Miyom Nedir? Miyom ve Kilo Arasındaki İlişki Nedir?


Miyomlar, rahim içerisinde meydana gelen büyümelerdir. Miyomlar genelde iyi huyludur. Milyonlarca kadın, rahminde kanserli olmayan bu büyümelere sahiptir. Mayo Clinic’e göre kadınların büyük bir çoğunluğu rahimlerinde miyomlar ile yaşayacaktır. Miyomlar, altta yatana hormonal dengesizlikler yüzünden ya da miyomlar boyutundan dolayı kilo almaya neden olabilir. Kilo vermek, Maine Yarmouth Kadın Sağlık Merkezinde çalışan bir hemşire olan Marcy E. Holmes’a göre rahim miyomlarını hafifletebilir. Tıbbi bir tedavi ve biraz çaba ile miyomlar yüzünden kilo verme sıkıntısının üstesinden gelmeniz mümkündür.

Miyom Nedir Nasil tedavi edilir

Miyomlar Kilo Aldırır Mı?

Her ne kadar rahim miyomları semptomlara yol açmasa da ve ağrısız olsa da bu rahatsızlık oldukça yaygındır. Rahim miyomları, özellikle de karın bölgesinde kilo almaya nede olabilir. Büyük boyuttaki miyomlar, karnın yeteri kadar şişmesine ve bu durumun hamilelik ile karıştırılmasına sebebiyet verebilir. Rahim miyomları ile bağlantılı olan diğer semptomlar arasında uzun ve ağır süreli adet kanaması, sık idrara çıkma, alt karın bölgesinde basınç ve ağrı ve kabızlık sayılabilir.

Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim miyomları hormon dengesizliğine yol açar. Bir kadın adet döngüsüne dahil olan hormonlar, rahim miyomlarının büyümesine sebep olur. Bu durumda da üreme çağında olan kadınların ve postmenopozal hormon replasmanı tedavisi alanların bunları deneyimlemesini sağlar. Östrojen ve progesteron hormonu miyom büyümesini tetikler. Doğum kontrol hapları miyom oluşumuna neden olan hormonları baskılar ve böylece daha fazla miyom büyümesini durdurabilir. Doktorunuz miyomlarınızı çıkarmak için ameliyat yapabilir. Miyomlarınız genişse, çıkarıldıktan sonra kilo verebilirsiniz.

Miyom ameliyati

Miyoma Zararlı Yiyecekler ve Miyomu Küçülten Yiyecekler

Diyet ve egzersiz aynı zamanda rahim miyomlarının sonucu olarak oluşan kiloyu vermenize yardım edebilir. Haftalık olarak bir ila iki kilo vermek istiyorsanız, beslenmenizden günlük olarak 500 ila 1000 kalori kesmelisiniz. Dengeli bir diyet yapmak için sebze, meyve, yağsız et, kepekli tahıllar ve az yağlı süt tüketebilirsiniz. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika boyunca orta yoğunlukta aerobik egzersizler yapın. The Women to Women Health Center, rahim miyomların oluşmasına neden olabilecek kseno-östrojenler içeren pestisitler ve yapay büyüme hormonları ile yetiştirilmiş olan yiyeceklerden kaçınmanızı önerir.

Miyom Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer rahim miyomları ağrı veya semptomlara neden olacak kadar fazla olursa, günlük yaşamınıza sorun teşkil edebilecekleri için doktorunuza başvurun. Kansızlığa yol açabilecek kadar aşırı derecede adet kanaması olursa doktorunuza danışın. Sürekli alt karın bölgesinde ağrı ya da cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı da tıbbi yardım almanız için bir belirtidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir