Mukus Üretimini Azaltmaya Yardımcı Gıdalar


Mukus aslında iyi bir şey olabilir, kir ve mikropları yakalamaya yardımcı olur ve sizi enfeksiyonlara karşı korur. Bununla birlikte, fazla miktarlarda mukus rahatsız edici olabilir, öksürür ve boğaz ağrısı verir. Bazı gıdalardan kaçınmak mukus üretimini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Ancak aynı zamanda belirli besinlerden mahrum kalmanıza neden olabilir, bu yüzden sadece kısa bir süre için yapın. Aşırı mukus birkaç tıbbi rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Sık sık aşırı mukus problemi yaşıyorsanız bir uzmana danışın.

Mukus Diyeti

Ne yazık ki, mukus içermeyen diyet diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, gıda alerjileri mukus üretimine sebep olabilir. Yumurta, süt, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri, buğday, ağaç yemişleri ve süt, gıda alerjisine neden olma olasılığı en yüksek olan gıdalardır. Bu gıdalara alerjiniz varsa, bunlardan kaçınmak vücuttaki mukus miktarını azaltabilir.

Bununla birlikte, alerjiniz yoksa bu gıdalardan kaçınmanın, ürettiğiniz mukus miktarını azaltma olasılığı düşüktür. Süt ve süt ürünlerinin mukus üretimini artırdığına dair var olan yaygın inanışa rağmen, sütte de bu geçerlidir.

Bazı uzmanlara göre süt içmek, soğuk algınlığı olan kişilerin daha fazla mukus üretmesine neden olmaz. Sütün boğazda daha fazla mukus yarattığı kanısına sebep olan mukusa benzer bir dokusunun olmasıdır.

Histamin ve Aşırı Mukus Üretimi

Histamin, özellikle alerjiniz olduğunda veya stres altındayken burnunuzun daha fazla mukus yapmasına neden olabilir. Hamsi, tütsülenmiş balık, sardalye ve uskumru gibi bazı balık türleri histamin içerir. Domates, ıspanak, patlıcan, avokado, mantar ve kuru meyveler, eski peynir, alkol, elma şarabı, yoğurt, sirke, ekşi krema, işlenmiş et ve fermente gıdalar histamin içerir.

Çilek, kabuklu deniz ürünleri, papaya, ananas, muz, çikolata ve yumurta histamin içermese de vücudunuzun salıvermesine neden olabilir. Bu da mukus içermeyen bir diyet hedeflerken onları yememeniz gereken yiyeceklerden biri yapar.

Mukusu Gıdalar ile Azaltma

Mukusu azaltmak için en azından geçici olarak kaçınmak isteyebileceğiniz diğer gıdalar arasında şeker, aşırı miktarda tuz, gıda katkı maddeleri, koruyucular, lahana, et, patates ve mısır bulunur. Daha az işlenmiş gıda, daha az tuz ve şeker ve daha az et yemek, tüm gerekli besin maddelerini uygun miktarlarda almak için ekstra özen gösterdiğiniz sürece genel diyetinizi daha sağlıklı hale getirecektir. Anti-mukus diyeti o kadar çok yiyeceği sınırlar ki bu zorlu olabilir.

Mukusu Azaltan Gıdalar

Mukus üretimini artırabilecek daha az yiyecek yemenin yanı sıra, vücudunuzun yaptığı mukus miktarını azaltabilecek daha fazla yiyecek yiyin. Bunlar:

 • Fındık
 • Tohumlar
 • Limon
 • Salatalık turşusu
 • Soğanlar
 • Sarımsak
 • Yabanturpu
 • Su teresi
 • Maydanoz
 • Kuşburnu çayı
 • Kereviz

Bu gıdaların çoğunu, tuzsuz yiyeceklerinize lezzet katmak için kullanılabilir ve bu yolla mukus üretimini azaltabilirsiniz. Limon suyu, zeytinyağı ve maydanoz içeren bir sos ile su teresi, soğan ve kereviz içeren bir salata yapın. Atıştırmalık için nohut, maydanoz, çam fıstığı, zeytinyağı, sarımsak, limon suyu ve tahin ile humus yapın ve en sevdiğiniz sebzelerle servis edin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir