Limon Otu ve Zencefil Çayı’nın Faydaları Nelerdir?


Limon otu ve zencefil çayı aromatik, sıcak, narenciye aromalı bir içecektir. Ama bu otlar sadece lezzetli değil; aynı zamanda bir dizi kanıtlanmış sağlık yararının yanı sıra, halen araştırılmakta olan ilgi çekici bir dizi fayda da sunmaktadır.

indir 8 8
Limon Otu ve Zencefil Çayı'nın Faydaları Nelerdir? 36

İpucu

Limon otu ve zencefil çayının potansiyel faydaları arasında bulantı, anksiyete, iltihaplanma ve hatta bazı kanserlerin tedavisi yer alır. Her iki bitki de antimikrobiyal aktivite gösterir. Bununla birlikte, araştırmanın çoğu konsantre takviyeler veya uçucu yağlar üzerinde yapılmıştır bu nedenle çay mutlaka aynı etkiye sahip olmayacaktır.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin belki de en bilinen ve kanıtlanmış kullanımları bulantı ve kusmayı azaltmaktır. Hareket hastalığı için bir çare olarak çok popülerdir, ancak etkinliği ile ilgili çok sayıda çalışma hamilelik veya kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma ile ilgilidir.

Bir başka yararı bir dizi kronik hastalığın önlenmesine veya hafifletilmesine yardımcı olabilecek zinger antioksidan ve antienflamatuar aktiviteyi içermesidir. Daha yüksek seviyelerde antioksidan aktivite, kurutulmuş zencefil ve daha düşük seviyelerde taze zencefil ile ilişkilendirilmiştir. Çaydan söz edilmez, ancak çayda kullanılan zencefil, zorunlu olarak kurutulur.

Zencefilin ayrıca bazı bakteri, mantar ve virüslerin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir ve belki de en önemlisi, çeşitli kanser türleriyle mücadelede ümit verici sonuçlar göstermiştir. Diğer umut verici araştırma alanları arasında diyabet, obezite, kalp hastalığı, solunum bozuklukları ve nörodejeneratif hastalıkları tedavi etmek için zencefil kullanılması sayılabilir.

Limon Otunun Faydaları

Limon otu kansere karşı mücadelede kayda değer faydalar göstermektedir. Araştırmacılar limon otunun kolon kanserine karşı güçlü bir aktiviteye gösterdiğini söylemektedir. Yayınlanan bir analiz, limon otu esansiyel yağının ve sitralinin (limon otunun ana aktif bileşeni) küçük hücreli akciğer kanserini baskılamaya yardımcı olduğunu gösterdi.

indir 9 7
Limon Otu ve Zencefil Çayı'nın Faydaları Nelerdir? 37

Limon otu ayrıca diğer kanser türlerine karşı da umut verici etkiler gösterir; örneğin 2017 tarihli bir makale, hem limon otu hem de beyaz çay ekstraktlarının lenfoma ve lösemi kanserlerine karşı güçlü anti-kanserler gösterdiğini belirtiyor. Bu çalışma insan deneklerde yapılmamasına rağmen, yine de dikkate değerdir.

İnsan denekler üzerine yapılan limon otunun klinik çalışmalarının çoğunda limon otu esansiyel yağı kullanılmıştır. Ancak 2011 yılında yayınlanan bir veri analizi, bu bitkinin çeşitli bölümlerinin dünya çapında birçok geleneksel halk kullanımını özetliyor.

Özellikle, limon suyunun sıcak su özleri -bir fincan çaydan alacağınızdan biraz fazla olsa da- diüretik ve antienflamatuar etkilere, merkezi sinir sistemini rahatlatmaya ve sindirime yardımcı olmaktadır.

İzlenecek Yan Etkiler

Limon otu ve zencefil çayı tarifleri birçok potansiyel fayda sağlasa da dikkat edilmesi gereken birkaç dezavantaj vardır. Uzmanlar açıklıyor, zencefil mide ekşimesi ve şişmesine neden olabilir. Bazı tıp uzmanları ayrıca kanı inceltebileceğini veya antikoagülanların etkilerini değiştirebileceğini düşünmektedir.

Reçeteli ilaçlar alıyorsanız rutininize yeni takviyeler eklemeden önce doktorunuzla konuşmak her zaman en iyisidir. Hamile veya emziren kadınlar da yeni bitkisel ilaçlar almadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

Limon otu çayı içmenin yan etkileri hakkında daha az veri vardır. Olumsuz etkilerle ilgili yayınlanan araştırmaların çoğu, cilde uygulanan limon yağı ile ilgilidir. Bununla birlikte, bu sadece yeni takviyeleri doktorunuza danışmanın aciliyetini arttırır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir