Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır! Nelere Dikkat Edilmeli?


Kürtaj, bebek aldırma işlemine denir. Bu işlem günümüzde genellikle vakum yöntemi kullanılarak yapılıyor. Gebeliğin alınması plastik enjektör ve ince bir plastik boru kullanılarak gerçekleştirilir. Bunlara kanül adı verilir. Kanüllerden oluşan sistem aracılığı ile vakumlama işlemi yapılır ve gebelik emme yöntemi ile çekilir.

Risklerin az olduğu ve gebenin daha az ağrı yaşadığı bir yöntem olarak ön plana çıkar. İşlem sırasında kullanılan plastik boru şeklinde olan kanüller 3 ila 5 mm arasında bir kalınlığa sahiptir. Bu kanüller rahim ağzından içeriye yerleştirilir. Daha sonrasında enjektör tarafından yapılan vakum sayesinde çekim işlemi gerçekleştirilir. Ortalama 10 ila 20 dakika arasında bir sürede işlem tamamlanır.

Kürtaj Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj konusunda dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunuyor. İlk olarak belirtmek gerekir ki bu cerrahi bir operasyondur. Yani alanında uzman bir jinekolog tarafından uygulanması daha iyi olacaktır ve riskleri azaltacaktır. Aynı zamanda kürtaj öncesinde hasta ultrason ile kontrol edilir. Bu sayede de gebeliğin büyüklüğü, rahim içindeki durumu gibi konular hakkında bilgi edinilir.

Hasta, tıbbi geçmişi hakkında gerekli bilgileri vermelidir. Operasyon genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Hastanın endişe etmesi durumunda ve doktor isteğine göre genel anestezi uygulanabilir. Bunların yanı sıra genel anestezi altında uygulama yapılacak ise hasta, operasyon öncesinde uzman doktor tarafından verilen talimatlara uymalıdır.

Kürtaj Yaptıranlar Hamile Kalabilir Mi?

Kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi kürtajdan sonra hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Belirtmek gerekir ki operasyondan ortalama 30 ila 40 gün sonra normal adet görülmeye başlanır. Ancak sonraki 3 – 4 ay boyunca adet düzensizliği meydana gelmesi normaldir. Kürtaj yaptıran kişilerin sonradan yine hamile kalması mümkündür. Ancak hem sağlık açısından hem de rahmin kendini toplaması açısından gebeliği bir az ertelemek tavsiye ediliyor. Rahim kendini toparladıktan ve menstrüel döngü tekrar düzenli olduğunda hamile kalma konusunda herhangi bir engel kalmaz. Bu konuda uzman doktorlardan veya kürtaj yapan hastaneler den gerekli bilgiler ve yardımlar alınabilir.

Kürtaj Aşamaları

 • Ultrason ile gebeliğin durumu kontrol edilir.
 • Hasta jinekolojik muayene masasına yatar ve hazır hale getirilir.
 • Vajina içerisine spekulum isimli bir muayene aleti yerleştirilir.
 • Antiseptik solüsyon kullanılarak vajinanın temizlenmesi sağlanır.
 • Hasta isteği ve doktor görüşü doğrultusunda genel ya da lokal anestezi uygulanır.
 • Genel anestezi yapılacak ise hastanın ortalama 4 ila 5 saat aç olması gerekir. Daha sonra damar yolu ile ilaç verilir ve genel anestezi uygulanır. Hasta uyku haline geçerek işlem sırasında hiçbir ağrı hissetmez.
 • Lokal anestezi yapılacak ise rahim ağzında lokal anestezik bir ilaç kullanılır. Bu sayede de rahim ucu uyuşur.
 • Vakum yöntemi ile gebeliğin alınması işlemi tamamlanır.
 • Ultrason aracılığı ile rahim içi kontrol edilir.
 • Ultrason kontrolünden sonra işlem sonlandırılır.
 • İşlem sonrasında hasta uyanınca ağrı kesici kullanılarak birey rahatlatılır.
 • Sonra ultrason ile bir kez daha kontrol yapılır.
 • Kürtaj aşamaları tamamlandıktan sonra ise hasta günlük hayatına geri dönebilir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj çok uzun süren bir işlem değildir. Alanında uzman bir jinekolog tarafından kısa sürede minimum riskle sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Genel olarak bu işlemin 10 ila 20 dakika kadar bir sürede tamamlandığı söylenebilir. Aynı zamanda hastanın hem kendine gelmesi hem de klinikten ayrılması içinse 30 dakika süre yeterlidir. Anestezi etkisi geçtikten sonra 30 dakika dinlenen hastalar klinikten ayrılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir