Lezzetli Bir Somon Göbeği Nasıl Pişirilir?


Somon, yağlarının çoğunu alt kısımlarında saklar ve eti tüm balıklar arasında en lezzetlisidir. Tabağınızdaki yağ her zaman iyi bir şey olmasa da, somon bir istisnadır; ek yağ, balıkların sağlıklı omega-3 yağ asitleri seviyelerini arttırır. Somon doğal olarak yağsız olduğundan karnınızdaki ek yağa önemli ölçüde katkıda bulunmaz. Somonun tadını çıkarırsanız ve daha belirgin bir tada sahip bir kesim istiyorsanız, yavaş kavrulmuş somon göbeğini deneyin.

 Yavaş Kavurma

Adım 1

Fırını 135℃’ye ısıtın.

Adım 2

Bir pişirme kabının altını alüminyum folyo ile örtün. Kesinlikle gerekli olmasa da, folyo akşam yemeği bittiğinde yemeğin temizlenmesini kolaylaştırır.

Adım 3

Somon göbeğinin şeritlerini veya filetolarını kurutun ve etli kenarları tuz ve karabiber ile baharatlayın.

Adım 4

Somon göbek derisini pişirme kabına yerleştirin,, parçaları yığın haline getirmemeye  dikkat edin ve ek tuz ve karabiber serpin. Somon üzerine zeytinyağı ve limon suyu serpin. Somon göbeği yağ içermesine rağmen, yemeğe eklediğiniz ekstra bir çay kaşığı zeytinyağı gövdeyi lezzetli bir şekilde gevrek hale getirir.

somon gobegi pisirme
Lezzetli Bir Somon Göbeği Nasıl Pişirilir? 38

Adım 5

Parçaların kalınlığına bağlı olarak balıkları 15-20 dakika pişirin.62 ℃ deniz ürünleri için önerilen güvenli sıcaklığa ulaştığından emin olmak için en büyük parçanın iç sıcaklığını bir et termometresi ile kontrol edin.

Adım 6

Balıkları fırından çıkarın ve hemen servis yapın. Diğer etlerden farklı olarak, deniz ürünlerinin servis yapmadan önce dinlenmesine gerek yoktur.

Suda Pişirme

Adım 1

Su, soya sosu, pirinç şarabı sirkesi ve limon suyunu kaynatın. Oranları sizin tat meselenizdir, bu yüzden karışımı ısıtmadan önce deneyin ve istediğiniz lezzeti elde edene kadar oranları ayarlayarak balık ekleyin. Sıvı yavaş bir kaynamaya gelene kadar ısıyıısıyı azaltın.

Adım 2

Somon göbeği parçalarını hafifçe kaynayan suya ekleyin.

Adım 3

Somonu 6 ila 8 dakika veya balık lapa lapa ve opak hale gelene kadar haşlayın.

Adım 4

Somonu sudan oluklu bir kaşıkla çıkarın ve hemen servis edin.

somon gobegi faydalari
Lezzetli Bir Somon Göbeği Nasıl Pişirilir? 39

Somon Göbeği Pişirmek İçin Malzemeler

-Pişirme kabı

-Alüminyum folyo

-Tuz

-Biber

-Limon suyu

-Zeytinyağı

-Baharatlar(isteğe bağlı)

-Soya sosu

-Piriç şarabı sirkesi

-Et termometresi

-Oluklu kaşı

İpucu
Balığın deri tarafı yukarı bakacak şekilde kavrulması, deri altındaki yağın ete nüfuz etmesine ve ete lezzet vermesine izin verir. Omega-3 yağ asitleri, “kötü” LDL kolesterol seviyenizi düşürürken “iyi” HDL kolesterol seviyenizi artırabilir. Balığın lezzetini değiştirmek istiyorsanız, pişirmenin yarısında taze veya kurutulmuş otlar ekleyin. Dereotu, bütün karabiber, sarımsak, limon otu ve kekik özellikle somonla iyi gider. Aromalı pirinç veya patates pişirmek için haşlama sıvısından ayırın. Ertesi gün öğle yemeğinde salatanın üzerinde soğutulmuş olarak yemek için fazladan somonu kavurun veya haşlayın.

Uyarı

Somon göbeği ile hızlı pişirme yöntemini denerseniz, nihai sonuç tatsız bir şekilde yağlı olabilir; Yavaş pişirme bu kesimle en iyi sonucu verir. Yuvarlanan bir kaynamanın türbülansında balığın dağılmasını önlemek için haşlama sırasında sıcaklığı düşük tutun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir