Lise Discus Ringi Boyutları Nasıl Olmalıdır?


Önemli bir konu ve detay oluşturan lise discus ringi boyutları hakkında birçok söylenti yer alıyor. Bir lise discus ringinin boyutları nelerdir sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz. Atma halkasının boyutu farklılaştırılmasa dahi, lise diskusu halkası yapımına ait olan şartlar, materyaller ve izleyiciler için oluşabilecek riski minumum bir düzeye getirmek için seneler boyunca değişmiştir.

Yapılan bu değişiklikler arasında halka olarak kullanılan malzemelerin üzerinde kafeslerin seçilmesi ve izin verilen fırlatma sektörünün düşürülmesi detayı yer alıyor. Ring ve fırlatma sektörü için belirlenen şartlar lise ve üniversite gibi alanlarda her zaman aynıdır, fakat üniversite statüsünde belirtilen şartlar disk kafesleri ve eğim yüzdesi için daha sıkı kuralları içerir. 

Discus Ringi Çap Datayı

Bir lise disketi halkasının çapı her zaman 2,5 m olarak baz alınır ve bu da 8 fit ve 2,5 inç olarak ifade edilir. Bu detay nokta çapı 7 fit olan gülle atma halkasından oldukça büyüktür. Lise discus halkalarındaki çember yani daire, çember seviyesinin 3/4 inç üzerinde seyreden plastik veya metal bir çubuğa veya 2 inç genişliğinde bununla beraber boyanmış bir çizgiye kesinlikle sahip olmalıdır.

1 19
Lise Discus Ringi Boyutları Nasıl Olmalıdır? 36

Fırlatma Kategorisi 

Lise disk halkası için fırlatma kategorisi boyutu 34,92 derece seviyesindedir. 2006 yılından önce, Ulusal Devlet Lise Dernekleri Federasyonu, atma veya fırlatma sektörünün 40 dereceye kadar ölçmesine izin vermiştir. Daha sıkı olan bölümler, sporcuların atışları esnasında daha fazla ve daha sık kontrole sahip olmasını amaç edinir. Atma sektörü, atış dairesinin ana merkezinden alınan ölçü ile yere işaret koyularak belirlenir.

Kafes Detayı

1993 yılının ilk aylarından itibaren, Ulusal Liseler Federasyonu, disk halkalarının üzerlerine bir çentik atarak disk kafesi yerleştirilmesini kural olarak koymuştur. Tipik çitler 10 ve 14 fit uzunluğu arasında değişiklik gösterir. Bununla birlikte de azami olarak 24 fit ön açıklıktadır. Üniversitede ise bu durum çit minumum 13.12 fit yüksekliğinde ve ön açıklığı 26.8 fit genişliğinde olarak tasarlanmıştır.

Fırlatma Aşamasının Eğim Yüzdesi Nasıl Olmalıdır?

2 13
Lise Discus Ringi Boyutları Nasıl Olmalıdır? 37

Fırlatma aşamasında ve sektöründen gelen eğim yüzdesi  Lisede asla 1’den fazla olmamalıdır. Üniversite koşulları ise bu durum baz alındığında daha da katılaşarak ve yalnızca eğim yüzdesi yüzde 0,1 eğim olarak belirlenmiştir.

Genel Anlamda Discus Atletizm Kuralları Nelerdir?

Disk atma, genel olarak bakıldığında parkur düzeneği içerisinde yer alan bir ortamda düzenlenen bir atletizm müsabakasıdır. Spor, ortaokullar arasında yapılan müsabakalardan Olimpiyatlara dair her konuda bariz bir şekilde yer alan popüler bir konudur. Disk, genel anlamda ahşap malzemeden üretilmiş ve metal bir çevreyle  yapılmış kenarlı aynı zamanda dairesel bir disktir. Yarışmaya katılanlar, disk kafesinden uzakta yer alan diski sahaya hangi yarışmacının atabileceğini görmek için kendi aralarında yarışa girerler. Atletizm yarışmalarında en önemli olan konu ise disk atışının nasıl yapılacağına dair yer alan kurallardır.

Atletizmde Ebat Ve Ağırlık

Atletizmde önemli bir yere sahip olan diskin boyutu ve kilo ağırlığı erkek ve kadın yarışmacılar için oldukça farklı ölçülere sahiptir. Erkek yarışmacılar için bir disk yaklaşık olarak 22 santimetre çapında ve 1.75 kilogram ağırlığı aralığında olmalıdır. Kadın yarışmacılar için ise bu ölçüler 18 cm çapında ve bir kilogram ağırlığında olması gereklidir. Metal olarak ayarlanan jantın en olarak yarıçapı altı milimetre ölçülerinde olmalıdır. Ancak disk üzerindeki sistemde keskin yapıda olan kenarlar, çapaklar veya düzensizlikler kesinlikle yer almamalıdır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir