Kürek Kemikleri Neden Dışarı Çıkar?


Kürek kemiği olarak da bilinen skapula, üst vücutta yer alan en büyük kemiklerden bir tanesidir. Kürek kemiğine bağlanan birkaç kas vardır ve bu kemiğin sabit durmasını sağlar. Bu kaslar düzgün bir şekilde çalışmadığı zaman, kürek kemiğinin dışarı doğru çıkıntı yaptığı bir durum ortaya çıkabilir. Bu duruma kanat skapula adı verilir. Böyle bir durumun oluşması halinde kişinin itme, çekme ve kaldırma gibi yetenekleri etkilenir.

Kürek kemiğinde yaşanan şekil ve işlev bozuklukları sırt bölgesinde yer alan kaslar ve sinirlerden kaynaklanır. Bu kaslarda ya da sinirlerde meydana gelen hasar, kürek kemiğinin anormal bir şekilde hareket etmesine ve çıkıntılı durmasına neden olur.

Serratus Kası Disfonksiyonu

Serratus anterior ya da serratus kası, kaburgalardan başlayan ve kürek kemiğine uzanan bir kastır. Bu kas, kürek kemiğinin kaburgaya doğru çekilmesini sağlar. Kasta zayıflama ya da torasik sinirde hasar oluşması sonucunda bu kasın işlevinde bozulmalara yol açar.

Bir travma ya da sık tekrar edilen bazı fiziksel hareketler bu sinire zarar verebilir. Travma, omuz ve boynun ani bir biçimde eğilip bükülmesi ya da ani bir şekilde esnetilmesi gibi hareketleri içerir.

Serratus kasının sıradan egzersizler ve kuvvet antrenmanları ile güçlendirilmesi kolay değildir. Bu yüzden bu kasta zayıflık oluşması yaygındır. Serratus kası disfonksiyonu, özellikle kol ileriye hareket ettiği zaman kürek kemiğinin iç kısmını dışa doğru çıkmasına yol açar.

Ayrıca Buna Bakın  Yarayı Daha Hızlı İyileştirmek İçin 5 Adım

Trapez Kası Disfonksiyonu

Trapez kası, omurga ile skapula arasında olan büyük bir kastır. Görevleri arasında kürek kemiğini yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmek, başı ve boynu geriye doğru döndürmek, boynu yan bükmek, kürek kemiğini omurgaya doğru çekmek ve nefes almaya yardımcı olmak vardır.

Spinal aksesuar sinirin hasar alması halinde trapez kasının işlevinde bozulmalar meydana gelir. Spinal aksesuar sinirin yüzeysel bir şekilde yerleşmiş olması ve günlük hareketler sırasında hasara karşı hassas olduğu için, sinirin hasarına bağlı olarak trapez kası işlev bozuklukları yaygın olarak görülür.

Trapez kasının alt kısmı genelde zayıftır. Çünkü sıradan egzersizler ile güçlendirilmesi zordur. Trapez kası dizfonksiyonu, kürek kemiğinin yatay olarak hareket etmesine neden olur.

Rhomboids Kası Disfonksiyonu

Rhomboids kası rhomboids minör ve rhomboids majör olarak ikiye ayrılır. İki kürek kemiğinin arasında yer alır. Bu kasların görevi kürek kemiğini içe doğru çekmek, aşağı doğru itmek ve yukarı çekmektir. Bu amaçla bu kaslar bir arada çalışır. Dorsal skapular sinirde hasar oluşması sonucunda, rhomboids kası disfonksiyonu meydana gelir. Bu sinirde sıkışmalar sık olarak gerçekleşir.

Dorsal skapular sinirin sıkışması, basketbol ve voleybol gibi sporları yapanlar arasında yaygın olarak görülen bir sorundur. Bu sporlar esnasında yapılan hareketler, bu sinirin sıkışmasına yol açar. Rhomboids kası disfonksiyonu, kürek kemiğinin omurgadan yatay olarak hareket etmesine ve yukarı dönmesine neden olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.