Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?


Nefes darlığı bir kişi yeterince hava solumakta güçlük çektiğinde ortaya çıkar. Orta ila şiddetli olarak değişebilir.

Nefes darlığı için tıbbi terim olarak (dispne) kelimesi kullanılır. Bu sorun yaygın olmamasına rağmen, rahatsız edici ve stresli bir deneyim olabilir. Kişiler nefes darlıklarının nedenini bildiklerinde ve bu bir acil durum değilse, bazı ev ilaçlarını deneyebilirler.

Aşağıdaki egzersizler nefes darlığı tedavisine yardımcı olabilir;

 Derin Nefes Alma

Karın içinden derin nefes alma, nefes darlığını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Evde yapmak için;

 • Uzanın ve ellerinizi göbeğinize koyun,
 • Burnunuzdan güçlü bir nefes alın, midenizi genişletin ve ciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin,
 • Nefesinizi birkaç saniye tutun,
 • Ciğerlerinizi boşaltarak ağzınızdan yavaşça nefes verin,
 • Bu adımları 5 ila 10 dakika tekrarlayın.
 • Bu egzersiz günde birkaç kez veya kişi nefes almakta zorlanıyorsa yapılabilir. Hızlı nefes almaktansa yavaş, kolay ve derin nefes almaya devam etmek daha iyidir.

Büzük Dudak Solunumu

Nefes darlığını yok etmeye yardımcı olabilecek bir başka nefes egzersizi ise büzülmüş dudak nefesidir. Büzük dudak solunumu, nefesinizi yavaşlatarak nefes darlığını azaltmaya yardımcı olur. Bu, özellikle nefes darlığınız endişeden kaynaklanıyorsa yararlıdır.

Büzük dudak solunumunu denemek için şunları yapmalısınız;

 • Omuzlarınız rahat bir şekilde bir sandalyeye dik oturun,
 • Dudaklarınıza bastırın, ortasında bir boşluk bırakın,
 • Birkaç saniye burnunuzdan nefes alın,
 • Dört saniye boyunca büzülmüş dudaklarla hafifçe nefes verin,
 • 10 dakika boyunca bu şekilde nefes alın ve nefes verin.
 • İnsanlar nefes darlığı hissettiklerinde bu egzersizi deneyebilir ve daha iyi hissedene kadar gün boyunca tekrarlayabilirler.
1 1
Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? 36

Rahat ve Destekleyici Bir Pozisyon Almak

Ayağa kalkmak veya uzanmak için rahat ve destekleyici bir pozisyon bulmak, rahatlamanıza ve nefes almanıza yardımcı olabilir. Bu tedavi özellikle nefes darlığınız endişe veya aşırı efordan kaynaklanıyorsa faydalıdır.

Aşağıdaki uygulamalar, bir kişinin nefes yolundaki zorlamayı hafifletebilir ve nefes almasını iyileştirebilir;

 • Bir sandalyede öne oturun, tercihen başınız bir masaya dayansın,
 • Sırtınızı desteklemek için duvara yaslanın,
 • Ayaklarınızın ağırlığını azaltmak için elleriniz bir masanın üzerinde durun,
 • Başınız ve dizleriniz yastıklarla desteklenerek yere yatın.

 Bir Fan Kullanmak

Nefes alırken havanın gücünü hissetmek, daha fazla hava geliyormuş gibi görünmesini sağlar. Bu tedavi nefes darlığı hissini azaltmada etkilidir.

Ancak araştırmacılar, altta yatan bir durumdan kaynaklandığında vantilatör kullanmanın semptomları iyileştirdiğini belirlememiştir. Çevrimiçi satın alabileceğiniz çeşitli taşınabilir fanlar vardır.

 İçinize Buhar Çekin

Buhardan gelen ısı ve nem, akciğerlerdeki mukusu giderebilir ve nefes darlığını azaltabilir.

Evde buhar inhalasyonu yapmak için bir kişi şunları yapmalıdır;

 • Büyük bir kâseyi çok sıcak suyla doldurun,
 • Birkaç damla biber veya nane veya okaliptüs esansiyel yağı ekleyin,
 • Yüzünüzü kâseye koyup, kafanıza havlu koyun,
 • Derin bir nefes alın ve buharı içinize çekin.
 • Su yeni kaynamışsa, biraz soğuması önemlidir. Aksi takdirde, buhar cildi tahriş edebilir.

Koyu Kahve İçmek

Sade koyu kahve içmek, içerdiği kafein solunum yollarının kaslarındaki yorgunluğu azaltabileceğinden nefes darlığının tedavisine yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar, kafeinin etkilerinin astımlı kişilerde hava yolu fonksiyonunu biraz iyileştirdiğini bulmuştur. Bu, nefes almalarını kolaylaştırmak için yeterli olabilir.

 Ancak, çok fazla kahve içmenin bir kişinin kalp atış hızını artırabileceğini hatırlatmak önemlidir. Bu tedaviyi denerken, çok fazla tüketmediğinizden emin olmak için kafein alımınızı izlemek en iyisidir.

 Taze Zencefil Yemek

Taze zencefil yiyin veya bir miktar sıcak suya içecek olarak ekleyin. Solunum yolu enfeksiyonunun sebep olduğu nefes problemini azaltmayı sağlayabilir.

Yapılan bir çalışma, zencefilin solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan solunum sinsityal virüsüne karşı etkili olabileceğini göstermiştir.

Nefes Almakta Zorluk

Bazen nefes almakta zorluk çekebilir ve nefes darlığı hissedebilirsiniz. Zor nefes almanın nedeni şunlar olabilir;

Kanser veya kanser tedavileri nedeniyle akciğer hasarı, akciğerlerde kan pıhtıları, kalbin veya akciğerlerin etrafındaki sıvılar, akciğerlerde enfeksiyon, astım veya amfizem, kalp hasarı (konjestif kalp yetmezliği), anemi (vücutta düşük kırmızı kan hücresi sayısı) nedene bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.

2 36
Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? 37

 Nefes Darlığının Giderilmesi

Nefes darlığını gidermenin en iyi yolu nedenin tedavi edilmesidir. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Doktorunuz ve hemşireniz, nefes almayı iyileştirmenin en iyi yolunu bulmak için sizinle ilgilenecektir.

 Genel Tavsiyeler

Nefes darlığı hissetmeye başlarsanız, yüzünüze hava üflemek için küçük bir el tipi fan kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu, nefes darlığını gidermenin iyi bir yoludur.

Rahatsız hissetmeden sadece günlük aktivitelerinizde kullanabilirsiniz. Nefes darlığı hissederseniz, durun ve nefesinizin önceki haline dönene kadar dinlenin. Ardından, mümkünse etkinliğinizi yeniden başlatın.

Vücuttaki tüm hücrelerin oksijene ihtiyacı vardır. Kanınızda çok az oksijen varsa, nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Doktorunuz veya hemşireniz, parmağınıza takılan oksimetre adı verilen küçük bir cihazla kanınızdaki oksijen miktarını ölçebilir.

Kanınızda yeterli oksijen yoksa daha fazla oksijen almak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ekstra oksijeni 2 şekilde alabilirsiniz;

 • Yoğunlaştırıcı, havadaki oksijeni alıp burnunuzun altındaki ince, esnek bir tüp aracılığıyla size ileten küçük bir makinedir.
 • Önceden doldurulmuş portatif oksijen tankı aracılığıyla. Tankı gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz. Oksijen bittiğinde tankı tekrar doldurabilirsiniz. Bir evde bakım şirketi gerekirse size evde oksijen sağlayabilir.

Nefes Darlığı için İlaçlar

Sebebe bağlı olarak doktorunuz nefes darlığı için ilaç da reçete edebilir. Bu ilaçları ağızdan veya damardan alabilirsiniz.

Astım, amfizem veya kronik bronşitiniz varsa, doktorunuz bir nebülizör veya inhaler reçete edebilir. Bunlar, ilacı solunan ince bir sis şeklinde veren 2 cihazdır. Hemşireniz size nebulizatörü veya inhaleri nasıl kullanacağınızı öğretecektir.

Akciğerinizde pıhtı varsa, doktorunuz kanınızı inceltmek için ilaç (antikoagülanlar) reçete edebilir. Bu ilaç bir hap veya enjeksiyon olabilir. Doktorunuz kan testleri isteyecek ve bu ilaçları alırken alınması gereken önlemleri açıklayacaktır. Zatürreniz varsa, doktorunuz tedavi etmek için antibiyotik reçete edebilir.

Kalbinizde veya akciğerlerinizde çok fazla sıvı varsa, doktorunuz sıvıyı çıkarmak için diüretik veya diüretik enjeksiyonları gibi ilaçlar reçete edebilir.

 Nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilecek baz ilaçlarda vardır. Doktorunuz bu ilaçlardan hangisinin sizin için en iyi olduğunu sizinle görüşecektir.

 Nefes Egzersizleri

Hemşireniz, nefes darlığınızı hafifletmeye yardımcı olmak için size nasıl derin ve yavaş nefes alacağınızı gösterecektir. Bunu göğüs ve karın boşluklarını ayıran kas olan diyaframı kullanarak yapabilirsiniz. Bu tür solunuma diyafram solunumu denir.

Bu nefes egzersizlerini yaparken rahatlamaya çalışın. Kaslardaki gerilimi rahatlatın. Bu karın, kaburgalar ve akciğerlerin genişlemesine izin verebilir.

 Derin Nefes Alma 4-8-8

Bu, akciğerlere giren ve çıkan hava hareketini iyileştiren bir egzersizdir. Bu vücuttaki oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur.

 • 4’e kadar sayarak burnunuzdan nefes alın.
 • 8’e kadar sayarak nefesinizi tutun.
 • Dudaklarınızı büzerek (ıslık çalarken olduğu gibi) 8’e kadar sayarak nefes verin.

Bunu 4 kez tekrarlayın.

 Göğüs Duvarı Germe

Bu egzersiz göğüs duvarı kaslarının daha esnek hale gelmesine yardımcı olur. 4’e kadar sayarak burnunuzdan nefes alın. Nefes alırken kollarınızı başınızın üzerine kaldırın ve öne doğru gerin.

Büzülmüş dudaklarla nefes verin. Nefes verirken avuç içlerinizi uzaklaştırın ve kollarınızı yanlarınıza doğru indirin. Bunu 4 kez tekrarlayın.

 Hızlı Nefes Tekniği

Bu egzersiz diyaframınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 • 15 ila 30 saniye boyunca burnunuzdan hızlı bir şekilde nefes alın ve verin.
 • 60 saniyeye ulaşana kadar bu egzersizi birkaç kez deneyin.

Yürü ve Nefes Al

Bu ipuçları, yürürken daha kolay nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Düz bir yüzeyde yürürken ağzınızı kapalı tutun ve burnunuzdan nefes alın. Bir tepede yürürken, burnunuzdan nefes alın ve büzülmüş dudaklarla nefes verin. Merdivenleri tırmanırken, her adımda büzülmüş dudaklarla nefes verin.

 Nefes Darlığı Krizinden Kurtulma

Çenenizi göğsünüze doğru eğin. 10 kez kısa aralıklarla dudaklarınızdan nefes verin. Gerekirse, aralarında hızlı bir nefes alın. Boyun kasları daha az gergin olduğunda, burnunuzdan nefes alın. Büzülmüş dudaklarla 3 kez nefes verin. Ortasında nefes alın. 4’e kadar sayarak burnunuzdan nefes alın. Açık ağzınızdan “a” sesi çıkararak ve 8’e kadar sayarak nefes verin. Bunu 3 kez tekrarlayın.

 Nefes Almayı İyileştirmenin Diğer Yolları

Akupunktur ve akupresür, bazı kişilerin daha az nefes darlığı yaşamasına yardımcı olabilir. Bu tedaviler için hemşireniz sizi yönlendirebilir. Kişiler nefes darlıklarının nedenini bildiklerinde ve bu bir acil durum değilse, bazı ev ilaçlarını deneyebilirler.

İlaç alıyorsanız veya oksijen kullanıyorsanız, akupunktur ile aynı anda almaya devam edebilirsiniz. İlk önce doktorunuzla konuşmadan reçeteli ilaçları almayı bırakmayın. Vücuttaki tüm hücrelerin oksijene ihtiyacı vardır. Kanınızda çok az oksijen varsa, nefes almakta zorluk çekebilirsiniz.

 Kaygıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Nefes darlığı korkutucu olabilir. Bazı insanlar nefes darlığı yaşadıklarında endişeli hissetmeye başladıklarını söyler. Ancak kaygı nefes almayı daha da zorlaştırabilir. Nefes alırken havanın gücünü hissetmek, daha fazla hava geliyormuş gibi görünmesini sağlar.

 Bu kaynaktaki nefes egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kaygıyla başa çıkmanın başka yollarını öğrenmek isteyebilirsiniz. Endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun. Size yardımcı olması için anti-anksiyete ilaçları reçete edilebilir. Ayrıca sizin için faydalı olabilecek rahatlama programları da verebilir.

Aşağıdaki işlemler için doktorunuzu veya hemşirenizi arayabilirsiniz;

 • Nefes darlığının giderilmesinde ek oksijen kullanımı, inhalasyon ilaçları, nefes egzersizleri uygulanabilir. Bu işlemler için destek alabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir