Mantar Alerjisi Ölümcül Olabilir! Mantar Alerjsinin Belirtileri


Mantar Alerjisi
Mantar Alerjisi Ölümcül Olabilir! Mantar Alerjsinin Belirtileri 37

Mantarlar bazen yemeklere koyulan ekstra bir malzeme olurken bazen de direk yemeğin kendisi olabiliyor. Bir çok insan mantar yemeyi severken, bu mantarlar bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Mantar alerjisi mantar yemekten, mantarın partiküllerini solumaktan ve mantarın cilde temas etmesinden kaynaklanabilir.

Dünyada yüz binden fazla mantar çeşidi vardır ve bu mantarların çoğu daha alerji araştırmalarına dahil olmamıştır. Bu yüzden mantar alerjisinin belirtileri ve ne kadar etkili olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir.

Bunun yanında mantara karşı duyulan alerji nadir olarak görülür. Mantar alerjisi ile mantar zehirlenmesi aynı şey değildir ve birbiri ile karıştırılmamalıdır. Mantar zehirlenmesi zehirli mantarlardaki toksik bileşenlerden kaynaklanan ve ölümcül olabilen bir durumdur.

Solunum Belirtileri

Mantar Alerjisi solunum beliritleri
Mantar Alerjisi Ölümcül Olabilir! Mantar Alerjsinin Belirtileri 38

Mantarların küçük olan ve havada taşınabilen sporları solunduğu zaman, solunum sistemini etkisi altına alan alerjik bir tepki gelişebilir.

İlk solunum sistemi belirtileri şunlardır:

 • Öksürme
 • Hapşırma
 • Sinüs tıkanması
 • Burun akıntısı
 • Gözlerde kaşınma
 • Kulaklarda kaşınma
 • Ağızda kaşınma
 • Boğazda kaşınma

Bu belirtiler mevsimsel alerji ile benzer belirtilerdir. Mantar alerjisinin solunum yolu belirtileri daha çok mantarları seçen, paketleyen ve hazırlayan kişilerde görülür. Ormanda mantar toplarken mantarın tozunu ya da sporlarını soluma sonucunda mantar alerjisi de gelişebilir.

Cilt Belirtileri

Mantar Alerjisi cilt belirtileri
Mantar Alerjisi Ölümcül Olabilir! Mantar Alerjsinin Belirtileri 39

Mantar alerjisinin belirtileri ile alakalı yayınlanmış araştırmaların az olması nedeniyle, vakaların sıklığı ve belirtilerin sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Bununla beraber mantar alerjisinden etkilenen ciltte şişme, kaşınma, kızarma meydana gelmesine neden olan kontakt dermatit oluşumu bazı vakalarda gözlenmiştir. Shiitake mantarı gibi bazı mantar türleri bu belirtilerin ortaya çıkmasına nenen olabilir.

Ağız ve Boğaz Belirtileri

Mantar yemekten dolayı oral alerji sendromu gelişebileceği gözlemlenmiştir. Sıradan bir oral alerji sendromu belirtileri arasında ağızda, yüzde, dudakta, dilde kaşıntı ve boğazda şişme ile beraber kaşıntı yer alır. Bu belirtileri alerjen yendikten bir saat kadar sonra başlar ve genelde 30 dakika sonra düzelir.

Mantar Alerjisinin Ciddi Riskleri

Mantar yedikten sonra çok nadir de olsa ciddi alerjik reaksiyonlar yaşanabilir. Bu alerjiler daha çok küf mantarı ile ve oral alerji sendromu olduğu bilinen insanlarda gözükmüştür. Buna rağmen daha önce mantarlara karşı alerjik bir reaksiyon göstermemiş olan kişilerde de yaşanabilir.

Cilt ve solunum belirtilerine ek olarak gıda alerjilerinde mide ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de görülebilir. Mantar alerjileri nadir olarak görüldüğü için, mantar yeme sonucunda oluşan sindirim sistemi belirtilerinin tamamı bilinmemektedir.

Gıda alerjilerinin en kötü sonucu, mantarı yedikten sonra meydana gelir ve anafilaksi olarak adlandırılır. Acil tıbbi yardım edilmesi gereken bu hayati reaksiyon ölüme neden olabilir.

Anafilaksi şunlara yol açabilir:

 • Nabız zayıflaması
 • Kan basıncında düşme
 • Yutma ve nefes alma zorluğu
 • Hızlı solunum
 • Bayılma
 • Sersemlik

Mantar yedikten sonra solunum yollarına, ciltte ya da sindirim sisteminde ortaya çıkan beliritleriniz olursa mutlaka doktora gidin. Bu gibi durumlarda ilaçla tedavi gerekebilir.

Ek olarak yememeniz gereken gıdaları bilmek önemlidir. Bu yüzden işlenmiş gıdaları tüketmeden önce paketlerin üzerinde yer alan etiketleri okumak önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir