L-Glutamik Asit ve L- Glutamin Arasındaki Fark Nedir?


Glutamin ve glutamik asit her ikisi de birer aminoasittir. Her iki amino asit de glutamatlar olarak bilinen aileye dahildirler ve isimlerindeki benzerlikten dolayı sıklıkla aynı oldukları düşünülür. Fakat bunlar farklı amino asitlerdir. Glutamik asit monosodyum glutamatın bir bileşenidir. Sporcular için anlamlı olan ise bağışıklığı koruma ve iyileşmeyi hızlandırma amacıyla takviye olarak kullanılan L-glutamin’dir.

l glutamin
L-Glutamik Asit ve L- Glutamin Arasındaki Fark Nedir? 37

Besin Kaynakları

L-glutamik asit serbest aminoasit olarak veya proteinlerin yapısında bir parça olarak besinlerde bulunur. Bazı hayvansal besinlerde de bulunsa da asıl kaynağı bitkisel proteinlerdir. Monosodyum glutamat veya MSG olarak bilinen, lezzet arttırıcı kimyasal maddenin yapısında yer aldığından dolayı bazı işlenmiş gıdaların tüketilmesi ile de vücuda alınabilir.

L-glutamin de birçok hayvansal ve bitkisel kaynakta mevcuttur. Yüksek glutamin kaynağı besinler arasında tavuk, süt, yoğurt, çiğ ıspanak, çiğ maydanoz ve lahana bulunur.

Vücuttaki Fonksiyonlar

L-glutamik asit beyinde önemli görevlere sahip nörotransmitter maddedir. Beyindeki sinirsel iletilerde nörokimyasal olarak görev alır. Öğrenme ve hafıza ile yakından ilişkili görevleri bulunmaktadır.

L-glutamin ise bağışıklık sistemi sağlığı açısından önemlidir. Vücutta protein metabolizması sonucu ortaya çıkan amonyağın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca asit-baz dengesi üzerine etkilidir ve pH’ı düzenlemeye yardımcı olur.

glutamin 1
L-Glutamik Asit ve L- Glutamin Arasındaki Fark Nedir? 38

Esansiyel Amino Asitler

Vücudun kendi üretemediği ve dışarıdan besinlerle almak zorunda olduğu aminoasitlere esansiyel aminoasit denir. L-glutamik asit esansiyel bir amino asit değildir. Doğrudan glutamik asit olarak alınmasa da vücutta diğer maddelerden sentezlenebilir.

L-glutamin ise şartlı olarak esansiyel kabul edilir. Normal şartlarda vücutta üretilebildiği kabul edilir. Fakat travma, cerrahi, kemik iliği nakli, yoğun kemoterapi gibi glutamin ihtiyacının arttığı durumlarda besinlerle alınması gerekir. Gerekli görülürse besin takviyesi olarak kullanılması da gerekebilir ancak her türlü besin takviyesini kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

glutamin takviyesi
L-Glutamik Asit ve L- Glutamin Arasındaki Fark Nedir? 39

Vücuttaki Miktarı

Yukarıda bahsedilen durumlarda l-glutamin takviyesi alınması gerekebilir. Ancak normal şartlarda vücutta en çok bulunan amino asit olma özelliği vardır. L-glutamik asit ise vücutta en çok bulunan 3. amino asittir ve glutamin miktarının 4’te 1’i kadar bulunur. Ayrıca bu amino asitler vücutta birbirine dönüştürülebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
2
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir