Nasıl Daha Hızlı Koşulur? Hızlı Koşma Taktikleri


Hızlı koşunun gerçekleştirilmesi halinde teknik ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda da fiziksel etmenler de belirleyici bir rol oynamaktadır. Kişilerin bacak uzunluğu, pelvis genişliği, kas kütlesi ve akciğerlerinin durumu bu noktada etkilidir. Ancak genetiğe bağlı olan faktörler de bulunmaktadır. Bunun dışında kişilerin duruşları ve ayaklarını vuruş biçimleri de koşma konusunda hızı etkileyen faktörler arasında sayılmaktadır. Bu tip ipuçları tekniği geliştirerek, daha etkili koşmak adına önemli etmenler olarak sayılabilmektedir.

Adım 1

Omuzları ve başı sabit tutmak gerekmektedir. Bu türde hareket etmek kalçayı kilitleyeceğinden ötürü bu bölgeleri rahat tutmak son derecede önemlidir.

Bir Haftada Nasil Daha Hizli Kosulurr
Nasıl Daha Hızlı Koşulur? Hızlı Koşma Taktikleri 36

Adım 2

Kolların ve bacakların hareketleri birbirlerinin tersi yönünde olmalıdır. Bu sayede bacakların dengesi korunacaktır. Koşu boyunca dirseklerin 65 ile 90 derece arasında tutulması da gerekmektedir. Vücuda sabit bir şekilde kolları sallamaktan kaçınarak, öne iter biçimde destek vermek önemlidir. Elleri gevşetmek ve parmakları da serbest bırakmak koşuyu etkileyecektir.

Adım 3

Koşu esnasında dik duruşu korumak ve öne doğru eğilmiş biçimde başlangıç yapmak son derecede önemlidir. Öne doğru eğilme hali daha hızlı koşmak adına önemli bir faktördür. Aynı zamanda da kalçayı da destekleyeceğinden ötürü kas gerilmelerine neden olabileceği de ifade edilmektedir.

Adım 4

Koşu esnasında kısa ama sık adımlar atmak doğrudan hızı etkileyebilecektir. Aksi takdirde vücut daha fazla havada asılı kalacağından ötürü hızlı hareket imkanını da düşürebilecektir. Bu yüzden daha fazla adım atmaya odaklanacak olan kişilerin hızında da gelişme görülebilecek yöndedir.

Bir Haftada Nasil Daha Hizli Kosulurrr
Nasıl Daha Hızlı Koşulur? Hızlı Koşma Taktikleri 37

Adım 5

Sürekli vücudu itme halinde olmak ve iniş esnasında topuklarını kullanmak da etkili bir tenkil olacaktır. Topuk vuruşları sayesinde bu hız daha da artabilecektir. İlk olarak ayak topuğuyla yere indikten sonraki zaman zarfında ayak parmaklarına kadar hızlı bir iniş gerçekleştirilebilecektir. Kısa süreli koşular için etkili bir teknik olsa da uzun süreliler için son derecede yorucu olarak sayılabilecektir. Bu tekniğin dezavantajı da baldırlarda yaralanmalara ya da rahatsızlıklara neden olabileceğini de göstermektedir. Öte yandan ayak parmaklarını vurmak da sorun teşkil edebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir