Mekik Çektikten Sonra Kaburgalar Neden Ağrır?


Herhangi bir egzersiz programına katılırken, özellikle ilk başladığınızda, oldukça fazla ağrı hissedersiniz. Önemli olan, normal kas ağrısı ve bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı arasındaki farkı bilmektir. Kas ağrısı, dikkat edilmezse çoğu zaman yaralanmaya dönüşebilir. Vücudunuzu dinleyerek dinlenme ya da doktora görünmek gibi eylemleri ne zaman yapacağınızı bilmek önemlidir.

indir 8 3

Zor bir abs antrenmanından sonra, kaburgalarınız da dahil olmak üzere tüm vücudunuzda kas ağrısı olabilir.

Normal Kas Ağrısını Tanıyın

Kas ağrısının kökenini belirlemek genellikle zor olabilir. Sinsi başlangıçlı, belirgin bir yaralanma olmayan yaygın kas rahatsızlığı genellikle gecikmiş başlangıçlı kas ağrısının veya DOMS’un göstergesidir.

Bu ciddi bir durum değildir ve buz, germe, dinlenme ve modifiye edilmiş aktivite ile tedavi edilmelidir. DOMS’den kurtulmanın en iyi yolu, hareket etmeye devam etmek ve kasları temizlemek için fiziksel aktiviteyi kullanmaktır. Germe ve aktivite ile artan, birkaç gün dinlendikten sonra hala geçmeyen ve ab egzersizinden sonra keskin, fokal kaburga ağrısı yaşarsanız, daha ciddi bir yaralanmaya işaret edebileceğinden bir hekime başvurmalısınız.

Ab Egzersizden Sonra Kaburga Ağrısı

Fiziksel aktiviteden sonra kaburgalarınızda ağrı hissederseniz, bu kaburgaların üzerindeki kaslara uzanan karın kas eforunun bir sonucu olabilir.

indir 9 2
Mekik Çektikten Sonra Kaburgalar Neden Ağrır? 36

Rektus abdominus, eğik ve enine abdominus kasları, ön karın bölgesindeki tüm büyük kaslar, kaburgalara ve kaburgaları çevreleyen kosta kıkırdağına bağlanır. Yorucu vücut egzersizleri yaptığınızda, kaslar bağlantı yerlerini bir çeşit kaldıraç olarak kullanır ve kan ve asidik yan ürünle zenginleşir.

Sonuç olarak, egzersizleriniz sona erdikten sonra ek ürünlerini çekerler. Bu situps gibi vücut gücüne odaklanan aktiviteden sonra kaburgalarda kemik ağrısına neden olabilir ve en fazla birkaç gün sonra kendi kendine azalacaktır.

Ağrıyı Önleme

Gelecekteki ağrıyı önlemek için alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Hafif fiziksel aktivite, kasları ısıtmanın ve onları efor için hazırlamanın en iyi yoludur. Birkaç dakikalık bir ısınmadan sonra, her biri 30 ila 60 saniye boyunca kullanılacak olan tüm büyük kasları gerin. Bu, onları hasardan korumaya ve esnekliği artırmaya yardımcı olur, böylece gelecekteki yaralanmaları önler ve hareket aralığınızı artırır.

Antrenmandan sonra germe, önce esneme gibi egzersizler fitnessta zorunluluk olarak yapılmalıdır. Doğru ve kapsamlı bir şekilde nasıl gerileceğini öğrenmek için, germe programınızı kişisel ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza yardımcı olabilecek bir fitness antrenörü, fizyoterapist veya yoga uzmanının yardımını alın.

Toplam vücut esnekliğinde genel bir artışın yanı sıra stabilizasyon ve duruşa yardımcı olacak, daha küçük ve genellikle unutulmuş kaslar için dayanıklılık, denge ve güç antrenmanındaki artışları sağlamak için fitness antrenmanınıza yoga veya başka bir germe aktivitesi eklemeyi düşünün.

Egzersiz Ne Zaman Durdurmalı

Vücudunuzu dinlemek, aktif bir yaşam tarzına sahip olan herkes için çok önemli bir faktördür. Vücudunuzun gönderdiği sinyallere dikkat etmek, güçlü ve üretken bir egzersiz ile devre dışı bırakan bir yaralanma arasındaki fark anlamına gelebilir.

Ağrınızın sıklığını, hissettiğinizde, ağrı türünün – yanma, batma, donuk ağrı, keskin, çekim vb. – ve rahatsızlığınızı daha da kötüleştiren veya daha iyi hale getiren şeyleri dikkate alın. Bu, rahatsızlığınız hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır ve tıbbi yardım almanız gerektiğinde bunu bilmenize yardımcı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir