Mide Ekşimesi ve Mide Yanmasını Giderme Yöntemleri


Mide yanmasını gidermek için elma yemek, soğuk su içmek ya da rahatlamaya, gevşemeye çalışmak gibi alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bahsedilen çözüm önerileri alkol tüketiminden uzak durmak veyahut aşırı yağlı yemekleri tüketmemek şeklinde çeşitlendirilebilmektedir. Midede başlayan ve boğaza kadar ilerleyebilen yanma hissin nedenleri reflü ya da zayıf sindirim sistemi olabilmektedir. bu durum, midede yer alan içeriklerin yemek borusundan yükselmesi anlamına gelmektedir. Üstelik yükselme işlemi özellikle yatma zamanlarında daha yoğun şekilde hissedilmektedir.

Mide ekşimesi ve yanmasında belirtiler daha sık bir şekilde görülmeye başlandığında veya reflü bir ayda on beş günden daha fazla hissedildiğinde midede birtakım lezyonlar gelişebilmektedir. Bu da hem midenin hem de yemek borusunun sağlığını bozacaktır. Böyle durumların yaşanması halinde hem doğru tanının konması hem de tedavi aşamasına geçilebilmesi için bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bunlarla birlikte mide yanmasını gidermek için ya da rahatsızlık derecesini azaltmak için aşağıda sayılacak olan yöntemlerin kullanımı mümkündür.

1.     Evde Hazırlanabilecek Reçeteler

Midede yaşanan yanma ve ekşimeden kurtulmak için kullanılabilecek doğal yöntemler:

mide yanmasini giderme
Mide Ekşimesi ve Mide Yanmasını Giderme Yöntemleri 36
 • Lahana ve elma suyu,
 • Çiğ patates suyu,
 • 1 adet kabuğu soyulmamış elma ya da armut,
 • Papaya ve keten tohumu suyu olarak sıralanabilmektedir.

Mide yanması bitkisel tedavi uygulamalarının kullanımında rezene ya da zencefil çayları da kullanılabilmektedir. Bu gibi çaylar yanma ve ekşimeyi ortadan kaldırdığı gibi sorunların kendini gösterme sıklığını azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

2.     Eczaneden Alınabilecek İlaçlar

Uzmanlar bazı durumlarda sodyum karbonat ya da alüminyum hidroksit özellikleri bulunduran antiasit ilaçların kullanımını önerebilmektedir. Bu tür ilaçların etkisi midenin boşalmasını sağlamak ve mide korunmasında yardımcı olmak şeklinde açıklanmaktadır. Ancak bahsedilen ilaçların bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Yan etkilerinden ötürü ilaçların sadece tıbbi öneriler çerçevesinde kullanılması gerekmektedir.

3.     Mide Yanmasından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Reçeteli ilaçlar ya da bitkisel yöntemlerin yanı sıra mide yanmasından kurtulmak için farklı püf noktaları da bulunmaktadır. Sayılacak olan yöntemler yanma derecesini azaltmak ve kriz sıklığını azaltmak gibi etkilere sahiptir. Bu yöntemler:

 • Yastığı dik konuma getirmek,
 • Sigara kullanımını terk etmek,
 • Kilo vermek,
 • Yağlı, kızarmış ya da baharatlı yiyeceklerden uzak durmak,
 • Aynı anda çok fazla yemek yerine sık sık ama az yemek,
 • Kahve ya da çay tüketimini azaltmak,
 • Et suyu  veya soslu yemeklerden kaçınmak,
 • Stresli ortamları terk etmek,
 • Yemek yedikten sonra sol tarafa yatmak şeklindedir.
mide yanmasini giderme 1
Mide Ekşimesi ve Mide Yanmasını Giderme Yöntemleri 37

Sayılan yöntemlerin uygulanmasından sonra da mide yanmasının devam etme ihtimali bulunmaktadır. bu gibi durumlarda uzmanlar yapacakları muayeneler çerçevesinde mide asidinin boğaza çıkmasının önlenmesi açısından mideye bir kapak yerleştirilmesini önerebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir