Kulakda Sivilce Çıkmasının Tedavisi ve Nedenleri Nelerdir?


Kulak kanalı dış ortam ile kulak zarı arasındaki hafif kıvrımlı, tüp şeklindeki yapıdır. Dış kulak yolu olarak adlandırılan bu yapıda sivilce oluşması ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan dış kulak yolu enfeksiyonları sivilce şeklinde ortaya çıkabilir.

dis kulak sivilce
Kulakda Sivilce Çıkmasının Tedavisi ve Nedenleri Nelerdir? 36

Nedenleri

Yapılan çalışmalar dış kulak ve kulak kanalındaki enfeksiyonların büyük çoğunlukta bakteriyel sebeplerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Ayrıca mantar enfeksiyonları da küçük bir orana sahiptir. Dış kulak enfeksiyonlarını tetikleyen durumlar arasında temizlik sırasında fiziksel zarar vermek, su kaçması veya saç spreyi kaçması sayılabilir. Su kaçmasına bağlı olarak enfeksiyon oluşması “yüzücü kulağı” olarak da adlandırılır. Dış kulak yolundaki iltihabi reaksiyonlar furunkul oluşumuna sebep olur. Furunkul ortası kabuklu göbeklenmiş, içi irinli sıvı dolu çıban benzeri yapıladır. 

Sivilce Oluşumu

Kulak kanalında görülen saç kökü enfeksiyonuna bağlı furunkul oluşumu karakteristik bir durumdur. Genellikle küçük ve kırmızı bir sivilce görünmesine rağmen hissettirdiği ağrı sivilcenin boyutlarından çok daha fazladır. Kulak kanalındaki sivilce sarı veya beyaz irin ile doludur. Bazı durumlarda furunkul şiddetli olabilir. Bu durumda sivilceden daha büyük apseler oluşacaktır. Apseler kulak kanalını büyük ölçüde kaplayacak boyutlara ulaşabilir. Özellikle tıkanıklığa bağlı olarak geçici işitme kaybı söz konusu olabilir.

kulak sivilce tedavisi
Kulakda Sivilce Çıkmasının Tedavisi ve Nedenleri Nelerdir? 37

Tedavi 

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki furunkula bağlı sivilce veya apse genellikle kendiliğinden, birkaç gün içerisinde irinli sıvıyı boşaltıyor ve kuruyor. Sıvının boşalması iyileşme açısından en önemli nokta. Bu süreci beklerken ilaçlar ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Daha önceden kullanmış olduğunuz ağrı kesici ilaçları kullanabilir veya eczacınıza danışabilirsiniz. Sivilce veya apseye kesinlikle dışarıdan müdahale edilmemelidir. Çizmekteni yabancı cisimle boşaltmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Kabaca 1 hafta içerisinde iyileşmesi beklenir. Eğer iyileşmiyor ve iyileşme belirtileri göstermiyorsa doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz gerekli görürse apseyi drene edebilir ve antibiyotik tedavisine başlayabilir.

Enfeksiyonları Önleme

Sağlık otoriteleri kulağa yabancı cisim sokmanın enfeksiyonları artırdığını bildirmektedir. Sert ve sivri cisimleri kulağınıza sokmaktan kaçının. Ayrıca  duş alırken kulağın iç kısımlarına su ve sabun kaçırmamaya özen gösterin. Yüzücüler ise alkol içeren antibakteriyeller ile kulak temizliğini sağlayabilir. Eğer sık enfeksiyon geçiriyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir