Nevrotik Anksiyete’nin Belirtileri


Anksiyete nevrozu veya nevrotik anksiyete Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olarak da bilinen psikolojik bozukluktur. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler toplumdaki tüm anksiyete (kaygı) bozukluklarının ⅕’ini oluşturmaktadır. İş, aile, para, sağlık gibi konularda aşırı ve abartılı endişe, korku ile seyreden Yaygın Anksiyete Bozukluğunun belirtileri sorun ciddi boyutlara ulaşana kadar göz ardı edilebilir.

nevrotik anksiyete
Nevrotik Anksiyete'nin Belirtileri 36

Fiziksel Belirtiler

Yaygın anksiyete bozukluğunun belirtileri diğer anksiyete bozuklukları ve panik atak ile benzerlik gösterebilir. Buna ek olarak uyku sorunları, huzursuzluk, herhangi bir sebebe bağlı olmadan ortaya çıkan yorgunluk gibi belirtiler sayılabilir.

Aşırı Endişe

Endişe her bir bireyin hissedebileceği, hayatın içinden bir duygudur. Ancak bu durumu bozukluk haline getiren aşırı, şiddetli, sürekli ve asılsız bir endişe olmasıdır. Kişiler her zaman olabilecek en kötü, asılsız durumları akıllarına getirir. Bu durum aile, iş veya okul hayatlarını olumsuz etkileyecek düzeye ulaşır. Herhangi bir konuda kaygı söz konusu olabileceği gibi özellikle dakiklik, mükemmeliyetçilik konularda endişe duyarlar.

Yaygin anksiyete bozuklugu
Nevrotik Anksiyete'nin Belirtileri 37

Psikolojik Belirtiler

Fiziksel belirtiler ve endişenin yanı sıra Yaygın Anksiyete Bozukluğunun belirtisi olabilecek psikolojik belirtiler konsantre olmakta güçlük ve kolayca dikkat dağılması şeklinde sıralanabilir. Okul veya iş hayatındaki görevler, belli bir sürede tamamlaması gereken aktiviteler endişe düzeyini daha da artırabilir.

Yüksek kaygı düzeyine sahip olduklarından dolayı sürekli uyarılma eşiğindedirler. Küçük bir uyaran dikkat dağıtıcı ve hatta ürkütücü olabilir. Ayrıca kaliteli bir uykudan mahrum kalma, yorgunluk ve tükenmişlik hissi karamsarlık ve sinirliliği üst seviyede yaşamalarına sebep olabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir