Labioplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?


Labioplasti ameliyatı, kimi zaman doğuştan gelen, kimi zaman ergenlik döneminde oluşan vajinal bölge iç dudaklarında oluşan sarkma, büyük olması ya da kararma gibi sorunların estetik açıdan düzeltilmesidir. 

Bazen iç dudaklardan biri, diğer tarafa göre daha uzun ya da farklı yapıda olabiliyor. Bu yüzden de labioplasti ameliyatı yapılabilir. 

Bu ameliyat, modern jinekolojik ameliyatlar arasında yer alır. Bu ameliyat hem işlevsel hem de kozmetik nedenlerle yapılır. Dünya çapında pek çok Amerika ve Avrupa ülkelerinde, özel merkezlerde yapılan bir ameliyattır. Labioplasti ameliyatını yaptıranların sayısı her sene daha da artıyor. Bunun nedeni ise kişilerin kendilerini daha iyi hissetmek istemeleridir.  

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır 

Labioplasti ameliyatında, sarkık, düzensiz, kırışık görünen ya da fazla geniş görünümde olan dudak kısımları düzeltilir. Bunun için dudaklardaki kıvrıntılar çıkarılır ve estetik dikişler konulur. Ayrıca siyah ya da kahverengi olma gibi renk değişimleri de bu ameliyatla birlikte alınır. 

Bu ameliyat hastanın bilinci açık şekilde yapılır. Hatta hafif bir müzik açılarak, hasta ile konuşarak tamamen ağrısız şekilde yapılır. Operasyon toplamda 40 45 dakika civarı sürer. Ameliyat sonucunda, kişi tüm sorunlardan kalıcı olarak kurtulur. Eğer aynı operasyon içerisinde cilt katlantıları da alınacaksa, süre 1 saat 15 dakika gibi bir zamanı bulabilir.  Ameliyat sonrası hasta bir kaç saat gözlem odasında dinlendirilir. Daha sonda evine gönderilir. 

Ayrıca Buna Bakın  Diyabet ve Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Labioplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir 

Hemen her cerrahi işlemde, küçükte olsa risk bulunur. Labioplasti ameliyatında da kanama ve enfeksiyon gibi riskler bulunur. Fakat bu operasyon yapılırken, doğru merkez seçimi yapılırsa bu risklerin yaşanma ihtimali yüzde birin altındadır. 

Ayrıca ameliyatı esnasında klitoris derisi fazla alınırsa eğer klitorisin baş kısmında tahriş meydana gelebilir. Bunun sonucunda da his kaybı durumu yaşanılır. Bunlar da riskler arasındadır. 

Bunların dışında risk içermeyen bir operasyondur. Fakat tecrübesi olmayan ya da yanlış merkezlerde yapılırsa sorunlar yaşanabilir. İstenen sonuçlar alınmayabilir. Bu yüzden ameliyata karar verdikten sonra gerekli araştırma yapılarak, doğru hekime yaptırmak gerekir. 

Labioplasti Neden Yapılır 

Labioplastinin en sık tercih edilen sebebi, iç dudak kısımların dışarı çıkacak şekilde sarkmasıdır. Ayrıca dudakların birbirinden farklı olması, simetri sorunları gibi nedenlerden dolayı da yapılır. Kararma durumu da bu nedenlerin arasındadır. Tüm bu sorunlar, kimi zaman kadınlarda psikolojik sorunlar oluşturur. Kişinin kendini kötü hissetmesi, özgüvenin düşmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunların dışında cinsel ilişki sırasında da sorunlar yaşanabilir. Acı hissi, zevk alamama gibi durumlar ortaya çıkabilir.  Bu yüzden de tercih edilen bir ameliyattır. Ayrıca bu ameliyat sonrası kişide, cinsel ilişki esnasında yaşanan hazda ciddi oranda bir artış meydana gelir. 

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Labioplasti ameliyatı sonrası, ağrı, yanma, batma, hafif kanama ve ödem toplama gibi durumlar olabilir. Bu durum normaldir. Fakat kanama durumu adet kanaması oranından daha fazla ise doktora başvurmak gerekir. Aynı zamanda doku ani bir şekilde fazla şişerse de mutlaka doktora danışılır. Fakat normal şartlarda kısa sürede iyileşen bir ameliyat bölgesidir. 

Ayrıca Buna Bakın  Genital Hijyen İçin 5 İpucu

Genel olarak üç gün içinde okul ya da iş hayatına dönmek mümkün olur. Ameliyat sonrası ilk bir hafta gerekli pansumanın yapılması ve hijyen kurallarına dikkat etmek iyileşme sürecini hızlandırır. Bölgeye atılan dikişler 20 gün civarı bir sürede kendiliğinden düşer. Labioplasti ameliyatı sonrası cinsel hayat, yoga, pilates, spor, havuz, hamam gibi sosyal aktiviteler bir ay sonra serbesttir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.