Mavi Nevüs Nedir? Teşhisi Nasıl Konur ?


0

Çoğu durumda, mavi nevüs, yaşamı tehdit etmeyen ve bu nedenle çıkarılması gerekmeyen iyi huylu bir cilt değişikliğidir. Bununla birlikte, bölgede kötü huylu hücrelerin geliştiği bazı durumlar vardır, ancak bu yalnızca mavi nevüs çok büyük olduğunda veya boyut olarak hızla büyüdüğünde daha yaygındır.

Mavi nevüs bir siğile benzer ve koyu renkte olan cilt hücreleri birkaç meanositin aynı yerde birikmesi nedeniyle oluşur. Bu hücreler derinin daha alt bir katmanında bulunduğundan, renkleri tam olarak görünmez. Ve bu nedenle koyu griye bile dönüşebilen mavi bir renk gibi görünürler.

Bu tip cilt değişikliği baş, boyun, sırtın alt kısımları, ellerde veya ayaklarda daha sık görülür. Dermatolog tarafından kolaylıkla değerlendirilir ve her yaştan insanda görülebilir. Çocuklarda ve genç erişkinlerde daha sık görülür.

Mavi Nevüs Nasıl Teşhis Edilir?

Mavi Nevüs’ün teşhisi kolaydır. Dermatolog tarafından ancak nevüsün baş gösterdiği küçük boyut -1-4 mm arası-, yuvarlak şekil ve kabarık veya pürüzsüz yüzey gibi özellikleri gözlemledikten sonra yapılır. Nevüste değişiklik olması durumunda nevüsün hücresel özelliklerinin gözlendiği biyopsi ile ayırıcı tanı yapılması gerekebilir.

Mavi nevüsün ayırıcı tanısı melanom, dermatofibroma, plantar siğil ve dövme için yapılır.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Mavi nevüs hemen hemen her zaman iyi huylu bir cilt değişiklik olsa da, özellikle 30 yaşından sonra ortaya çıktığında özelliklerinin farkında olmak önemlidir. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda doktora gitmeniz önerilir;

Ayrıca Buna Bakın  Hangi Bitkiler Safra Kanalı Tıkanıklığını Çözüyor
  • Nevüsün boyutu hızla büyürse.
  • Düzensiz kenarlı şekil olarak gelişirse,
  • Çeşitli renklerde veya görünümünde değişiklik olursa,
  • Asimetrik bir leke gibiyse,
  • Nevüs kaşınmaya, incinmeye veya kanamaya başlarsa doktora gidilmelidir.  

Bu nedenle, teşhisten sonra nevüs değiştiğinde, daha ileri tetkikler için dermatoloğa tekrar danışılması ve gerekirse nevüsü çıkarmak için küçük bir ameliyat yapılması tavsiye edilir. Bu ameliyat dermatoloğun muayenehanesinde lokal anestezi olarak yapılabilir ve herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Genellikle mavi nevüs yaklaşık 20 dakika içinde çıkarılır ve ardından kötü huylu olup olmadığını öğrenmek için laboratuvara gönderilir.

Mavi nevüs çıkarıldıktan sonra kötü hücreler bulunursa, doktor, gelişim derecesini değerIendirir ve eğer yüksekse, tüm kanser hücrelerini çıkarmak için nevüs çevresindeki dokuların bir kısmını çıkarmak için tekrar ameliyat önerilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.