Mantarda Nekadar Protein Bulunur? Mantarin Vücuda Faydaları Nelerdir?


Sağlıklı bir vücut için düzenli bir sistemle beslenmek önem taşır. Düzenli beslenmenin başlıca kuralları arasında protein alımı dikkat çeken bir detaydır. Protein alımı konusunda ilk sırada yer alan iki önemli gıda vardır. Kırmızı et ve mantar protein deposu olan gıdalardandır. Ancak protein açısından en zengin olarak bilinen kültür mantarları bile et çeşitlerine nazaran protein açısından düşük bir seviyededir. Vegan yani vejetaryen besleniyorsanız veya sadece meyve ve sebze tüketerek zengin bir diyet yapıyorsanız birçok bitki bazı ve bitki özütü içeren protein kaynağı olduğunu kesinlikle bilirsiniz. Mantarların çok etli ve lezzetli bir tadı vardır, fakat bu konu, protein içeriklerinin bir göstergesi asla değildir. Ne yazık ki mantarın içerisindeki protein miktarı, et ürünlerinden çok daha düşüktür.

Taze Mantarın Protein Seviyesi Düşüktür

Et ürünlerine nazaran mantarların protein düzeyi çok düşüktür. Bu bakımdan mantarların beslenmesinin etle karşılaştırılabilir olduğuna inanabilirsiniz. Maalesef, mantarlar diğer besin maddelerini içlerinde taşıyor olsalar bile, mantar eti  oldukça zayıf bir protein seçimi olacaktır. Diğer bitki bazı içeren protein kaynaklarıyla eşleştirilseler bile mantarların protein düzeyi her zaman oldukça düşüktür.

Mantarın faydaları ve besin değerleri - Son dakika yaşam haberleri

 Mantarların hepsi farklı türdedir. Bu nedenle protein içerikleri türe göre biraz farklılık gösterebilir.  Genel olarak bakıldığında mantarlar 100 gramda (3,5 ons) protein için günlük değerinizin (DV) yalnızca yüzde 4 ila 7’sine denk gelir. Bu karşılaştırma, ıspanak, kuşkonmaz, mısır, bezelye ve enginar gibi protein açısından zengin sebzelerle eşit seviyededir. Yapılan karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan verilere göre bir eşleştirme 100 farklı mantar gramı sonucunu ortaya çıkarıyor.

Mantar Bir Sebze midir?

Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan soru ise mantarların yüksek proteinli sebzeler mi sorusudur. Bu sorunun cevabı ise mantarların, vegan dostu birkaç protein kaynağından biridir olarak yanıtlanabilir. Genel olarak sebze ismi ile anılsalar da aslında, mantarlar bitkilere benzetilebilir, fakat fotosentez yoluyla yaşayamayacak türdedirler. 

Bahar geldi mantar sezonu açıldı ancak bu uyarılara dikkat!

Mantarlar kendi krallıklarının bir parçasıdır. Bu bakımdan da maya gibi birkaç başka gıda ile paylaşılma özelliğine sahiptir. Beyaz renkte olan mantarların topraksı bir lezzeti vardır ve bu nedenle etlerin yerine rahatlıkla kullanılabilen bir besindir. Bazı mantar çeşitleri içerisinde  demir,  B12 vitamini ve D vitamini gibi et ürünlerinde tipik anlamda bulunan besin maddeleri yer alır.

Mantar çeşitleri arasında yer alan ince yapraklı istiridye mantarı, protein (DV) değerinin yüzde 7’sine sahip bir orandadır. Beyaz düğme mantarları ise protein için DV’nin yüzde 6’sına sahip bir türdedir. Kuzugöbeği mantarı, protein için DV’nin yüzde 6’sına sahip bir düzeydedir. Yabancı enoki mantarları, protein için DV’nin yüzde 5’ine sahiptir. Topraksı tadı olan portobello mantarları, protein için DV’nin yüzde 4’üne sahiptir. Shiitake mantarları da, protein için DV’nin yüzde 4’üne sahiptir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir