Merdiven Çıkmak İyi Bir Egzersiz Mi?


Merdiven çıkmak, kalp sağlığı için oldukça yararlı olan ve bacaklarda kas gücünü iyileştiren bir yapıya sahiptir. Spor aletleriyle merdiven çıkmanız ya da normal koşullarda merdiven çıkmanız aynı etkiyi sağlayacak ve sıkı kaslara sahip olmanıza etmen olacaktır. Merdiven çıkmak oldukça güzel bir aktivitedir fakat biraz yorucudur. Ayak bileklerinizi ve dizleriniz fazla yorulmasa da kaslarınızın ağırlaştığını mutlaka hissedeceksiniz. 

Kilolu Bayanlar Merdiven Çıkmalı Mı?

Kilolu bayanlar için merdiven çıkma kaliteli bir aktivitedir. Kilo sorunundan dolayı koşma ve atlama gibi hareketlerde zorlanan bayanlar merdiven çıkarak kalp sağlıklarına yararlı bir spor yaptıkları gibi, kemik ve kaslarının da fit bir görünüme ulaşmasını sağlayabilecektir. Aynı zamanda merdivenden çıkıp inerek akciğer sağlığınıza da katlı sağlayabilirsiniz.

Merdiven Çıkmak Kan Dolaşımına Pozitif Etki Yapıyor?

Merdiven çıkmak kardiyologlar tarafından önerilen bir aktivite şeklidir. Bu egzersiz kalp, ciğer ve dolaşım sisteminizde bulunan tüm organları çalıştırır. Merdiven çıkma sırasında sürekli nefes alıp verme refleksi ortaya çıkar. Bu sayede bacak kaslarına temiz kan pompalanacak ve kan daha verimli bir şekilde dolaşım yapacaktır. Aynı zamanda kalp ve damar tıkanıklığına karşı negatif etki sağlamak için merdiven çıkmak size yararlı olacaktır. Oksijenli kan hareket ederek, damar sorunlarına fayda sağlamakta ve düzenli aralıklarla uygulandığında bu sorunların ortadan kalkmasını  sağlar. Düzenli olarak merdiven çıkan kişilerin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, felç ve yüksek tansiyondan korundukları da bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.  

Kalori Cetveli | Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar? | SHREDDED BROTHERS

Merdiven Çıkarak Müthiş Görünümlü Kalçalara Sahip Olun

Merdiven çıkmak, bacak, basen, ayak gibi tüm bel altı bölgelerinize etkili bir egzersiz sağlar. Her seferde artan çalışmalar ve bu antrenmanları en son raddeye çıkarmak hoş ve gösterişli kalçalara da sahip olmayı sağlayacaktır.  Merdiven çıkma, kalça kaslarına güçlü bir görünüm verirken, sıkı ve tonlu bir detay oluşturur. Merdiven çıkarak güzel görünen, hafif çıkık hoş basenlere sahip olabilirsiniz.

Merdiven Çıkmak Kemikleri Güçlendiriyor

Merdiven çıkarak kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Pelvis bölgesinde özel bir etki sağlayan merdiven egzersizi sürekli ve aynı şekilde uygulandığında kemiklerinizin güçlenmesini sağlıyor. Sürekli aynı pozisyonu uygulamak ağırlık taşıyor izlenimi verir ve kemik erimesi sorunu yaşayanlar için ideal bir spordur. Osteoporoz riskini yok eden bu aktivite, sağlıklı yaşamak ve güçlü kemikler için çok önemlidir. Kemiklerinizde hücrelerin çoğalmasını sağlarken, rahat yürümeniz konusunda da etkilidir.

Yağlara Veda Edeceğiniz Merdiven Çıkma Antrenmanı | Muscle & Fitness Türkiye

Merdiven Çıkarak Kilonuzu Kontrol Altına Alın

Merdiven çıkmak kilo kontrolü için olmazsa olmaz uygulamalardan biridir. Bu sayede sürekli olarak kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. 120 kilo olan bir birey 30 dakikalık merdiven çıkma aktivitesinden sonra 168 kalori yakmış olacaktır. Bu çok önemli bir kontroldür. Poponuz erimeden kilo vermek için ise yine merdiven çıkma egzersizinden yararlanabilirsiniz. Basenlerinizi tutarak merdiven inip çıktığınızda hem yorulmadığınızı hem de kaslarınızda ısınma oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu ısınma yağları yakmaya ve ödemi atmaya sebep olacak önemli bir işlemdir. Her merdiven çıkışınızda sayıyı 10 adet artırarak kilo kontrolü sağlayabildiğiniz gibi ideal kiloya ulaşmak için önemli bir adım atmış olacaksınız. Fit bir vücuda sahip olurken estetik görünmek için merdiven çıkmanız özel bir seçimdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir