Kutsal Fesleğen (Holy Basil) İçin Uyarılar


Kutsal fesleğen, alternatif tıpta popüler olan nispeten güvenli, aromatik bir bitkisel ilaç olarak görülür. Bitkinin değerli iyileşme özellikleri çeşitli rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlar. Çoğu Batı mutfağında ve bitki bahçelerinde bulunan fesleğenlerin aksine, kutsal fesleğen genellikle sağlık mağazalarında veya Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur. Ancak, penisilin veya yer fıstığı gibi, kutsal fesleğen alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya bazen oldukça ciddi olan olumsuz etkilere neden olabilir. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kutsal-feslegen-yararlari.jpg

1. Uzun süreli kanama

Bitki, bazı ilaçların kan inceltici özelliklerini yoğunlaştırır ve morarmaya veya uzun süreli kanamaya neden olabilir. Kan pıhtılaşma bozukluğu olan herkes, bitkiyi yemeden önce kutsal fesleğenin bu ciddi yan etkisini göz önünde bulundurmalıdır.

2. Doğurganlığın azalması

Çalışmalar, kutsal fesleğenin hem laboratuvar hayvanlarında hem de insanlarda doğurganlığın azalmasına neden olabileceğini göstermektedir. Kutsal fesleğenin sperm engelleyici özelliklere sahip olabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı holy-basil.jpg

3. Kan şekerinde düşüş

İnsanların kutsal fesleğen kullanmayı seçmesinin bir nedeni, kandaki glikoz seviyelerini düşürmesidir. Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerini düzenlemek veya düşürmek için zaten ilaç tedavisi alan diyabet veya hipoglisemikler, bu ilaçları kutsal fesleğen ile birlikte aldığında, kan şekeri seviyelerini daha da düşürür. Kan şekeri düzeyleri çok fazla düşerse diyabet hastaları baş dönmesi, bayılma gibi sağlık sorunları yaşayabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kutsal-feslegen-zararlari.jpg

4. Gebe Kadınlarda Uterus Kasılmaları

Hamile veya emziren kadınlar hiçbir şekilde kutsal fesleğen almamalıdır, çünkü bitki uterusun kasılmalarını hızlandırabilir. Hamile ve emziren kadınların kutsal fesleğen almaması gereklidir, çünkü çalışmaların hem anne hem de bebek üzerindeki olası kısa veya uzun vadeli etkileri konusunda belirsizlik bulunmaktadır.

5. Diğer Bitkisel Takviyeler ile Etkileşimler

Kutsal fesleğen karaciğerde işlendiğinden, bitki diğer bitkisel takviyelerin vücutta emilimini engelleyebilir. Kutsal fesleğen, bazı bitkilerin veya takviyelerin etkilerini artırabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir