Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Zeytinyağı Kulak Ağrısına İyi Gelir mi?


Zeytinyağının tedavi amacıyla kullanılması insanlık tarihinde çok eski zamanlara dayanmaktadır. Cildi nemlendirmek amacıyla yaygın olarak kullanılan zeytinyağının saçları güçlendirdiği ve horlamayı ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Sağlık alanında bir diğer kullanımı ise kulak ağrısının tedavisidir. Zeytinyağının özelliklerini ve kulak ağrılarına nasıl etki ettiğini sizler için toparladık.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı çocuklar, gençler ve yetişkinler arasında yaygın görülen bir problemdir. Kulak kiri birikmesi, hafif enfeksiyonlar ve basınç değişikliği bu durumun en yaygın sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca kulak zarı hasarı, diş apsesi kulak ağrısına sebep olan daha ciddi durumlardır. Ciddi bir acil durum olmasa da şiddetli ve rahatsız edici bir kulak ağrısına sahipseniz doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Eğer yutkunma ile kulak ağrısı hissediyorsanız sorunun kaynağı boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı olabilir. Boğaz ile orta kulak arasında bağlantı sağlayan östaki borusu enfeksiyonların taşınmasına sebep olabilir. Bu durumda kulak ağrısına kırmızı ve şiş bademcikler, baş ağrısı, ses kısıklığı, ateş ve yutma güçlüğü eşlik eder.

kulak agrisi sebepleri
Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Zeytinyağı Kulak Ağrısına İyi Gelir mi? 37

Kulak ağrısının bir diğer sebebi ise özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan orta kulak iltihabıdır. Bu duruma işitme sorunları ve kulak akıntısı eşlik eder. Çocuklarda ateş, iştahsızlık görülebilir. Ayrıca yatarken ve uzanırken ağrı şiddetlendiğinden dolayı çocuklar uyumak istemezler. Eğer tedavi edilmezse iç kulak ve kulak zarı enfeksiyondan etkilenebilir. Kulakta kısmı veya tam işitme kaybı ortaya çıkabilir.

Kulak ağrısı ve diş ağrısının birlikte seyrettiği durumlarda altta yatan sebep diş apsesi olabilir. Bu sorunun ortadan kalkması için öncelikle apsenin tedavi edilmesi gerekir.

Kulak ağrısının tedavi edilmesi için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Zeytinyağı, sarımsak, zencefil ve ılık kompres en sık başvurulan birkaç yöntemdir. Bu uygulamalar geçici rahatlamalara sebep olabileceği gibi altta yatan sebebe göre ağrıyı şiddetlendirebilir.

Kulak ağrısının ciddi birçok sebebi olabilir. Tiroid sorunları, kulak iltihabı, kemik enfeksiyonu ve hatta tümörler bu sebepler arasında sayılabilir. Kulak ağrısını ihmal etmek veya evde tedavi yöntemleri ile geçiştirmek bu problemlerin ortaya çıkarılmasını geciktirir.

Erken müdahale her zaman en etkili ve kolay olandır. Şiddetli ve dirençli ağrınız varsa bir sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmeyin.

Kulak Ağrılarında Zeytinyağı Kullanımı

En sevdiğiniz yemeklerde, salatalarda sıkça kullandığınız zeytinyağı kulak ağrısının tedavisinde yüzyıllardır kullanılmakta olan bilinen en sağlıklı yağlardan biridir. Ayrıca zeytinyağının nemlendirici ve temizleyici etkisinden dolayı makyaj çıkarıcı, dudak nemlendirici, tıraş kremi ve saç bakım kremi olarak da kullanılabileceği unutulmamalıdır.

Kulak kiri olarak bilinen madde kulağı dış etkilere karşı korur. Normal şartlarda kendi temizleme mekanizması ile bu kir atılır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı kulak içerisinde kuruyup sertleşerek birikebilir. Bu durum da işitme sorunlarına ve kulak ağrısında sebep olabilir. Böyle bir durumda kulağa bir damla zeytinyağı damlatmak kulak kirini yumuşatır ve parçalayarak atılmasını sağlar.

Kulak kiri birikmesi sebebiyle oluşan kulak ağrısının zeytinyağı ile tedavi edilebileceği çeşitli bilimsel kaynaklarda bildirilmiştir. Üstelik sorun sadece kulak kirinden kaynaklı ise doktora gitmeniz önerilmemektedir.

Zeytinyağı Nasıl Uygulanır?

Kulağa zeytinyağı uygulamak son derece kolay bir işlemdir. Bu konudaki yaygın görüş 2-3 damla zeytinyağının günde 3 kez, 2 hafta boyunca kulağa damlatılmasıdır. Yağın kulak kanalında ilerlemesi için başınızı eğin ve fazla yağı bir bez yardımıyla temizleyin. Bu işlemi yatmadan önce ve sabah uygulayabilirsiniz. Doğru uyguladığınızda kulak kiri kendiliğinden düşecektir.

zeytinyagi ve kulak
Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Zeytinyağı Kulak Ağrısına İyi Gelir mi? 38

Ayrıca bu yöntemi belli aralıklarla koruyucu olarak da uygulayabilirsiniz. Yapılan çalışmalar zeytinyağının birçok kulak damlasından daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Çoğu kulak damlası cildi tahriş ederek kulak kirini dağıtır. Eğer özellikle kulak bölgesinde cilt problemleriniz varsa kötüleşmesine sebep olabilir. Zeytinyağı ise cildi nemlendirerek besler.

İşe Yarıyor Mu?

Zeytinyağı doğrudan kulak ağrısını tedavi etmez. Ancak kulağınızdaki kirin atılmasını sağlar ve yeni kir oluşmasını engeller. Bu özelliğinde dolayı kulak kirinden kaynaklı ağrıları tedavi edebilir.

Nisan 2013 yılında 50 katılımcı ile gerçekleştirilen bir çalışmada katılımcılara 6 ay boyunca zeytinyağı uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ise kulak kiri miktarının arttığını göstermiştir. Ancak eğer bir yöntem ile kulak kiri temizlemeden önce zeytinyağı uygulanırsa daha etkili sonuçlar elde edildiği de görülmüştür.

Kulak kiri birikmesi dışından enfeksiyon ve diğer sebeplere bağlı kulak ağrısının zeytinyağı ile tedavi edilebileceği ile ilgili herhangi bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı çalışmalar doğal yağın antibakteriyel özelliği olduğunu ortaya koysa da enfeksiyona farklı biyolojik etkenler (bakteri, virüs, mantar vb.) sebep olabildiğinden dolayı bu bilgi yetersiz kalmaktadır.

Temmuz 2013 tarihinde yapılan bir çalışmada zeytinyağının besinlerden bulaşan birçok hastalığın etkeni L. Monocytogenes bakterisine karşı etkili polifenoller içerdiği gösterilmiştir. Ancak bu bilgi de kulak enfeksiyonlarında olumlu sonuçların ortaya çıkacağı anlamına gelmemektedir. Üstelik bu çalışmalarla ortaya konan antibakteriyel özelliğin sınırlı olduğu bilinmektedir.

kulak agrisi ve zeytinyagi
Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Zeytinyağı Kulak Ağrısına İyi Gelir mi? 39

Yaralı Mı? Zararlı Mı?

Bütün bu bilgiler ele alındığında zeytinyağı ile ilgili bilgilerin çelişkili olduğu görülmektedir. Zeytinyağı kulak kirinin yumuşatılmasında etkili iken enfeksiyonlar ve diğer kulak ağrısı sebeplerine etkili olduğu ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Çeşitli uzmanlara göre zeytinyağı ve çeşitli ev tedavi yöntemleri yarardan çok zararlı olabilir. Bu uygulamalar kulakta mantar enfeksiyonlarına sebep olarak semptomların kötüleşmesine yol açabilir. Ayrıca kulak temizleme amacıyla sunulan kulak damlaları da güvenli değildir ve kulağınızı tahriş edebilir.

Unutulmamalıdır ki kulak ağrısı tedavisinde hiçbir ev tedavisi tıbbi tedavinin yerini tutamaz. Bazen rahatlamayı sağlayabileceği gibi çeşitli sorunlara da yol açabilir. Gereksiz risk almayın. Özellikle çeneye ve çevre bölgeye yayılan kulak ağrısı görüldüğünde en kısa sürede doktora başvurun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir