Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Bilmeniz Gereken 5 Gerçek


  • 1. Bazen Hiçbir Belirti Yoktur
  • 2. En Yaygın Belirti Kitledir
  • 3. Meme Kanserinin Diğer Belirtileri
  • 4. Meme Uçlarınız Belirtileri Gösterebilir
  • 5. Semptomlar her zaman meme kanseri demek değildir

Bayanlar, burayı dinleyin! Meme kanseri, cilt kanserinden sonra kadınlarda teşhis edilen en yaygın kanserdir.

Bu nedenle, sağlığınızı korumak için meme kanserinin olası semptomları hakkında bilgi edinmeniz hayati önem taşımaktadırMeme kanseri olasılığını düşündürecek herhangi bir semptom yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Bilmeniz Gereken 5 Gerçek 36

1. Bazen Hiçbir Belirti Yoktur

Meme kanseri belirtileri hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, erken dönemde genelde herhangi bir belirti olmamasıdır. ABD’de teşhis edilen çoğu meme kanseri, hiçbir belirtisi olmadan kontrol için mamografi taraması yaptıran kadınlarda ortaya çıkar. Bu nedenle meme kanseri taraması oldukça önemlidir.

Meme kanseri riski için henüz ilk mamografinizi yaptırmadıysanız, ne zaman tarama yaptıracağınız, ne sıklıkla tarama yaptıracağınız gibi konularda doktorunuza başvurun.

2. En Yaygın Belirti Kitledir

Meme kanseri teşhisi konan kadınlar arasında, memede kitle olması en yaygın semptomdur. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir çalışmada, bir veya daha fazla semptom yaşadıktan sonra meme kanseri teşhisi koyulan 2.316 kadının yüzde 83’ünün memesinde kitle olduğu buldu ve çalışmadaki kadınların yüzde 76’sında mevcut tek belirti memede kitle idi.

Memelerinizi düzenli olarak inceleyerek kendinizi nasıl hissettiğinize bakmak, yeni bir kitle tespit etmenize yardımcı olabilirHenüz menopoza girmediyseniz, meme dokunuzu regl döneminizden hemen sonra incelemek en iyisidir. Çünkü meme dokunuz regl döneminizden önce ve regl sırasında geçici olarak şişkin ve hassas olabilir.Memedeki kitlelerin çoğu meme kanserinden kaynaklanmamasına rağmen, herhangi bir yeni yumru en kısa sürede doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

3. Meme Kanserinin Diğer Belirtileri

Tek başına veya bir kitle ile birlikte bir dizi diğer meme semptomları da meme kanserine işaret edebilir. Meme ağrısı bu semptomların en yaygınları arasındadır. Adet döneminiz boyunca yaşayabileceğiniz genel meme hassasiyetinin aksine, meme kanseri ile ilgili bir ağrı tipik olarak sadece bir memeyi etkiler ve adet döngünüze göre gelip gitmekten ziyade sürekli devam etme eğilimindedir.

Şişlik veya memelerinizden birinin şeklindeki bir değişiklik de altta yatan bir meme kanserine işaret edebilir. Ayrıca kızarıklık, pulluk, döküntü, çukurlaşma, kalınlaşma, kaşıntı veya iyileşmeyen bir yara da dahil olmak üzere meme derisi semptomlarına dikkat edin.

4. Meme uçlarınız belirtileri gösterebilir

Meme kanseri bazen memede bir kitle olsun ya da olmasın meme ucunda semptomlara neden olur. Meme ucuyla ilgili olası semptomlar arasında renk değişikliği, ağrı, ölçeklilik, kalınlaşma, döküntü veya meme ucunun derisindeki diğer değişiklikler bulunurKanlı meme ucu akıntısı da bazen meme kanseri ile ilgili olabilir.

Bir aynanın önünde dururken meme uçlarınızın görünümündeki değişiklikleri görmek çok kolaydır. Bu sayede meme uçlarınız karşılaştırabilirsiniz. Biri diğerinden daha düz görünüyorsa veya biri içe doğru çevrilip döndürülemiyorsa – meme ucu inversiyonu olarak bilinen bir semptom – ya da her iki meme ucu aynı yönü göstermiyorsa bunlar belirti olabilir.

meme kanseri tanisi resim1
Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Bilmeniz Gereken 5 Gerçek 37

5. Semptomlar Her Zaman Meme Kanseri Demek Değildir

Meme kanseri geç teşhis edilirse meme dışındaki yerlerde semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar en çok kanser, meme dokusunun ötesine yayıldığında ortaya çıkar. Koltuk altınızdaki, alt boynunuzdaki veya yaka kemiğinizin üzerindeki bir yumru veya bir kolun şişmesi, meme kanserinin yakındaki lenf düğümlerine yayılmasını işaret edebilir.

Diğer olası spesifik olmayan semptomlar, açıklanamayan yorgunluk veya kasıtsız kilo kaybını içerir. Bahsedilen diğer semptomlarda olduğu gibi, bu semptomlar da meme kanseri olmaktan başka birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız gecikmeden doktorunuza görünün.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir