Mutfaktaki Bakterilerden Korunmanın Yolları Nelerdir?


0

Botulizm, Clostridium botulinum isimli bakterilerinin neden olduğu ve nadir olarak görülen gıda kaynaklı bir hastalıktır. Bu bakterilerin sporları doğal olarak kir ve tozda bulunur, ancak genellikle uyku halindedirler. Bununla birlikte uygun koşullar oluştuğu zaman bu sporlar aktif bir bakteriye dönüşebilir ve ölümcül bir toksin üretebilirler. Bu toksin ile enfekte olmuş yiyecekleri yemek, tedavi edilmezse felç ve ölüme neden olabilir. Ancak botulinum bakterisi ile kirlenmiş olan yiyecekleri tüketmekten kaçınmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Botulinum Bakterisi Nerede Yaşar?

Botulinum bakterisinin sporları düşük ya da oksijensiz bir ortam, biraz nem ve tipik olarak 5 derece ile 50 derece arasındaki bir sıcaklık aralığı olan optimum koşullar sağlandığında büyür. Ek olarak, çoğu sebze, incir, et, tavuk ve balık dahil olmak üzere düşük asitli yiyeceklerin ve şeker ile tuzun düşük olduğu yiyeceklerin botulinum bakterisinin büyümesini desteklemesi daha olasıdır.

Yüksek Riskli Yiyecekler Nelerdir?

Oda sıcaklığında ve düşük oksijenli bir ortamda yaşadıkları için, ev yapımı konserve, hazır konserve ya da fermente edilmiş gıdalar botulizm salgınlarında en sık rastlanan suçlulardır. Bu toksinle kirlenmiş diğer yiyecekler arasında, fermente balık, bitkisel yağlar, peynir sosu ve doğru sıcaklıklarda saklanmamış folyo sarılı pişmiş patatesler, şişelenmiş sarımsak ve sıcak olarak muhafaza edilmemiş ve havaya maruz kalmamış besinler bulunur.

Bal aynı zamanda bir botulinum sporları kaynağıdır ve olgunlaşmamış sindirim sistemleri toksin üretimine izin verebileceği ve bebek botulizmine neden olabileceği için bebekler için risk oluşturur. Bu risk nedeniyle, 1 yaşın altındaki bebekler balla beslenmemelidir.

Konserve ve Kavanozdaki Yiyecekleri İnceleyin

Evde yapılmış olan konserve ve nadiren hazır konserve edilmiş yiyecekler botulinum toksinin kaynağı olabileceği için konserve veya kavanozlu yiyecekleri açmadan önce bozulmuşluk açısından gözle inceleyin. Konserve hasar görmüş ya da çatlamışsa veya sızma olmuşsa, şişmişse o konserve ürününü açmayın ve satın almayın.

Bir konserveyi açarsanız ve yiyecek kötü bir şekilde kokarsa, köpüklü bir görünüm varsa ya da yiyecekler küflenmişse, renksizse kesinlikle tüketmeyin. Bu toksin ile kirlenmiş yiyecekler kokmayabilir ya da kötü tadı olmayabilir. Bu sebeple yiyeceğin kirlendiğinden şüphe duyuyorsanız, tadına bakmayın çünkü az miktarda toksin bile hastalığa neden olabilir.

Yiyeceklerin Kirlenmesi Nasıl Önlenir?

Bir arkadaşınız, komşunuz veya akrabanıza gittiğinizde size konserve yiyecekler ikram ediyorsa, ailenize bunları yedirmek veya beslenmek için ne seçtiğiniz konusunda seçici olun. Bu gıdaların güvenli olması için uygun ekipmanın kullanılması ve belirlenmiş prosedürlerin takip edilmesi gerekir.

Örneğin, düşük asitli yiyeceklerin botulinum sporlarını öldürecek kadar yüksek sıcaklıklarda işlemenin tek yolu bir düdüklü tencere ya da basınçlı kap kullanmak ve ısıtma ve soğutma zamanları da dahil olmak üzere önerilen tarifi izlemektir.

Ek olarak, evde konserve yiyecekleri 10 ila 20 derece arasında saklanmalı ve çoğu konserve yiyecek türü bir yıl içerisinde tüketilmelidir. Yiyeceklerin düzgün bir biçimde konserve edildiğinden ya da saklandığından emin değilseniz ve evde yapılmış konserve yiyeceklerin kaynağını bilmiyorsanız en güvenli karar onları tüketmemektir.

Botulinum toksini nerede bulunur

Kirlenmiş Yiyeceklerden Kurtulma Aşamaları

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, botulinum bakterisi ile kirlendiğinden şüphelendiğiniz gıdalar için güvenli bertaraf etme prosedürleri sıralı bir şekilde şöyledir:

  • Cilde temas etmesini ya da sıçramasını önlemek için gerekli adımları uygulayarak kabı dikkatli bir şekilde lastik veya lateks eldiven kullanarak alın.
  • Kirlenmiş yiyecek kabını ağzı kapatılabilir bir torbanın içine koyun. Daha sonra bir tane daha ağzı kapanabilir torbayı birinci torbaya sarın ve ağzını sabitlemek için bantlayın.
  • Diğer insanların ya da hayvanların ulaşamayacağı  geri dönüşümsüz bir çöp kutusuna atın.
  • Kirlenmiş yiyecekleri tuvalete ya da umumi çöp kutularına atmayın.
  • Kirlenmiş yiyeceklerden dökülen sıvıyı 1/4 bardak çamaşır suyu ve 2 bardak su ile birlikte temizleyin. Kirlenmiş yiyecekle temas etmiş olabilecek süngerleri, bezleri ya da giysileri atın.
  • İşiniz bittiği zaman ellerinizi sabun ve ılık su ile iki dakika boyunca yıkayın.

Uyarı

Bebeklerde botulizm belirtileri zayıf beslenme, zayıf kas tonusu, zayıf ağlama ve düşük enerji gibi durumlardır. Botulizm belirtileri kirli gıdayı tükettikten altı saat sonra başlayabilir ve bulanık ya da çift görme, konuşma bozukluğu, ağız kuruluğu ve kas güçsüzlüğü gibi belirtiler kendini gösterir.

Bu belirtiler nefes almada zorluk, felç ve solunum yetmezliği şeklinde ilerleyebilir. Eğer tedavi derhal başlatılmazsa ölüm meydana gelebilir. Gerekirse tedavide solunumu desteklemek için antitoksin ve ventilasyon enjeksiyonu uygulanır.

Sizden veya bir yakınınızdan botulinum toksini ile kontamine olmuş bir yemek tükettiğinden şüpheleniyorsanız hemen tıbbi bir yardım alın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz