Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır


Liposuction plastik cerrahi alanında kullanılan yağ alma işlemine verilen isimdir. Kilo vermekte güçlük çeken bölgesel yağlanmalardan kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir işlem olan liposuction daha çok kozmetik bir işlem olarak geçmektedir. Estetik olarak da tercih edilen bu işlem kişilerin kendini daha iyi hissetmesini eritmekte zorlandıkları yağlarından kurtulmalarını sağlamaktadır.

Liposuction işlemi kozmetik veya estetik olmasının yanı sıra bazı durumlar da tıbbi gereklilik de olabilir. İşlem bölgesel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Gerekli tıbbi gereçler ile vücuttaki fazla yağın dışarı çıkarılması şeklinde gerçekleştirilen Liposuction tamamen kalıcı bir işlem değildir. Vücut tekrar kilo alıp yağlanabilir bunun için beslenme konusunda dikkatli olmak ve egzersiz yapmak gerekmektedir. Liposuction sadece kadınlar değil erkeklerin de tercih ettiği bir yöntemdir.

Liposuction Kimler Yaptırabilir?

Liposuction sağlık problemi yaşamayan hamile veya yeni doğum yapmış kişiler dışında herkese uygulanabilen bir işlemdir. Yaş sınırı da önemli bir etmendir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi liposuction işleminde de uzman bilgisi ve onayı gerekmektedir. Kişiler bazı durumlarda tıbbi bilgisi olmayan kişilerce bu işlemi yaptırabiliyor fakat bu ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır bu konuda çok dikkatli olunması ve mutlaka hijyenik ortamlarda ve uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Bu işlem bir kilo verme yöntemi değildir bölgesel incelmeyi sağlayan ve vücut hatlarını daha düzgün hale getiren bir işlemdir. Kalıcı olmayabilir bu nedenle yaptıran kişi beslenmesine ve egzersiz yapma konusunda dikkat etmelidir.

1 34
Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır 36

Eğer ciddi sağlık problemlerinin sebep olduğu bir yağlanma yaşıyorsanız bu işleme başvurmadan önce uzman diyetisyen ve hekimlere başvurmanız gerekmektedir. Hamile kişilere ve yeni doğum yapmış kişilere kesinlikle uygulanmamaktadır. İleri seviye yaştaki insanlara yapılması da çok tercih edilen bir durum değildir. Liposuction işlemi cerrahi bir işlem olması sebebi ile operasyon sonrası dikiş atılan bir işlemdir bu nedenle operasyon sonrası kişi kendine dikkat etmeli ve vücuduna uygun bir korse kullanmalıdır. Dikişler alındıktan sonra kişi hızla günlük rutin yaşamına dönmektedir. Gerekli hijyen kurallarına uyulması kişinin yararına olacaktır. Operasyon sonrası küçük morluk ve şişlikler yaşanabilir bunlar olası normal durumlardır bir süre sonra geçecektir.

Liposuctionun İşe Yaramadığı Durumlar Nelerdir?

Liposuction işlemini yaptıran kişiler bu işlem konusunda büyük beklentiler içinde olabilmektedir fakat unutmayalım ki bu kalıcı işlem değildir ve bir kilo verdirme işlemi değildir. Bölgesel yağların alınmasını ve vücudun daha şekilli hale getirilmesini sağlamaktadır. Eğer yeni doğum yaptıysanız doğum sebebi ile vücut sarkmalarında işe yarayacak bir yöntem değildir. Yaşınız sebebi ile vücut sarkmalarınız için kullanılacak bir yöntem değildir.

2 32
Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır 37

Eğer sık sık kilo alıp vermeye elverişli bir bünyeniz varsa liposuction kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu gibi durumlarda uzman diyetisyen hekime başvurmanız gerekmektedir. Sizin için en uygun diyet ve egzersiz programı uygulanması önerilmektedir. Aynı zamanda bu uygulamanın vücut sarkmaları, selülit, çatlak gibi durumlara her hangi bir faydası yoktur. Her cerrahi işlemde olduğu gibi liposuction işleminde de en önemli konu uzman kişilerce yapılmasıdır. Uygun ve hijyenik ortamlarda yapılmalı işlem sonrası süreç olası aksiliklere karşı uzman kişi tarafından takip edilmelidir. Kişi kişisel hijyenine özen göstermeli ve işlem sonrası süreçte kendine dikkat etmelidir.

İşlemin kalıcı olmadığını unutmamalı ve beslenmesine günlük egzersizlerine dikkat etmeli ve devam etmelidir. Uzman olmayan ve bu konuda her hangi bir eğitimi olmayan kişilere güvenmemeli ve kesinlikle bir işlem yaptırmamalıdır bu durum geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Kişinin dikkatli olması ve gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bu işlemin uygulanması önerilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir