Nane Yağının Kabızlığa Etkileri


Kabızlık dışkı geçirmede güçlük veya sert, kuru dışkıların sık sık geçişi ile karakterize bir durum olarak adlandırılır. Laksatifler ve lif takviyeleri, dışkılarınızı yumuşatarak düzenli olarak tuvalete gitmenizi sağlayabilir ve dolayısıyla kabızlık sorunundan sizleri kurtarabilir. Nane yağı, alternatif bir tedavi olarak kullanıldığında kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

nane yagi
Nane Yağının Kabızlığa Etkileri 36

Nane Yağının Kimliği

Nane, diş etlerinde ve diş macunlarında aroma maddesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane yağı ise nane ve su kullanılması ile elde edilmektedir. Herbs2000’e göre, nane bilinen en eski bitkilerden biridir ve hazımsızlık, IBS, şişkinlik, kolik ve karaciğer koşulları gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için tıbbi olarak kullanılmıştır. Ek olarak, nane yağı, artrit, gut, kabızlık ve mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılabilir.

nane
Nane Yağının Kabızlığa Etkileri 37

Nane Yağının Özellikleri

Çiçekli bitkiler, yağ ve nane yaprakları çeşitli bitkisel preparatlarda kullanılır. Nane yağı, midenizdeki ve sindirim sisteminizdeki düz kasları gevşetmeye yardımcı olan anti-spazmodik özelliklere sahiptir. Ek olarak, bu bitki ayrıca kabızlık ve diğer sindirim bozukluklarının neden olduğu ağrıyı azaltmada yararlı olan analjezik özelliklere sahiptir.

Kabızlığın Nedenleri

Kabızlık, yemeğinizin sindirim sisteminizden yavaş ilerlemesinden kaynaklanır. Yetersiz diyet lifi de kabızlık sebebi olabilir. Kabızlığa neden olabilecek ek faktörler arasında kas bozuklukları, zayıf beslenme, nörolojik bozukluklar ve ileri yaş ve bağırsak bozuklukları yer alır. Düzenli bağırsak hareketleri, toksinlerin vücudunuzdan atılması için gerekli bir işlevdir.

Nane Yağı Kullanımı

Kabızlık için alternatif bir tedavi olarak nane yağı kullanımında, Bazı Üniversiteler 1 çay kaşığı demlenmesini tavsiye etmektedir. Kurutulmuş nane, yaklaşık 10 dakika boyunca bir bardak su içinde bırakır. Sonra yaprakları hazırlanmış olan sıvıdan süzülür ve tüketilir. Bu naneli içecek, yemekler arasında her gün beş kata kadar tüketilebilir. Bu bitki, kapsül şeklinde de bulunmaktadır. Kapsül kullanılması durumunda, günde üç kereye kadar bir ila iki kapsül alınabilir.

Uyarı

Küçük çocuklara nane yağı verilmemelidir. Bu bitki, doktor onayı olmadan reçeteli ilaçlar veya reçetesiz satılan ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır. Aşırı miktarda nane yağı toksik olabilir ve yan etkilere neden olabilir. Ek olarak, doğrudan cildinize uygulandığında, ciltte kızarıklığa neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir