Limonlu Su Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?


Hiçbir içecek ya da yiyeceğin, tek başına kilo vermenizi sağlayacak bir gücü yoktur. Bunu yanı sıra limonlu, kalori açısında düşük bir diyet ile beraber egzersiz programı ile bir arada kullanılırsa, kilo vermeye çalışanlara bir nebze yarar sağlayabilir. Kalori takibi yapmak bu durumda olmazsa olmaz bir uygulamadır.

Limonlu Su Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Biraz araştırma yaptığınız zaman, limon gibi turunçgillerden olan gıdaların diyetisyenler tarafından çok tavsiye edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi bu meyvelerin metabolizmayı hızlandırması ve bu şekilde kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Ancak bazı diyetisyenler ise, limonlu suyun kilo vermeye bir katkısının olmadığını söylüyor. Bazı uzmanlar da metabolizmayı hızlandırmak için yapılabilecek tek şeyin kuvvet antrenmanı egzersizleri yaprak kas gelişim sağlamak olduğunu söylüyor.

Limonlu Su Zayiflatir Mi
Limonlu Su Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? 36

Limon ve C Vitamini

Limon, kilo vermek için sihirli bir gıda değildir. Ancak kilo vermek için düşük kalorili bir diyet takip edenlere besinsel açıdan faydalar sağlar. Limon düşük bir kaloriye sahiptir. Limonlu su sevenler bu durumda rahatlıkla bunu tüketebilir. Kalori takibi yapanlar için limonlu su oldukça iyi bir seçenektir.

Limon suyu aynı zamanda C vitamini açısından da oldukça faydalıdır. Bir limon günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını sağlar. Beslenmenizde yeteri kadar C vitamini tüketmezseniz, egzersiz yaparken kilo vermeniz de etkilenebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, C vitamini egzersiz yaparken vücutta bulunan yağların parçalanmasında önemli bir görev üstlenir. Bu yüzden C vitamini seviyesinin düşük olması, yağları yakma gücünün zayıflamasına neden olur.

Tüm bu sebeplerden dolayı, kilo vermek istiyorsanız, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak son derece önemlidir.

Limonlu Su ile Kilo Verme

Susuzluğu gidermek için ilk tercih her zaman su olmalıdır. Tek başına su içmek bazen zor gelebilir. Bu durumda suyunuza limon ekleyerek daha hoş bir aroma oluşması sonucunda, daha fazla su içmenizi sağlayabilirsiniz. Daha fazla su içmek, kilo vermenize yardımcı olur.

Aşırı kilolu ve obezler üzerinde yapılan bir araştırma, kilo vermeye yaradığı düşünülen bir içecek ile suyu karşılaştırdı. Araştırma sonucunda su içen kişilerin daha fazla kilo verdiği gözlendi.

Suyun içerisine limon da ekleyerek, ortaya çıkan aroma sayesinde daha fazla su içebilirsiniz. Bu şekilde su tüketiminiz artınca kilo verme ihtimaliniz de o kadar yüksek olur.

Limonlu su kilo verdirir mi
Limonlu Su Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? 37

Limonlu Su Dişlere Zarar Verir Mi?

Limon suyu gibi asit içeren gıdalar, diş minesinde yumuşama oluşmasına ve çürüme meydana gelmesine neden olabilir. Asitlerin dişleriniz ile temasını önlemek için pipetle içebilir ya da bardaklar içerken dişlerinize değdirmeden direk yutmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca limonlu su içtikten sonra da ağzınızı sade su ile gargara yaparak durulamanız da asitlerden arınmak için iyi bir yoldur. Dişlerinizi günde iki defa fırçalamaya da özen göstermelisiniz.

Diyet ve Egzersiz Unutulmamalı

Kilo vermek için suyunuz içine limon eklemek tek başına kesinlikle yeterli değildir. Mevcut yeme alışkanlığınızda bir değişiklik yapmak şarttır. Yemek tabağınızın yarısını taze sebze ve meyvelerle, bir kısmında tam tahıllı gıdalarla ve kalan kısmını da yağsız protein kaynakları ile oluşturun.

Kilo vermek için çabalarken, daha fazla aktif olmak son derece önemlidir. Haftanın en az 3-4 gününde, yüzme ya da 30 dakika yürüyüş gibi egzersizler yapmalısınız. Bunların dışında bir direnç bandı kullanarak ya da dambıllardan yararlanarak, haftada 2-3 kez tüm vücudunuzu çalıştıran kas geliştirme egzersizleri de yapabilisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir