Kulak Ağrısı Nasıl Hafifletilir? Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?


Özellikle geceleri son derece rahatsız edici olabilen kulak ağrısı, genellikle kulak enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bunun dışında; alerji, kulak kirindeki artış, kulak sıvısı basıncındaki değişiklikler gibi nedenler de, kulak ağrısına neden olabilmektedir. Kulak ağrısının, ender de olsa, ciddi nedenleri de olabilir. Bu nedenle, siz ya da çocuğunuz kulak ağrısı çekiyorsa, mutlaka bir doktora başvurmak, gerekli tetkikleri yaptırmak, ağrının altında yatan nedenleri bulmak ve doktorun vereceği tedaviyi uygulamak gereklidir. Özellikle, eğer kulak ağrısı, ani bir yaralanma sonucu ortaya çıkmışsa, hiç beklemeden doktora görünmek son derece önemlidir. Ancak bu süreçte, ağrıyı, bazı basit yöntemlerle hafifletmek mümkündür.

indir 2 3
Kulak Ağrısı Nasıl Hafifletilir? Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? 36

Soğuk Ya da Sıcak Uygulama Yapın

Ağrıyan kulağa soğuk ya da sıcak kompres uygulamak, ağrıyı hafifletebilir. Sıcak uygulama mı, soğuk uygulama mı daha rahatlatıcı olacak, bunun denenerek bulunması en doğrusudur. Küçük bir havluyu, ılık ya da sıcak suya batırın, sıkın ve ağrıyan kulağın üzerine yerleştirin.

Yastığınızı Yükseltin

Sizi en rahat ettirecek yatış pozisyonunu bulun. Örneğin; yastığı yükseltmek, kulağın üzerindeki baskıyı azaltacağı için, rahatlatıcı olabilir. Bu pozisyon, ayrıca, kulak sıvısının dışarı akmasını kolaylaştırır. Ağrıyan kulağınız üstte kalacak biçimde uyumak da, ağrıyı azaltabilir.

Dikkatinizi Dağıtın

Dikkat dağıtma, ağrıyı daha az hissetmeyi sağlayabilir. Özellikle kulak ağrısı çeken çocuklarda, onları oyalayacak bazı oyuncaklar, kitaplar, hoşuna gidecek bir film gibi yöntemlerle dikkatini dağıtmak, oldukça işe yarar. Kendiniz için de, ılık bir duş, keyifli bir film, kitap okumak ya da arkadaşlarınızla zaman geçirmek, ağrınızı, bir süre de olsa unutturabilir.

Ağrı Kesici Alın

Ağrının çok şiddetli olması durumunda, doktor ya da eczacı önerisiyle, ağrı kesici almak faydalı olabilir. Kesinlikle danışmadan ağrı kesici alınmamalı, özellikle çocuklara verilmemelidir.

Bunlara Dikkat Edin!

kulak agrisi neden olur
Kulak Ağrısı Nasıl Hafifletilir? Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? 37

Hiçbir koşulda, yumuşak bir kulak pamuğu bile olsa, ağrıyan kulağa bir cisim sokmayın; kulağı kaşımayın; doktor önermedikçe kulak damlası kullanmayın.

Ağrı 48 saatten fazla sürüyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurun. Ağrıya, ateş, boğaz ağrısı, kulak çınlaması, işitme kaybı, yutkunma gibi belirtiler eklenirse, doktorunuzla hemen iletişime geçin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir