayabilir.

Yüksek dozda niasinin daha az belirgin bir yan etkisi, vücuttaki diğer B vitamini seviyelerinde potansiyel bir dengesizliktir. B vitaminlerinden herhangi birinin yüksek dozlarda alınması, diğer B vitaminlerinde dengesizliklere neden olabilir. Bu nedenle, takviyeleri kullanmaya karar verirseniz, tüm B vitaminlerini içeren bir B kompleksi vitamini tüketmek en iyisidir.

Karaciğer Hasarı Riski

Niasin, diğer tüm B vitaminleri gibi, suda çözünebilir bir vitamindir ve fazla alındığında vücut tarafından atılabilirken, 500 miligram kadar yüksek dozların tüketilmesinde yine de birtakım tehlikeler vardır. Bu tür yüksek dozlar deri döküntüleri, peptik ülserler, artmış kan şekeri ve karaciğer hasarına neden olma potansiyeline sahiptir.

Bu yüzden karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya mide ülseri olan bireyler için niasin haplarından kaçınmak özellikle önemlidir. Ek olarak, diyabet veya safra kesesi hastalığı olanlar niasini sadece bir tıp uzmanının gözetimi altında kullanmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir