Mide Kramplarının Nedeni Nedir? Mide Krampları Neden Olur?


Pancar yemekten oluşan kramp yaygın değildir ve sindirim rahatsızlığı ile ilgili olabilir. Mide krampları her zaman daha ciddi bir durumun belirtisi değildir, ancak mide krampının nedenini belirlemek ve bir değerlendirme yapması için doktorunuza başvurun. Mide krampları lif alımında artış, gazdan kaynaklanan ağrılar, gıda intoleransı ya da gıda alerjisinin bir sonucu olarak oluşabilir. Mide krampı yaşarsanız doktora gözükene kadar pancar yemeyin.

Mide Krampının Nedenleri Nelerdir?

mide krampina ne iyi gelir

Lif alımında artış

Bir oturuşta çok fazla miktarda pancar tükettiyseniz, ani olarak artan lif alımından kaynaklana mide krampları yaşayabilirsiniz. Ulusal Tarım Kütüphanesi’ne göre, 1 fincan pancar 3,8 gram diyet lifi içerir. Diyet lifi, vücut tarafından sindirilmeyen ve bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olan bitki bazlı gıdalardaki karbonhidratlardır. Ulusal Sağlık Çevrimiçi Tıp Ansiklopedisi Medline Plus Enstitüsüne göre, çok hızlı bir şekilde çok fazla lif tüketmek, özellikle de vücudunuz yüksek lifli bir beslenmeye alışkın değilse, mide krampları, karın ağrısı, gaz, ishal ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Yüksek lifli bir diyet yemeye devam ederseniz, vücudunuz yavaş yavaş alışacağı için bu yan etkiler birkaç gün içerisinde azalmaya başlar. 

Gaz Ağrıları

Gaz ağrıları genellikle karın krampları ile karıştırılır, çünkü karın bölgesinde meydana gelir ve kramp ağrısına benzer keskin ve titreyen ağrılara neden olurlar. Lif içeriği nedeniyle pancar yemekten, çok hızlı yemekten ya da aşırı yemekten gaz oluşabilir. Gaz ağrıları, sindirim sırasında oluşan sıkışmış gazların serbest kalmasının bir sonucudur. Çoğu gaz sancıları geğirme ya da bağırsak hareketi ile hafifletilir. Sürekli bir biçimde gaz ağrısı yaşarsanız, doktorunuza danışın çünkü bu daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Mide Kramplarinin Nedeni Bu Yiyecek Olabilir

Gıda intoleransı

Eğer mide krampı şiddetliyse ya da her pancar yediğinizde meydana gelirse, bir gıda intoleransınız olabilir. Gıda intoleransı, herhangi bir gıda ile ortaya çıkabilecek yaygın olarak görülen bir durumdur. Gıda intoleransı, sindirim sisteminin pancardaki şekerleri, karbonhidratları veya proteinleri parçalayamaması durumudur. Amerikan Gastroenteroloji Koleji’ne göre, pancarın kalan, sindirilmemiş kısmı bağırsağa geçer ve bakterilerle etkileşime girerek şişkinlik, kramp ve karın ağrısına sebep olur.

Pancar Alerjisi

Pancar alerjiniz varsa, pancarı yedikten kısa bir süre sonra mide krampları ve diğer semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Pancar alerjisi, pancar intoleransından farklı bir durumdur. Çünkü gıda intoleransı sindirim sistemi ile alakalıyken, alerji ise bağışıklık sistemi reaksiyonunun bir sonucudur.

Pancar alerjisi belirtileri nelerdir?

  • Burun tıkanıklığı
  • Kurdeşen
  • Deri döküntüleri
  • Yüz şişmesi
  • Nefes darlığı
  • Hırıltılı solunum

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir