Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir? Lahana Turşusunda Sodyum Bulunur mu?


Lahana turşusu bazı etkileyici besinsel faydalara sahiptir. Yağsız, düşük kalorili bir besindir ve iyi bir lif, demir ve C ve K vitaminleri kaynağıdır. Doğal olarak fermente edilmiş bir ürün olarak aynı zamanda bir probiyotiktir. Kötü haber şu: sodyum lahana turşusunda o kadar yüksektir ki, aşırı miktarda tuz tüketmekten kaçınmak için sadece küçük miktarlarda tüketilmelidir. Küçük miktarlarda ve bilinçli olarak tüketilen lahana turşusu ve sodyum bu konuda uzman kişiler tarafından üstüne basılarak önerilmiştir.

Fermente Fondöten

Bazen çeşniler eklenir, ancak temel lahana turşusu lahana ve tuzdan başka bir şey içermez. Kıyılmış veya ince dilimlenmiş lahana tuzla karıştırılıp oturmasına izin verildiğinde, tuz lahanadan, şeker açısından zengin suyu çeker. Zamanla suyu ve şekeri fermente ederek lahana turşusu üretir. Bu doğal fermantasyon süreci, sizin için iyi olan canlı bakteri türünü üretir, bu nedenle taze lahana turşusu bir probiyotiktir. Özellikle küçük porsiyonlarda ne kadar sağlıklı bakteri yiyebileceğinizi bilemezsiniz. Bununla birlikte, probiyotikler gastrointestinal sisteminizdeki sağlıklı bakterileri destekler, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vitamin sentezine yardımcı olur.

sodyum
Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir? Lahana Turşusunda Sodyum Bulunur mu? 36

İyi, Kötü ve Sinsi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tipik bir diyetteki sodyumun yüzde 90’ının bir mağaza veya restoranda satın alınan gıdalardan geldiğini bildiriyor. Başka bir deyişle, zaten satın aldığınız yemeğin içindedir ve yapabileceğiniz tek şey yediğiniz porsiyondaki miktara dikkat etmektir. Önerilen günlük alım miktarı – 1.500 miligram – sodyumun hayati rollerini doldurmak için yeterlidir. Kalp kaslarınız da dahil olmak üzere sinirlerinizin ve kaslarınızın düzgün çalışması çok önemlidir ve vücudunuzdaki su miktarını düzenler. Çok fazla sodyum tükettiğinizde vücudunuz su tutar, kan hacmi artar ve kan basıncı yükselir.

Üzücü Sodyum Haberleri

Colorado Eyalet Üniversitesi, düşük sodyumlu yiyecekler porsiyon başına 140 miligramdan daha az sodyum içerirken, sodyumsuz yiyeceklerin bir porsiyonda 5 miligramdan az olması gerektiğini belirtiyor. Bu değerler, lahana turşusundaki sodyum hakkında bir bakış açısı sağlar. Çeyrek fincan konserve, süzülmüş lahana turşusu 235 miligram sodyum içerir ve 1 fincan porsiyon 939 miligrama atlar. Daha düşük miktar, tüm günlük sodyumun yüzde 16’sını sağlarken, daha büyük porsiyon günlük sodyumunuzun yüzde 63’ünü sağlar. Günlük diyetinizin küçük bir kısmından bu kadar sodyum almak, önerilen günlük alım miktarında kalmanızı imkansız olmasa da zorlaştırır.

lahana tursusu ve sodyum
Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir? Lahana Turşusunda Sodyum Bulunur mu? 37

Tehlikeyi Azaltın

Kendi lahana turşunuzu yaparsanız, nihai üründeki sodyum miktarını azaltmak için daha az tuz kullanmayın. Alaska Üniversitesi, tuzu atlamanın fermente lahana turşusu yerine şımarık lahana ile sonuçlanabileceği konusunda uyarıyor. Lahana turşusunu boşaltmak, sodyum içeriğini düşürmeye yardımcı olur; USDA Nutrient Database’e göre, süzülmemiş lahana turşusu sodyumun iki katı kadar olabilir. Lahana turşusunu süzüldükten sonra soğuk suyla durulayarak sodyumu daha fazla azaltacaksınız. Düşük sodyumlu lahana turşusu toplam sodyumu yarı yarıya azaltabilir, ancak etiketi kontrol edin çünkü sodyum miktarı markaya bağlı olarak değişir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir