Müshil Nedir? Doğal Müshil İlaçları Nelerdir?


Sindirim sistemi rahatsızlıklarının başında gelen kabızlık, pek çok kişinin yaşadığı ve kalıcı çözüm bulamadığı bir rahatsızlıktır. Tek başına kabızlık önemli bir rahatsızlık gibi görülmese de, beraberinde getirdiği hemoroit ve bağırsak rahatsızlıkları sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkileyen hastalıklardır.

Bedenin ikinci beyni olarak bilinen bağırsakların düzenli olarak boşaltılamaması ek müdahalelerle boşaltılmasını gerektiriyor. Uzun vadede etkisi olmayan müshil ilaçları artık karında şişlik oluşmasına neden olabilecek derecedeki kabızlık için anlık çözüm özelliği taşıyor. Laksatif içeriği ile kabızlığın anında çözülmesine yardımcı olan bu ilaçlar, bazı bitkilerin içerisinde doğal olarak bulunuyor ve doğal yoldan kabızlığa çare bulmak mümkün oluyor.

Müshil Nedir?

Bağırsak içinde sertleşmiş durumda olan dışkının daha sıvı kıvam alarak kolayca tuvalete çıkmayı sağlayan ilaçlara müshil deniyor. Bu ilaçların temel özelliği alınır alınmaz kabız olan bağırsakların hemen ishal olmasını sağlayarak bağırsakların tamamen boşaltılmasını sağlıyor olmasıdır.

Müshil kullanımını alışkanlık haline getiren kişiler arasında bağırsak tembelliği yaşayan kişiler yer alıyor. Anlık rahatlama sağlayan bu ilaçların tedavi edici özelliği yoktur. Bu nedenle aylarca süren ciddi kabızlık sorunları için doktor muayenesi şarttır. Bilinçsiz bir şekilde sürekli müshil kullanmaya devam etmek, aşırı su kaybetmeye eden olacağı için vücudun bitkin düşmesine neden olabilir.

Doğal Müshil İlaçları Nelerdir?

Kabızlığı her seferinde eczaneden alacağı ilaç yerine evde doğal bitkilerle iyileştirmek isteyen insanlarda bulunuyor. Doğal müshil özelliği taşıyan bitkiler sayesinde günde içilecek 1-2 fincan bitki çayı bağırsakların yumuşamasına yardımcı oluyor.

1 42
Müshil Nedir? Doğal Müshil İlaçları Nelerdir? 35

Sinameki kabızlık için en çok tercih edilen doğal müshillerden biri. Bağırsakların tamamen temizlenmesine yardımcı olan bu bitki, idrar yollarındaki bakteri ve iltihabın temizlenmesine de yardımcı oluyor. Açlık otu diye de bilinen sinameki direkt olarak bağırsakları etkileyen bir bitkidir ve uzun süre kullanılması sakıncalıdır. Mevcut olan bağırsak tembelliğinin daha da kalıcı olmasına neden olur ve müshil etkisi olan ilaçları almadan tuvalete çıkmak imkânsız hale gelebilir.

Doğal Müshil İlaçlarının Zararı Var Mıdır?

Her bitkinin kullanımında olduğu gibi bağırsak için faydalı olan bitkileri kullanırken de dikkatli olmak gerekiyor. Tedavi amacıyla önerilmeyen bu bitkiler görülen kabızlık tedavisine ek olarak belirli aralıklarla kullanılmalıdır.

Müshil etkisi yaratan ilaçların bir diğer kullanım amacı olan kilo vermek, tamamiyle yanlış bir uygulamadır ve gerçek anlamda kilo verilmesi için etkisi yoktur denebilir. Kabızlık nedeniyle tartıda birkaç kilonun görülmesi, müshil ile bağırsakların boşaltılması kilo verildiği yanılgısı oluşturuyor. Tek başına kilo verdirici özelliği olmayan müshil özelliğindeki bitkilerin bitki çayı molalarında tüketilmesi uygundur.

Doğal Müshil İlaçlarının Yararı Var mıdır?

İnsan bedeninin önemli yapıtaşlarından olan bağırsakların hassas yapıda olması en ufak sağlıksal hatalardan olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bağırsak sağlığının bu anlamda önemsenmesi için takviyeler kullanarak oluşan kabızlık gibi sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor.

Doğal müshil özelliği ile kabızlıktan yakınan kişilerin imdadına yetişen bitkilerle kabızlık tedavisi olmak mümkün değildir. Sayılabilecek tek yararı haftalarca süren kabızlık sorununun birkaç saat içinde çözümlenmesine katkı sağlamasıdır. Kabızlığa neden olan yanlışlarda ısrarcı olmak yerine sağlıklı bir beslenme tarzı ile kabızlığın kronikleşmesi önlenebilir.

Müshil Etkisi Olan Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsakların düzenli çalışmasında lif oranı yüksek ve sıvı ağırlıklı beslenmenin rolü oldukça yüksektir. Kolay ve pratik olması nedeniyle sürekli fast food tarzı beslenen kişilerin daha çok kabızlık problemi yaşadığını görürüz. Yeşil yapraklı sebzeler, lif oranı yüksek elma, armut gibi meyveler ve elbette kabızlık düşmanı sayılan kayısı, sıkça öğünlerde yer verilmesi gereken yiyeceklerdir.

Keten tohum ve yulaf da lif bakımından oldukça zengindir. Yoğurt ya da süt ile tüketildiğinde kabız olma ihtimali düşer. Bu nedenle ara öğünlerde bu yiyecekleri tüketmek sindirim sisteminin aktif olarak çalışmasını sağlar ve kabız olmak zorlaşır.

Stres ve psikolojik sorunlardan dolayı bağırsakları direkt olarak etkilense de; sağlıksız bir beslenme şekli müshil ilaçlarına mecbur bırakan başlıca nedenlerden biridir. Sürekli hamur işi yemekler tüketmek ve protein yerine karbonhidrat ağırlıklı beslenmek kronik kabızlık hastası olmayı kaçınılmaz hale getiriyor.

Doğal Müshil İlaçları Nasıl Kullanılır?

Kabızlıktan uzun süre şikâyetçi olan kişilerin bir an evvel bu sorundan kurtulmak amacıyla önerilen tüm tavsiyeleri uygulamaları sağlık açısından risklidir. Beslenme şeklinde düzeltmelere gitmeden tek başına müshil etkisi olan yiyecek ve içeceklerden medet ummak kısa vadede çözüm gibi görünecektir. Özellikle etkili bir şekilde müshil özelliği taşıyan bitkileri yoğun olarak tüketmek, hep ishal olarak tuvalete çıkmaya neden olacağı için bağırsaklardaki faydalı bakterilerinde dışkı yoluyla atılmasına neden oluyor.

Sağlıklı bir bağırsak yapısı için zararlı bakteriler kadar yararlı bakterilerde bulunuyor. Prebiyotik ve probiyotiklerle sağlanan bu yararlı bakteriler ideal bir sindirim sistemi için vazgeçilmezdir. Olabildiğince doğal ürünleri kullanmaya dikkat edilmeli ve ara vererek belirli sürelerde kullanılmalıdır. Özellikle sabahın ilk saatlerinde daha sık gerçekleşen dışkılama için sabahları aç karnına sinameki çayı tüketilmesi öneriliyor.

Doğal Müshil İlaçları Zayıflatır Mı?

Diyet sürecine girildiği zaman tuvalete çıkma rutinlerine daha çok dikkat edilir ve tartıdaki sayının eksik çıkması hayal edilir. Bu sebeple diyet yapanların ara öğünlerinde mutlaka bağırsak çalıştıran bitkilere rastlanır. Tek başına yağ yakma ya da kilo verdirme özelliği olmayan bu bitkilerle zayıflamanın mümkün olduğunu söylemek mümkün değildir.

Kabızlık varsa metabolizmanın da yavaş çalıştığı söylenebilir. Bu nedenle kilo vermek amacıyla metabolizmayı hızlandıran yöntemlere ek olarak doğal müshil özellikli bitkileri kullanmak gerekiyor. Aksi halde günlük aşırı yemek yiyip ardın müshil ilaçları almak sağlıksız bir alışkanlıktır.  

Doğal Müshil İlaçlarını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kabızlığı ve bağırsakların yavaş çalışmasını takıntı haline getirmek vücudun genel dengesi için önemli olan sindirim sisteminin de doğrudan etkilenmesine neden olur. Her öğün sonrası kabız olunacağı kaygısı ile az yemek ya da yemeklerden hemen sonra doğal müshil ilaçlarını tüketmek yarar yerine zarar sağlayıcıdır.

Yemeklerden hemen sonra müshil ilaçlarının alınması henüz sindirim sisteminden geçmemiş olan besinlerin direkt olarak boşaltım sistemine aktarılması bağırsakların genel sağlığı için doğru değildir. Kabızlığın ortadan kalkması ve düzenli aralıklarla tuvalete çıkabilmek için yemeklerden en az 3 saat sonra müshil etkisi oluşturan bitki çayları içilmelidir. Böylece sindirimi tamamlanmış yiyeceklerin boşaltım kanalından dışkılaması daha rahat olacaktır.

Bağırsakları Doğal Yoldan Temizleme Yolları

Hareketsiz bir yaşam sürdürmek bağırsaklarında hareketsiz kalması için başlıca sebeplerden biridir. Özellikle oturarak uzun süre çalışanların günde yarım saatlerini karın egzersizlerine ayırmaları kabızlığın ortadan kalkmasını sağlıyor.

Kabızlığın sorun olmaktan çıkması için günlük su tüketiminin uzmanlar tarafından önerilen miktar kadar olması gerekiyor. En az 2,5 litre su tüketimi ile sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmak gerekir. Aksi halde sadece katı yiyeceklerle dolan bağırsakların boşalması da zor olacaktır.

Bağırsak dostu sayılan, kuru kayısı, incir, çiğ kabak çekirdeği ve tahin gibi besinlerin sonrasında bir bardak su içmek bağırsakların temizlenmesine yardımcı oluyor. Sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getirenlerde sıkça karşılaşılan ağırsak parazitlerinin temizlenmesinde de bu yiyeceklerin olumlu etkisi büyüktür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir