Mevsimsel Alerjinizi (Alerjik rinit) Azaltacak 7 Yiyecek


Alerjileri düşündüğünüzde, olumsuz bir reaksiyondan kaçınmak için bazı yiyecekleri diyetinizden uzak tutmayı düşünebilirsiniz. Bu yiyecek gruplarının yanı sıra, saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da adlandırılan mevsimsel alerjiler, yalnızca yılın ilk dönemlerinde yani genellikle ilkbahar veya yaz aylarında görülür.

Bağışıklık sistemi, bitki poleni gibi alerjenlere aşırı tepki verdiğinde bu durum burunda tıkanıklık, hapşırma ve kaşıntı ile karşımıza çıkar.

Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler, ilkbahardaki sıkıntılarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Diyetinize bazı yiyecekler eklemek aslında alerjinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

İşte deneyebileceğiniz yiyeceklerin bir listesi…

1. Zencefil

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Zencefil.jpg

Zencefil bu semptomları doğal olarak azaltmaya yardımcı olabilir.
Binlerce yıldır, zencefil bulantı ve eklem ağrıları gibi bir dizi sağlık sorunu için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ise uzmanlar bu bileşiklerin mevsimsel alerjilerle mücadelede nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor. Yapılan deneylerde zencefilin, farelerin kanında iltihaplı proteinlerin üretimini baskılayarak alerji semptomlarının azalmasına yol açtığı gözlemlenmiştir.

2. Arı Poleni

Arı poleni sadece arılar için değil, aynı zamanda insanlar için de yenilebilir bir üründür. Nektar, bal, çiçek poleni ve balmumu karışımı genellikle saman nezlesi için iyileştirici olarak günümüzde satılmaktadır.

3. Turunçgiller

C vitamini yüksek gıdalar yemek, polenlerin neden olduğu üst solunum yollarının tahriş edici alerjik reaksiyonları azalttığı gözlemlenmiştir.

Alerji mevsimi boyunca portakal, greyfurt, limon, tatlı biber ve meyveler gibi yüksek C vitamini turunçgil meyvelerini tüketmek, saman nezlesi için tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

4. Zerdeçal

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı zerdecal.jpg

Zerdeçal, alerjik rinitin neden olduğu şişlik ve tahrişi en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Zerdeçal mevsimsel alerji üzerindeki etkileri insanlarda yoğun olarak çalışılmamış olmasına rağmen, hayvan çalışmaları umut vericidir. Yapılan çalışmalarda zerdeçal ile farelerdeki alerjik tepkilerin azaldığı gözlemlenmiştir.

5. Domates

Bir orta boy domates, önerilen günlük C vitamini değerinin yaklaşık yüzde 26’sını içerir. Domatesler, iltihabı gidermeye yardımcı olan başka bir antioksidan bileşik olan likopen içerir. Likopen pişirildiğinde vücutta daha kolay emilir, bu nedenle ekstra bir destek için konserve veya pişmiş domatesleri tercih edebilirsiniz.

6. Somon Yağı

Günde bir tane balık tüketmek hapşırmayı önleyebilir mi sizce? Yapılan araştırmalarda balıklardan elde edilen omega-3 yağ asitlerinin alerji direncinizi artırdığına ve hatta astımı iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur.

7. Soğan

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sogan.jpg

Soğan mükemmel bir doğal kuersetin kaynağıdır. Yapılan bazı araştırmalar soğanın mevsimsel alerji semptomlarını azalttığını gösteriyor. Soğan ayrıca antioksidan bileşikleri içerdiğinden, alerji mevsimi boyunca tüketmek için tercih edebileceğiniz gıdaların başında geliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir