Malik Asit Nedir? Vücuda Yararları Nelerdir?


Farklı bir vitamin olarak nitelendirilen malik asit en çok önemli bir meyve olarak tüketilen kırmızı elmalarda bulunur. Meyve ve sebzelerde yer alan ve organik bir madde olan malik asit, çoğunlukla elma ile ilişkisi olan bir asit çeşididir. Vücut, alınan karbonhidratları enerjiye dönüştürerek malik asit oluşumunu sağlar. Malik asit ve malik asit takviyeleri almak, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu çeken kişiler için oldukça yararlıdır. Malik asit ağız hijyenini sağlar ve oluşan aft yaralarını iyileştirme de yardımcı olur. 

Kronik Yorgunluk Çekenler ve Fibromiyalji Sendromu Yaşayanlar

Günümüzde birçok kişi kronik yorgunluk yaşarlar. Bir sendrom haline gelen bu durum malik asit sayesinde  daha rahat bir hale gelir. Malik asit enerji üretimini desteklemede yardımcı olur ve vücutta olumlu semptomların gerçekleştirilmesini sağlar. Bununla birlikte düzenli yapılan egzersiz sonrası vücutta oluşan yorgunluğun atılmasını sağlarken kas performansını ve zihinsel gücü bir üst seviyeye yükseltir. Malik asit tüm bu olayların sonrasında, fibromiyalji ve rutin yorgunluk sendromuyla ortaya çıkan yan etkilerden şikâyet eden tüm yetişkinlere yardımcı olabilir. 

Malik Asit Enerji Veriyor

Birçok olumlu faydası olan malik asit, vücuda enerji verici özellikleri olan bir maddedir. Ayrıca vücudun enerji seviyelerini yükseltmeye faydası vardır. Karbonhidratları, proteinleri ve insan anatomisinde yer alan yağları vücudunuzda enerjiye ve suya çeviren bir süreç olan Krebs döngüsünün en önemli bileşenidir. Vücut için gerekli olan yeterli malik asit kaynağı yer almıyorsa Krebs döngüsü asla düzenli çalışamaz ve buda kronik yorgunluğa yol açar. Bu bakımdan malik asit içeren yiyecekler tüketmek veya malik asit içeren takviyeler almak, hücrelerinizin Krebs döngüsünü normal olarak gerçekleştirmesine destek olabilir ve bu sebeple enerji üretiminde etkili olur. 

1 20
Malik Asit Nedir? Vücuda Yararları Nelerdir? 36

Malik Asitin Ek Faydaları Nelerdir

Sağlıklı bir vücut için bin bir faydası olan malik asit, gıda ve ek gıdalarda bulunmasının yanı sıra farklı ticari amaçlı ürünlerde de olan bir maddedir. Ağız bakımı ve ağız yarası sularında ayrıca kaliteli diş temizleme macunlarında yer alan bir bileşendir. Malik asit tükürük üretimini uyarıcı bir yapıdadır ve ağızda bulunan zararlı bakteri ve virüs miktarını düşürür.

3 1
Malik Asit Nedir? Vücuda Yararları Nelerdir? 37

Malik Asit Dozajı

Malik asitle ilgili yapılan çalışmalarda ve malik asit alma takviyelerinde kullanılan dozajlar, günde 1.200 ila 2.800 miligram arasında farklılık göstermektedir. Yapılan bu kombinasyonla birlikte fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir