Mide Ülseri ile Egzersiz Yapmanın 4 Yolu


Mideülseri veya peptik ülser olarak da adlandırılan ülser, midede veya ince bağırsağınızın üst kısmında oluşan bir yaradı. Ülserler, midenizin sindirim için kullandığı asit, midenizin ve ince bağırsağınızın astarını yemeye başladığında ortaya çıkar.

Ülsere H. pylori bakterileri neden olur ve stres, aşırı yeme, baharatlı yiyecekleri tüketme ve midenin belirli durumları ile ağırlaşabilir; acı verici olabilirler. Ülserlerinizi kontrol etmenin ve başka bir ülser geliştirme riskini azaltmanın bir yolu düzenli egzersizler yapmaktır.

İpucu

  • Egzersize ek olarak, yaşam tarzı değişiklikleri ülser oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Baharatlı yiyecekleri diyetinizden çıkarmayı, alkol alımını azaltmayı ve sigarayı bırakmayı deneyin.
  • Bazı ilaçlar ülserlere de yol açabilir. Aldığınız herhangi bir ilaç hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekebilir ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında öneriler isteyebilirsiniz.

Doktorunuza Danışın

Doktorunuzu ziyaret edin. Size ülser teşhis koyabilir ve egzersiz için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ülser ile egzersiz konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Doktorunuz, ülser tanısını doğrulamak için gerekli olabilecek H. pylori veya endoskopi için bir laboratuvar testi de dahil olmak üzere testler yapabilir.

Doktorunuz ayrıca ülseri tedavi etmeye yardımcı olmak için antibiyotik veya antasit gibi ek ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir.

Mide Ülseri Diyet ve Egzersizini Benimseyin

Düzenli egzersiz yapın. Uzmanlar haftanın beş günü, kilo kontrolü ve hastalığın önlenmesi de dahil olmak üzere egzersizin sağlığa faydalarından yararlanmak için günde en az 30 dakika egzersiz yapmayı tavsiye etmektedir.

Ülser belirtileri genellikle yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkar. Bu sizde mevcutsa mide ağrısı ve bulantı gibi ağrılı semptomlar yaşamanızdan kaçınmak için egzersiz programınızı planladığınızdan emin olun.

Uyarı

Ülserler mide ekşimesi, ağrı, gaz ve geğirme yapabilir. Egzersiz yaparken bu belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Semptomlar şiddetli ise doktorunuza başvurun.

Kardiyo Egzersizini Dahil Et

Kardiyovasküler egzersiz yapın. Yüzme, bisiklete binme, jogging, ip atlama, aerobik, dans, bahçecilik, basketbol gibi takım sporları, tempolu yürüyüş ve koşu tüm kardiyovasküler egzersiz biçimleridir. Hoşunuza giden bir veya birkaç egzersizi yapabilirsiniz.

Stres ve Gastrik Rölyef Egzersizleri Yapın

Stresi azaltın. Örneğin yoga ve pilates gücünüzü, esnekliğinizi ve zihin durumunuzu geliştirmeye yardımcı olmak için hem zihin hem de bedene odaklanır. Gücünüzü temizlemek ve stresinizi hafifletmek için bir yoga dersi veya pilates dersi alın. Bazı yoga pozları, şişkinliğe ve diğer ülser semptomlarını önlemeye yardımcı olabilecek gastrik rahatlama egzersizleridir. Sırtüstü bükülme ve kedi-inek gibi pozlar önerir.

Bol bol uyuyun. İyi dinlenmiş olmak stresi azaltmaya ve ülserle savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Kuvvet Antrenmanı Ekleme

Kuvvet antrenmanı yapın. Pazı bukleler, pushuplar, pulluplar, triceps uzantıları, bacak presleri ve omuz presleri vücudunuzu güçlendirirken ve tonlarken kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Hem üst hem de alt vücut egzersizlerini yapın.

Ülsere bağlı ağrıya neden oluyorsa karın egzersizlerden kaçının. Haftada iki ila üç gün süren 30 dakikalık kuvvet antrenmanlarına katılın.

Uyarı

  • Ülseriniz öngörülen tedavi ile iyileşmezse doktorunuza danışın. İbuprofen gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar almak veya tütün kullanmak ülserinizin iyileşmesini engelleyebilir.
  • Nadir durumlarda, mide kanseri, Zollinger-Ellison sendromu veya Chron hastalığı gibi daha ciddi bir altta yatan durum da olabilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir