Menopoza Girildiğinde Hamile Kalınır mı?


Menopoza girildiğinde kadının hamile kalabilmesi mümkün değildir, çünkü vücut artık yumurtanın olgunlaşması ve rahmin hazırlanması için gerekli olan tüm hormonları yeterince üretememektedir, bu da gebeliği imkansız hale getirir. Menopoz döneminde döllenme yapacak yumurta olmadığı için, hamile kalamazsınız.

Can You Get Pregnant During Menopause
Menopoza Girildiğinde Hamile Kalınır mı? 37

Menopoz süreci sadece kadının doğal bir şekilde adet olmadan üst üste 12 ay geçirmesi ile başlar. Hastalıklar veya psikolojik bozukluklar menopoz nedeni ile ilişkilendirilmez. Bu dönem en sık 48 yaşından sonra ortaya çıkar ve kadının üreme döneminin sona ermesini işaret eder.

Genellikle ne olabilir adet yetmezliği birkaç ay sonra, kadın menopoza yeni girdiği süreç de korunmasız bir cinsel ilişki sonucu ile, aynı dönemde yumurtama gerçekleşerek bir gebelik olabilir. Menopozun gerçekleşmesi için bu geçiş sürecini tamamlaması bir yılı alır.. Bu döneme premenopozal veya klimakterik denir ve sıcak basmaları ile işaretlenir.

Gebeliği engelleyen dönem

menopause 1
Menopoza Girildiğinde Hamile Kalınır mı? 38

Menopoz döneminden sonra, yumurtalıklar progesteron ve östrojen üretimini azaltır, çünkü kadın artık hamile kalamaz, yumurtanın olgunlaşma ve endometrium büyümesini önler. Bu nedenle, döllenebilir bir yumurta nın olmamasına ek olarak, endometrium da embriyo almak için yeterli büyümez.

Bu dönem baştan sona sinir bozucudur postmenopoz olması için kadının 12 ay boyunca periyotlarında adet olmaması gerekir.

Menopozda hamile kalmanın bir yolu var mı?

Kadın gebeliğinin daha geç bir dönemde olmasını isterse, gebelik gerçekleşmesi için tek yol premenopozal dönemdir. Premenopozal dönem kadınların hormonlarına bağlı olarak bir kaç ay yada yıl sürebilir. Bu aşamada hormonlar azalmaya başlanmasına rağmen, hormon replasmanı ve in vitro fertilizasyon tedavisi ile bu durumu tersine çevirmek mümkündür.

766x415 Geriatric Pregnancy Risks After Age 35 732x415 1
Menopoza Girildiğinde Hamile Kalınır mı? 39

Ancak, bu şekilde gebelik yakından kadın ve bebeğin sağlığı için risk getirebilir, gestasyonel diyabet, eklampsi, kürtaj, erken doğum riski ve aynı zamanda bebeğin bazı sendromların olması büyük bir olasılıktır. Premenopozal süreç de gerçekleşen hamilelikler kadın doğum uzmanı tarafından yakından izlenmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir