L-Arginin ve L-Sitrulin Kullanım Dozu Ne Kadar Olmalı?


L-arginin (Arjinin) ve L-sitrulin (sirtülin) vücutta birçok görevde kullanılan protein yapı taşlarıdır. Bu aminoasitler besinlerde doğal olarak bulunur ve bu besinlerin tüketilmesi ile vücuda alınabilir. Sitrülin vücutta arjininden de sentezlenebilir. arjinin ve sitrulin sağlık açısından faydalı ve toksik olma etkileri düşüktür. Bundan dolayı besin takviyesi olarak vücuda alınabilir. Fakat kullanımıyla bazı yan etkiler ilişkilendirilmiştir. Kullanım dozunda dikkatli ayarlama yapmak gerekir. Konuyla ilgili en doğru ve detaylı bilgiyi ancak doktorunuzdan alabilirsiniz. İnternet üzerinden edindiğiniz bilgilerin doğruluğundan emi olmak son derece zordur.  

sitrulin
L-Arginin ve L-Sitrulin Kullanım Dozu Ne Kadar Olmalı? 36

Arjinin Doz Ayarlaması

Arjinin doğal olarak fındık, tahıl, tohum, mısır, et gibi çeşitli besinlerde bulunmaktadır. arjinin takviyesi konusunda farklı çalışmalar bulunmasa da ortak bir doz belirlenmemiştir. Genellikle 3 kez 2-4 g olmak üzere günde toplam 6-12 gram arasında farklılık gösterir. Bazı çalışmalarda günlük 20 grama varan dozlarla konjestif kalp hastalığının tedavi edildiği görülmüştür.

Arjinin Güvenilirliği

Resmi bir tıp sayfasına göre arjininin kısa süreli kullanımı güvenlidir ancak mide ağrısı, şişkinlik, ishal, gut, kan anomalileri, alerji, inflamasyon, astım ve tansiyon düşüklüğü gibi durumlar raporlanmıştır. Ayrıca hamile ve ergenlerde kullanımıyla ilgili güvenli bilgiler bulunmadığından arjinin takviyesi tavsiye edilmez.

arjinin
L-Arginin ve L-Sitrulin Kullanım Dozu Ne Kadar Olmalı? 37

Sitrülin Doz Ayarlaması

Sitrülin doğada en çok karpuzda bulunur. Ayrıca vücutta arjininden sentezlenir. Etkili sitrülin dozu ile ilgili çalışmalar mevcuttur. 2008 tarihli bir çalışmada 2-15 gram kısa süreli kullanımı güvenlidir ve toksik etkilere sebep olmaz. 2002 tarihli bir başka çalışmada ise günlük 6 gram sitrülin sağlıklı bireylerde aerobik egzersiz ile kas metabolizmasındaki değişiklikleri teşvik eder.

Arjinin Sitrulin İlişkisi

Yapılan çalışmalar sitrulin ve arjininin birlikte çalıştığını ortaya koymuştur. Arjinin vücutta sitrüline dönüşmektedir. Yüksek doz arjinin takviyesi sitrülin kandaki seviyesini artıracağından ayrı bir sitrülin takviyesine gerek olmayacaktır. Arjinin kullanımı sırasında sitrülin dozunun hesaplanabilmesi ile ilgili çalışma bulunmamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir