Kulağa Su Kaçınca Ne Yapmak Gerekiyor?


İnsanlar genelde kulaklarında kirleri temizlemek için pamuklu çubuklar kullanır. Ancak bu pamuklu çubuklar kulağa ciddi zararlar verebilir. Kulağınızı temizlemek için içine herhangi bir nesne sokmanız ya da kulak içine basınçlı su uygulamanız önerilmez. Bunun yerine izopropil alkol kullanabilirsiniz. İzopropil alkol, kulaklarınızın sağlıklı, temiz ve kuru kalmasına yardımcı olur.

Uzmanlar banyo yaptıktan sonra ya da yüzdükten sonra, kulaklara izopropil alkol uygulanmasını öneriyor.

Yüzdükten Sonra Kulağa Su Kaçması

kulaga su kacinca nasil acilir
Kulağa Su Kaçınca Ne Yapmak Gerekiyor? 36

Yüzdükten sonra kulak içine su kaçabilir ve bu su birikimi enfeksiyona yol açabilir. Kulakta acı ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için yüzdükten sonra bir havlu ile kulaklarını iyice temizleyin. Kulaklarınızın iyi kuruduğundan emin olun ve suyun çıkması için başını yan tutarak sallayın.

Su çıksa bile içeride nem kalır. Bu nemi kurutmak için ve bakteri oluşmasının önüne geçmek için, her iki kulağın içine 2-3 damla izopropil alkol damlatın.

Piercing İltihaplanması

Kulak delme, göbeğe piercing takma, burna piercing gibi vücudun delindiği alanların etrafında nem birikir. Bu nemli oluşum da enfeksiyon meydana gelmesi için uygun bir ortamdır.

Delme işlemi sonrası enfeksiyon oluşmaması için, işlemde sonra sabah ve akşam olmak üzere bölgeye izopropil alkol uygulayın. İzopropil alkolün nemi azaltıcı ve mikrop öldürücü gücü sayesinde acıyı önleyebilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonu ve İzopropil Alkol

Kulak enfeksiyonu nasil onlenir
Kulağa Su Kaçınca Ne Yapmak Gerekiyor? 37

Hali hazırda bir kulak enfeksiyonunuz varsa ya da kulak enfeksiyonu olduğunuzu düşünüyorsanız, izopropil alkol iltihaplı olan dokuyu yakabilir. Bu yüzden mevcut enfeksiyonu olan kişilerin uygulaması doğru olmaz. Bunun yerine enfeksiyonu geçirmek için bir doktora giderek uygun antibiyotik ilaç kullanımına başlamasınız.

Uyarı

Kulak içine izopropil alkol damlattıktan sonra bir ağrı ya da yanma hissederseniz, bu durumda mevcut bir kulak enfeksiyonunuz olduğu ya da kurak zarında yırtılma olduğu anlamına gelebilir.

Aksi bir durum olmadığı sürece, izopropil alkol kulakta ağrıya ya da yanmaya neden olmaz.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu Önleme

Uzun kulaklı köpekler, kulak enfeksiyonu açısından daha yatkın olabilir. İzopropil alkol ile kulaklardaki koku ve kulak enfeksiyonları oluşması riski azaltılabilir.

Köpeği yıkadıktan sonra ya da köpek yüzdükten sonra öncelikle kulaklarını bir havlu ile iyice temizleyin ve kurutun. Her iki kulağa 3-4 damla izopropil alkol damlatın. Çoğu köpek kulakların ovalanmasından hoşlanır. Böylece köpeğinizin kulak sağlığını korurken onun hoşnut olmasını da sağlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir