Melisa Çayının 8 Faydası


Limon otu melisa olarak da bilinmektedir. Bu ot özellikle sindirim sisteminin bozukluklarının tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Aktarların yanı sıra eczanelerde de farklı şekillerde temin edilebilmektedir. Üstelik hem ekimi hem de dikimi zor değildir. Bu neden yüzünden evlerde de yetiştirilebilmektedir. Sindirim sorunlarının tedavisinde kullanılan limon otu faydaları arasında sakinleştirici bir etki oluşturması ile de bilinmektedir. Tüketim çerçevesinde elde edilen sakinlik hissi anksiyetede görülen semptomların derecesinin azalması açısından da etkilidir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı olarak da isimlendirilen limon otu;

  1. Baş ağrısını azalmada,
  2. Sindirim bozukluklarını gidermede,
  3. Uykunun kalitesini artırmada,
  4. Gaz sorunlarının ortadan kalkmasında,
  5. Öksürük tedavisinde,
  6. Böbrek işlevlerini düzeltmekte,
  7. Adet kramplarının dinmesinde,
  8. Daha sakin olunmasında etkilidir.
melisa cayi faydalari
Melisa Çayının 8 Faydası 36

Limon balsamı bilimsel olarak idrar ve balgam söktürücü aynı zamanda balsam yatıştırıcı olarak bilinmektedir. Sakinleşmek isteyenler ve stresle mücadele için bitkisel bir tedavi yöntemi olarak evde hazırlanabilmektedir.

Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Limon otu faydalarının edinilebilmesi için çayda en taze olan yaprakların kullanımı önerilmektedir. Aynı şekilde kurutulmuş olan yapraklardan da çay yapılabilmektedir. Üç yemek kaşığı limon otu ve bir bardak su ile çay malzemeleri hazırlanmış olacaktır. Yaprakların üzerine kaynar suyun konmasının ardından birkaç dakika sonra çay hazır hale gelmektedir. Sonrasında süzülerek içilmelidir.

limon oto cayi faydalari
Melisa Çayının 8 Faydası 37

Llimon Otu Çayının Yan Etkileri  

Yan etkileri limon otu faydaları ile kıyaslandığında daha azdır. Bazı kişilerde kalp atışının yavaşlaması ve tansiyonun düşmesi gibi yan etkiler görülebilmektedir. Ancak şimdiye kadar melisa çayı tüketen bireylerde herhangi bir olumsuz bir durum tespit edilmemiştir. Bununla birlikte çayın belli ilaçlarla etkileşime girmesi de mümkündür. Bundan ötürü bireyler tüketim öncesinde doktorları ile görüşmelidir. Ek olarak hamile kadınlar çay tüketimi hakkında kadın doğum uzmanlarından mutlaka fikir almalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir