Meme Kanseri Hastaların Tüketmesi Gereken Gıdalar


Meme kanseri, kadınları etkileyen en yaygın kanserlerden biridir. Aslında, her 8 kadından 1’ine yaşamı boyunca invaziv meme kanseri teşhisi konacaktır.

beslenme
Meme Kanseri Hastaların Tüketmesi Gereken Gıdalar 36

Lokasyon ve agresifliğe göre kategorize edilen ve ayrıca tümör büyüklüğüne ve diğer faktörlere göre sınıflandırılan çeşitli meme kanseri türleri vardır. Kanserin belirli hormonlara nasıl tepki verdiği de bu çeşitlere dahildir. Meme kanserleri hastalarının yüzde 80’inin östrojen reseptörü (ER) pozitif yani kanser büyümesi östrojen tarafından beslenir.

Diyet ve Meme Kanseri

Meme kanserinde hayatta kalmada diyetin rolü tam olarak anlaşılmasa da yaygın beslenme tavsiyeleri meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu tahmin edilen yiyeceklere dayanmaktadır ve bu kılavuzlar kanserin türüne bağlı değildir.

Bu öneriler, hayatta kalanlara alkol ve doymuş yağı sınırlarken sebzeleri, meyveleri, kepekli tahılları ve baklagilleri daha çok barındıran bir diyet uygulamayı önerir. Östrojene bağımlı kanserli insanlar bu önerilere iyi yanıt verebilse de bu kılavuzlar kanser türüne veya ER durumuna bağlı değildir.

Meyve ve Sebze Tüketin

Meyve ve sebzelerde bulunan lif, antioksidanlar ve diğer bitkisel besinler araştırma sonuçlarına göre meme kanserindeki rolleri karışık olsa da kanserin büyümesini azaltmaktadır. Aslında, yapılan bir çalışmada erken evre meme kanseri öyküsü olan 3.000’den fazla kadının, bu gıdalar açısından zengin bir diyetle beslenmesi nüks oranını azaltmıştır.

Bununla birlikte erken evre meme kanseri öyküsü olan yaklaşık 94.000 postmenopozal kadınla yapılan bir çalışma da yapraklı yeşillikler, havuçlar, tatlı patatesler ve nektarin gibi karotenoid açısından zengin meyve ve sebze alımını daha düşük bir nüks ile ilişkilendirmiştir.

Ayrıca, geçtiğimiz yıllarda yapılan erken evre meme kanseri olan yaklaşık 1.500 kadından 10’unun günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyerek ve günde 30 dakika egzersiz yaparak ölüm risklerini 10 yıllık bir süre içinde yarıya indirdiğini ortaya koydu. Bu fayda, ER pozitif meme kanseri olan kadınlar arasında en yükseğidir.

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemek, kanser riskini azaltmaktan daha fazlasını yapabilir. Bitki merkezli, yüksek lifli bir diyet yemek meme kanseri hastalarının karşılaşabileceği diğer sağlık sorunları olan obezite ve kardiyovasküle gibi hastalıkların riskini de azaltabilir. Sonuç olarak, meme kanseri olan kadınların günlük diyetlerine çeşitli renkli meyve ve sebzeleri dahil etmesi önerilmektedir.

tamoksifen 861084
Meme Kanseri Hastaların Tüketmesi Gereken Gıdalar 37

Kepekli Tahılları Seçin

Meme kanseri mağdurları için lif bakımından zengin diğer gıdaları içeren bir diyet de önerilmektedir. Rafine edilmiş, düşük lifli alternatifler yerine kahverengi pirinç, yulaf ezmesi veya tam buğday ekmeği gibi tam tahılların seçilmesinin yanı sıra mercimek, börülce veya pinto fasulye gibi daha fazla baklagil yemek farklı mekanizmalar aracılığıyla kanser riskini veya nüks oranlarını etkileyebilir.

Yüksek lifli bir diyetle meme kanseri gelişimi ile ilgili kandaki östrojen seviyelerini, obezite riskini ve iltihabı azaltabilirsiniz. Daha fazla araştırma, liflerin farklı meme kanseri tiplerini nasıl etkilediğini belirlemeye yardımcı olurken, lif bakımından zengin bir diyet, yayınlanan bir araştırmaya göre, meme kanseri geliştirme riskini yüzde 11 oranında azaltabilmektedir.

Sağlıklı Yağları Seçin

Kanseri önleme ve tedavi kılavuzları genellikle az yağlı bir diyet önermektedir, ancak bu bağlantıdaki araştırma sonuçlarında tutarsızlıklar olmuştur. Örneğin, bazı uzmanlar düşük yağlı bir diyet ile rekürrens ve daha yüksek sağkalım oranlarını ilişkilendirmiştir, ancak bu faydalar ER-negatif meme kanseri olan kadınlarda daha önemlidir. Yapılan başka bir araştırma da meme kanserinden kurtulan hastalar toplam yağa odaklanmak yerine doymuş yağları azaltmış ve diyetlerine daha fazla omega-3 yağı ekleyip olumlu sonuçlar almıştır.

Bu, azalan hayvansal protein ve hayvan proteinlerinin bir kısmını veya tamamı, fındık, tohum, baklagiller ve soya ürünleri gibi bitki proteinleri ile değiştirilmelidir. Ek olarak, balık ve kümes hayvanları gibi seçenekleri seçin ve sosisleri, yüksek yağlı etleri ve sığır eti, domuz eti veya kuzu eti gibi kırmızı etleri azaltın veya hiç tüketmeyin.

Diğer az yağlı seçenekler arasında yağsız veya az yağlı süt, yoğurt ve peynir veya bu gıdaların kuvvetlendirilmiş soya veya badem sütü veya vegan peyniri gibi bitki kaynaklıları bulunur.  Somon veya sardalye gibi yağlı balıklar yiyerek ve diyetinize ceviz veya keten tohumu ekleyerek Omega-3 yağlarını da alabilirsiniz.

Soya ve Keten Tohumu Faydalı mı?

Soya, fitoöstrojenler veya bitki bazlı östrojenler içerir, bu da soyanın meme kanseri gelişimindeki rolü ile ilgili endişeleri arttırır; ancak tofu, edamame veya soya sütü gibi bütün soya ürünlerinin meme kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir. Bu bitki proteini, meme kanseri mağdurları için sağlıklı bir seçim olarak kabul edilir.

Aslında, 2010 yılında Çin’de yaşayan 5.000’den fazla kadının düzenli soya alımını tüm meme kanseri türlerinde tekrarlayan nüks ile ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, takviyelerde, soya tozunda veya işlenmiş gıdalarda bulunan izole soya buna dahil değildir çünkü bu gıdaların koruyucu olduğu gösterilmemiştir.

Keten tohumu, lignanlar, fitoöstrojen ve ayrıca omega-3 yağları ve diyet lifi kaynağı bakımından zengindir. Hayvan çalışmaları, keten tohumu bileşenlerinin tümör boyutunu küçültebileceğini ve ER-pozitif ve ER-negatif meme kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe edebileceğini ve lignan içeren yiyeceklerin, keten tohumu gibi, meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Küçük miktarlarda keten tohumu sağlıklı bir diyete dahil edilmesi önerilse de meme kanseri için bir tedavi olarak büyük miktarlarda keten tohumu veya keten tohumu takviyesi önermek için yeterli insan araştırması mevcut değildir.

Bireyselleştirilmiş Öneriler Alın

İdeal olarak, kişiselleştirilmiş diyet önerileri almak için onkolog ve diyetisyeninizle konuşmalısınız. Aktif olarak kemoterapiden geçiyorsanız, bulantı ve diğer yan etkiler uygun diyet yeme yeteneğinizi geçici olarak bozar.

Diyabet veya böbrek hastalığı gibi diğer sağlık durumlarını yönetmeye yardımcı olması için diyetinizi değiştirmeniz gerekebilir. Birkaç çeşit meme kanseri olduğundan ve hayatta kalanlar için en uygun diyet hakkında bilgi değiştiğinden, kanser ekibinizden en güncel beslenme önerilerini alınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir