Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir?


Masajın birçok farklı şekli vardır. Vücutta hemen hemen her bölgeye masaj yapılabilir. Masajı günlük hayatta çevrenizdeki kişilere yaptırabileceğiniz gibi, bu işi profesyonel olarak yapan kişilere de yaptırabilirsiniz. Masajın bir rahatlama sağladığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu açıdan masaj, sağlığımız için oldukça önemli bir uygulamadır.

masaj nelere iyi gelir
Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir? 36

Kaygıyı Azaltır

Endişe, beklenti ve korku yüksek düzeyde yaşandığı zaman, vücuda fiziksel olarak da yansır. Böyle durumlarda savaş ya da kaç mekanizması devreye girer. Adrenalin yükselir ve hareket geçmek için kan akışı hızlanır.

Yapılan araştırmalar masajın, kalp atış hızını ve kan basıncını düşürerek bu tip psikolojik durumların tersine çevrilebileceğini söylüyor. Düzenli olarak masaj yaptırmak, kaygı duygusunu önemli ölçüden ortadan kaldırır ve daha sakin birisi olmanızı sağlar.

Ruh Halini Yumuşatır

Vücudun üretmiş olduğu endorfin ve serotonin hormonları, kan dolaşıma katıldığı zaman ruh halimiz yükselir ve mutlu hissederiz. Masaj, ağrıyı engelleyen hormonları uyarır ve kronik ağrı ile bağlantılı olan duyguları da azaltabilir.

Yapılan araştırmalar masajın, fibromiyalji ve kanser gibi kronik hastalığı olan kişilerde depresif duyguları hafiflettiğini buldu.

Masajin Vucuda Etkileri Nelerdir
Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir? 37

Vücutta Gevşeme Sağlar

Hemen hemen herkes masajın çok rahatlatıcı olduğunu kabul eder. Profesyonel olarak masaj yapılan ortamda genelde hafif bir müzik, mum gibi ışıklar ya da çeşitli aromalı kokular bulunur. Masaj yaptıracak kişi masaya uzanır ve eğitimli masör ya da masöz masaj uygulamaya başlar. Sıkı olan kaslar ovulduğu zaman gevşer.

Böyle bir masaj ortamı size uygun değilse ya da masaja para vermek istemiyorsanız, kendi kendinize masaj yapma tekniklerini öğrenebilir ya da bir arkadaşınız ile birbirinize karşılıklı olarak masaj yapabilirsiniz.

Masaj Enerji Sağlar

Masaj yaparken bazı tempolu hareketler enerji verir ve konsantrasyon ile zihinsel dikkati arttırır. Ofis çalışanları, çalıştıkları alanda daha enerjik bir zinde hissetmek için masaj uygulamaları yaptırmaya başladılar. Hatta ülkemizde kuaför salonlarında bile kişiler kendilerine zinde hissetmek için masaj yaptırıyor.

Sporcuların kaslarında ağrıları hafifletmek ve daha enerjili hissetmek için kendilerine masaj yaptırıyor. Spor kulüplerinde bu amaçla çalışan bir masör ya da masör bulunur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir