Lezzetli Kuzu Kaburga Yemek Tarifleri


Kuzu kaburgaları farklı şekillerde pişirmek mümkündür. Damak zevkinize göre en doğru yöntemi seçmeniz için deneme yanılma yoluna başvurmak gerekmektedir. Kuzu kaburgalarını pişirirken en önemli husus doğal lezzetini kaybetmemesini sağlamaktır. Izgara yönteminde tütsülenmiş gibi daha dumanlı tatlar ortaya çıkmaktadır.

Pişmiş kuzu kaburgalarını kırmızı şarap ve çeşitli meyve aromalarıyla servis ederek tabağınızı tamamlayabilirsiniz. Meyve aromalarını meyve şurupları satın alarak veya portakal ve mandalina suyunu servis tabağının üzerinde gezdirerek sağlayabilirsiniz.

İlk olarak fırında kuzu pirzolanın nasıl yapılacağını öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

FIRINDA KUZU PİRZOLA

yarim kafes kuzu pirzola 357670bf 6207 4c7f a2a7 43e940627e1c
Lezzetli Kuzu Kaburga Yemek Tarifleri 36

1.Kuzu kaburgaları eğer buzdolabındaysa pişirme işleminden bir saat önce dolaptan çıkarın ve oda sıcaklığına getirin. Bu sırada üzerini streç film ile kaplamak yararlı olacaktır.

2.Fırını önceden 180 derece olacak şekilde ısıtın.

3. Kaburgalarınızın her yerine sızma zeytinyağı sürün. Sonrasındaysa tuz ve karabiberle lezzetlendirmeniz gerekecektir. Karabiberi taze çekilmiş veya tane şeklinde kullanabilirsiniz. Kaya tuzunu tercih etmeniz pirzolanın pişiminde kolaylık sağlar. Dilerseniz bir çay kaşığı kadar kurutulmuş kekik de ekleyebilirsiniz.

4. Kuzu kaburgalarını fırına atıp bir saat pişirin. Buradaki en önemli şey bu bir saatlik dilimde fırının kapağını açmamanız gerektiğidir.

5.Bir saatin sonunda kuzu pirzolalarını servis tabağına alın, meyve aromasını da ekledikten sonra beş dakika dinlenmeye bırakın. Beş dakikanın sonunda pirzolayı dilediğiniz gibi dilimleyebilir ve servis edebilirsiniz.

  Bir diğer çokça tercih edilen yöntemse tavada pişirmektir. Tavada doğru tekniklerle pişirildiğinde et, kendi suyunu içinde tutacaktır. Bu sayede daha yumuşak, kolay çiğnenebilir kıvamda olacaktır.

TAVADA KUZU PİRZOLA

1. Yine eğer kuzu pirzola, buzdolabındaysa pişirme işleminden bir saat önce dışarı çıkarmanız böylece oda sıcaklığına gelmesine olanak sağlamanız gerekmektedir. Bu sırada etin üstünü streç filmle kaplamak faydalı olacaktır.

2.Tavanızı önceden birkaç dakika boyunca ısıtın.

3. Tavanın altını alüminyum folyo ile kapatın. Kaburgaları tavaya yerleştirin ve üzerine sızma zeytinyağı sürün. Tuz ve karabiberle lezzetlendirebilirsiniz. Burada kaya tuzu, taze çekilmiş karabiber, tane karabiber kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı kuru kekik ekleyebilirsiniz.

4. Sıradaki işlem kaburgaları orta ateşte pişirmek olacak. Etinizi her iki tarafını beşer dakika toplamda on dakika pişirdikten sonra servis tabağına alabilirsiniz.

5.Üzerine meyve aromasını gezdirdikten sonra beş dakika bekletin. Beş dakikanın sonunda pirzolayı dilimleyebilir ve servis edebilirsiniz.

  Özellikle diyet zamanlarında daha sağlıklı olduğu gerekçesiyle sıkça kullanılan pişirme yöntemi ızgara yöntemidir. Benzer aşamaları uygulayarak kaburgaları ızgarada nasıl pişirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

IZGARA KUZU PİRZOLA

fried meat ribs with vegetables potatoes 140725 2109
Lezzetli Kuzu Kaburga Yemek Tarifleri 37
  1. Aynı şekilde eğer etleriniz buzdolabındaysa ilk adım olarak onları pişirmeden bir saat kadar önce dışarı çıkarın. Burada amaç kaburgaların oda sıcaklığına gelmesini sağlamaktır. Pirzolanın üstünü streç filme kaplamak burada da başvurulması gereken bir yöntemdir.
  2. Pirzolaların her yerine sızma zeytinyağı sürü. Kaya tuzu, taze çekilmiş ya da tane karabiber kullanabilirsiniz. Bu baharatlarla etinizi lezzetlendirmenin ardından dilerseniz bir çay kaşığı kadar kurutulmuş kekik de ekleyebilirsiniz.
  3. Pişirirken tercih edeceğiniz ızgara, kömürlü ya da gazlı olmalıdır. Gazlı ızgara ile pişirecekseniz, ızgaranızı önceden 180 derece olacak şekilde ısıtın. Eğer seçiminiz kömürlü ızgaradan yanaysa 20 dakika ön ısıtmaya bırakın
  4. Izgaranızın ısındığına emin olduktan sonra kuzu pirzolalarını direkt ateşin üstüne koymanız gerekmektedir. İlk ateş gören tarafını 10 dakika pişirin.  Kaburgaları diğer tarafa çevirdikten sonraysa 8 ila 9 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.
  5. Kuzu pirzolaları servis tabağına aktarıp hazırladığınız meyve aromasını ekleyin. Beş dakika beklemenin ardından kaburgaları dilimleyebilir ve servis edebilirsiniz.

Bütün bu yöntemleri denedikten sonra kendi beslenmenize ve damak zevkinize en uygun tekniği bulabileceksiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir