Meme Kanseri Sonrası Gebelik Güvenli mi?


Meme kanseri tedavisi sonrası kadının hamile kalma girişimlerine başlamadan önce, yaklaşık 2 yıl beklemesi tavsiye edilir. Ne kadar uzun süre beklerseniz, kanserin geri dönme şansı o kadar azalır, böylece hem anne hem de bebek için daha güvenli olur.

Breast Cancer during pregnancy 1 1140x620 1
Meme Kanseri Sonrası Gebelik Güvenli mi? 35

Bu bir tıbbi tavsiye olmasına rağmen en az 2 yıl içinde hamile kalındığında değişiklikler oluşur. Bu gebelik vücutta östrojen düzeylerini değiştirir, açıklığa kavuşturmak raporlamak önemlidir, kanserin yeniden ortaya çıkması olası durumlar içerisinde yer alır, bu nedenle, uzun süre kadının hamile kalmak için beklemesi daha doğru olur.

Kanser tedavisi hamileliği neden zorlaştırabilir

Tedavi meme kanserine karşı agresif, radyoterapi ve kemoterapi ile yapılan tedavide, yumurtayı yok edebilir veya erken menopoza neden olabilir, gebeliği engelleyebilir ve hatta kadını kısır bir durumda bırakabilir.

Ancak, meme kanseri tedavisinden sonra normal yolla hamile kalmayı başaran birçok kadın vardır. Bu nedenle, kadınların her zaman kendi onkolog ile hastalığın nüks riskini görüşmesi tavsiye edilir. Bazı durumlarda, bu danışmanlık karmaşık sorunlar hakkındaki belirsizlikleri ortadan kaldırır ve tedavi sonrası annelik hakkında yardımcı olur.

Hamile kalma şansını nasıl artırabilirim

Kadının hamile kalıp kalmayacağını tahmin etmek mümkün olmadığından, çocuk sahibi olmak isteyen ancak meme kanseri teşhisi konan genç kadınların, 1 yıl boyunca doğal yollardan hamile kalmaları halinde iVF tekniğine başvurabilmeleri için bazı yumurtaları dondurarak çıkarmaları tavsiye edilir.

Meme kanserinden sonra emzirmek mümkün mü?

Meme kanseri tedavisi gören ve memede bulaşan veya bebeğin sağlığını etkileyen kanser hücreleri vardır. Kanser tedavisi görmeyen meme ile kısıtlama olmadan emzirebilirsiniz. Ancak, radyoterapi, bazı durumlarda, süt üreten hücreleri zarar verebilir.

Sadece sağlıklı meme ile normal emzirme yapabilirsiniz. Kanser ilaçları almaya devam edilen durumlarda, onkolog emzirmenin mümkün olup olmadığını size bildirebilir, çünkü bazı ilaçlar anne sütüne geçebilir.

Bebek kanser olabilir mi?

Kanser aile deki genler ve mutasyona uğraması sonucu gelişir, bu nedenle, çocuklarda aynı tip kanserin gelişme olasılığı vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir