Lisinopril Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Lisinopril yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğinin tedavisi, ayrıca kalp krizi sonrası hayatta kalma şansını yükseltme amacıyla reçete edilen “ACE inhibitörleri” grubu ilaçtır. Kan damarlarının yapısında düz kaslar bulunur. Lisinopril bu kasları genişleterek damar genişlemesine sebep olur. Bu sayede kanın daha kolay aklamsını sağlar. Yaygın yan etkileri arasında ise hiperkalemi ve tansiyon düşüklüğü yer alır. İlacı kullanırken uygulanacak bazı beslenme kısıtlamaları bu yan etkilerin ortaya çıkma riskini azaltır ve kalbi korur.

lisinopril
Lisinopril Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 37

Hiperkalemi Oluşumunu Engellemek

Hiperkalemi kandaki potasyum miktarının normal düzeyin üstünde bulunduğunu ifade etmek için kullanılan ifadedir. Lisinopril ilacı konjestif kalp yetmezliği ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda kanda potasyumun yükselmesine sebep olabilir. Lisinopril kullanırken potasyum tutucu diüretik (idrar sökücü) ilaçların ve potasyum tuzlarının kullanılması hiperkalemi oluşumuna zemin hazırlar. Sağlıklı bir yetişkinin günlük potasyum ihtiyacı 4.7 gramdır. Doktorunuz ihtiyacınız olan potasyumu belirlemede yardımcı olacaktır.

Hiperkalemi riskiniz varsa potasyum açısından zengin kayısı, meşe palamudu, kabak, muz, kepek, kuru fasulye, kavun, incir, brokoli, fındık ve tohumlar, kivi, fıstık ezmesi, mango, lahana, havuç ve narenciye gibi besinlerin tüketimini kısıtlamalısınız.

hipertansif beslenme
Lisinopril Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 38

Tansiyon Düşüklüğünü Önleme

Lisinopril tedavisinin ilk dönemlerinde tansiyon düşüklüğü ortaya çıkabilir. Özellikle düşük kan hacmi, susuz kalma ve sodyum düşüklüğü hipotansiyon oluşmasına sebep olur. Genellikle hipertansiyonu önlemek için tuz kısıtlaması önerilir. Ancak lisinopril kan basıncını düşürücü etkiye sahip olduğundan dolay tuz kullanımının kesilmesi tansiyonun gereğinden fazla düşmesine sebep olur. Tedavi sırasında yeteri miktar su ve tuzu eksik etmemek tansiyon düşüklüğünü engeller. Ayrıca su tüketiminin azalması ve alkol kullanımı vücudu dehidratasyona sokar. Dehidratasyon ise kan hacminin azalmasına sebep olur basıncı düşürür.

Sodyumun fazlası da eksikliği de zarardır. İhtiyacınız olan sodyum miktarı ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Sağlık kılavuzları hipertansiyon hastaları için günlük üst sınırı 1.5 gram olarak belirlemiştir. İşlenmiş gıdalar, tuzlu atıştırmalıklar, fast foodlar, jambon, lahana turşusu ve konservelerin tuz oranı oldukça yüksek olduğundan dolayı tüketimi sırasında dikkatli olunmalıdır.

Diğer Kısıtlamalar

Günlük hayatınızda yapacağınız bazı değişiklikler lisinopril ilacının etkilerini destekler ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Öncelikle günlük kalori alımına dikkat etmeniz gerekir. Aldığınız kalori ile harcadığınız kalori arasında dengeyi sağlamak sağlıklı kiloda seyretmenizi sağlar. Eğer fazla kilolarınız varsa bir anda kilo vermeye çalışmayın. Düzenli egzersizle birlikte haftada 1-2 kilo kaybetmeyi hedeflemek sağlıklı kilo vermenizi sağlar ve yağ oranını düşürür. Yağ alımını kısıtlamak alınan kaloriyi en etkili sekilde düşüren yöntemdir. Ayrıca işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçının. Meyve, sebze ve lifli gıdaları tüketmeye özen göstermek kilo dengesini sağlama ve kalp sağlığını koruma açısından önemlidir.

hipertasiyon
Lisinopril Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 39

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lisinopril kullanan herkesin bahsedilen kısıtlamaları uygulaması şart değildir. Diğer sağlık problemleriniz, kişisel özellikleriniz beslenme düzeninizi belirlemede etkili diğer faktörlerdir. Hiçbir sağlık probleminiz olmasa da bazı önlemler dikkat etmek hastalıklara karşı korur ve kalbi güçlendirir. Kişisel beslenme düzenini oluşturabilmek için doktorunuza başvurunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir