Mide Krampları ile Meyve Suyu İlişkisi


Gıda Alerjileri

Bazı meyvelerin alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, alerjik reaksiyona neden olabilecek en yaygın meyveler arasında tropikal meyveler, kavunlar, ananaslar, çilekler ve domatesler bulunur. Alerjik reaksiyon sadece mide kramplarına neden olmaz, aynı zamanda vücudunuzun diğer bölgelerini de etkileyebilir. Nefes darlığı, hırıltı, öksürük, ishal, deri döküntüleri, kaşıntı, sinüs tıkanıklığı ve yüz şişmesi gelişebilir. Herhangi bir meyveye alerjiniz varsa, onları yemekten veya meyve suyu içmekten anafilaksi geliştirme riski taşırsınız.

Alerjik Kramplar

Kramp alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa, bağışıklık sisteminiz aşırı tepki verir, mide ve bağırsaklarınızda iltihaplanmaya neden olur. Vücut, mast hücrelerini histamin oluşturmak için tetikleyen immünoglobuline antikorları üretir. Sindirim sisteminin yumuşak dokusunda salınan histamin, dokuların şişmesine neden olur, bu da kramp ve aşırı basınca neden olur.

alerjik kramplar 1
Mide Krampları ile Meyve Suyu İlişkisi 36

Fruktoz İntoleransı

Fruktoz intoleransı, fruktoz ve sükroz gibi bazı şekerleri sindirememektir. Fruktoz esas olarak meyvede doğal olarak bulunur ve mide kramplarına, ağrıya, mide bulantısına ve ishale neden olabilir. Fruktoz intoleransı, tedavi edilmezse karaciğer hastalığı ve ölüm gibi kronik sağlık komplikasyonlarına yol açabilen kalıtsal bir durumdur. Fruktoz intoleransı teşhisi konduysanız, tüm meyve ve meyve suyunu diyetinizden çıkarmanız gerekir. Bu durumda meyve suyu içmek uzun süreli hasara neden olabilir.

Gastrointestinal Koşullar

Bazı gastrointestinal koşullar, meyve suyu içmekten kramplara neden olabilir. Birçok meyve suyundaki asit, midenizde veya bağırsaklarınızda açık yaralar olan peptik ülserleriniz varsa midenizin astarını kötüleştirebilir. IBS veya irritabl bağırsak sendromu olan bazı insanlar, belirli meyveleri yedikten veya içtikten sonra sindirim semptomları geliştirir.

Gastrointestinal 1
Mide Krampları ile Meyve Suyu İlişkisi 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir