Neden Her Zaman Hasta Oluyorum?


Bazı insanlar için hasta olmak bir yaşam biçimidir. Nezle, hapşırma ve baş ağrısından kurtulmak bir rüya gibi görünebilir ama bu mümkün. Ancak, öncelikle sizi hasta eden şeyin ne olduğunu bilmek zorundasınız.

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” bazı gerçekleri söyleyen basit bir sözdür. Çok yönlü, dengeli bir diyet yemiyorsanız, vücudunuz en iyi şekilde çalışamaz. Kötü bir diyet aynı zamanda çeşitli hastalıkların riskini de arttırır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Hasta.jpg

İyi beslenme, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri, vitaminleri ve mineralleri almaktır. Farklı yaş gruplarının farklı beslenme ihtiyaçları ve gereksinimleri vardır, ancak aynı genel kurallar her yaştan insan için geçerlidir:

– Her gün çeşitli meyve ve sebzeler yiyin.

– Yağlı proteinlerin yerine yağsız proteinleri seçin

– Günlük yağ, sodyum ve şeker alımınızı sınırlandırın.

– Mümkünse kepekli tahılları yiyin.

D Vitamini

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı D-Vitamini.jpg

Sık sık hastalanırsanız, D vitamini alımınızı artırmanın faydalı olduğunu görebilirsiniz. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, D vitamini takviyelerinin bir kişiyi akut solunum yolu enfeksiyonu geçirme olasılığını azaltacağı tespit edildi. D vitamini eksikliği de zayıf bir bağışıklık sistemine bağlanmıştır. D vitamini alımınızı yağlı balık, yumurta sarısı ve mantar gibi yiyeceklerle artırın. Her gün 10-15 dakika dışarıda olmak, bu “güneş ışığı vitamininin” faydalarından yararlanmak için başka bir yoldur.

Uyku eksikliği

Her gece yeterince uyumayan insanların hastalanma olasılıkları daha yüksektir.

Bağışıklık sisteminiz uyurken sitokinleri serbest bırakır. Sitokinler, iltihaplanma ve hastalıklarla savaşan protein habercilerdir. Vücudunuz, hasta ya da stresli olduğunuzda bu proteinlerden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Uykusuz kalırsanız, vücudunuz yeterince koruyucu protein üretemez. Bu, vücudunuzun enfeksiyon ve virüslerle savaşma yeteneğini düşürür.

Kirli eller

Elleriniz gün boyunca birçok mikropla temas eder. Ellerinizi düzenli olarak yıkamadığınızda ve ardından yüzünüze, dudaklarınıza veya yiyeceğinize dokunduğunuzda, hastalıkları yayabilirsiniz. Ellerinizi sadece akan su ve antibakteriyel sabunla 20 saniye boyunca yıkamak sağlıklı kalmanıza ve hastalıklara neden olan bakterileri önlemenize yardımcı olur.

Kötü ağız sağlığı

Hasta olmadığınız zaman vücudunuzun doğal savunması ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı aynı zamanda tehlikeli bakterileri kontrol altında tutar. Ancak zararlı bakteriler kontrolden çıktığında, sizi hasta edebilir ve vücudunuzun herhangi bir yerinde iltihaplanma ve sorunlara neden olabilir.

Çok fazla stres

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı stres.jpg

Stres yaşamın normal bir parçasıdır ve küçük artışlarla bile sağlıklı olabilir. Ancak kronik stres vücudunuza zarar verebilir, sizi hasta edebilir ve vücudunuzun doğal bağışıklık tepkisini azaltabilir. Bu iyileşmeyi geciktirebilir, enfeksiyonların sıklığını ve şiddetini artırabilir ve mevcut sağlık problemlerini ağırlaştırabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir