Küçük Tansiyon Nasıl Düşürülür?


Yüksek kan basıncı; Kan basıncı 118/110 mmHg olduğunda müdahale veya indirme olmaksızın beyin kanaması ve felce neden olabilir. Baş ağrısı, boyun ağrısı, baş dönmesi, çift görme veya bulanık görme, kulak çınlaması, burun kanaması, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı vb. belirtiler tansiyonunuzun yükselmeye başladığını anlayabilir. Uzun süreli yüksek tansiyon, gelecekte kardiyovasküler hastalığa yol açabileceğinden sorun değil. Bilinen en eski ve en etkili yöntem limonlu su içmektir. Bir bardak su içinde limon suyu içmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.  

Tansiyon yükseldiğinde başınızı soğuk suyla yıkamak sinirleri uyarır ve tansiyonu düşürür. Soğuk suyla değil, ılık suyla yıkayın.  Sarımsak; Limondan daha kısa sürede tansiyonu düşürür. Nar ve nar suyu yiyin; bu, yüksek tansiyonu düşürür ve dengede tutar.  Kekik; Kaynar su ile içilebilen kekik, tansiyonu düşürür. Greyfurt Suyu; Limonla aynı cins olduğu için tansiyonu düşürür. Bununla birlikte, tansiyon ilaçları kullanmıyorsanız, içmek yardımcı olabilir. Bunun nedeni, aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilmesidir. Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler; bu uzun süreli, kalıcı bir durum değilse yediklerinize, içtiklerinize ve egzersizlerinize dikkat etmeniz kontrolü sağlayabilir. Yüksek tansiyon sürekli gelişiyorsa; Düzenli yemek yemenin ve egzersiz yapmanın yanı sıra doktorunuzun önerdiği ilaçlar da yardımcı olabilir.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

  • Diyastolik tansiyon neden yükselir sorusuna cevap vermeden önce diyastolik ve diyastolik tansiyonu belirleyelim. Tansiyonunuzu ölçtüğünüzde, biri diğerinden büyük iki sayı görürsünüz.
  • Hipertansiyon (sistolik): Daha yüksek bir sayıdır. Bu, kalp atarken kanın kan damarlarının duvarlarına yaptığı basınçtır. Başka bir deyişle, kalp attığında, kan basıncının kan damarlarına uyguladığı kuvvettir.
  • Diyastolik Kan Basıncı: Bu, kan basıncı okumalarının düşük olanıdır. Bu, kalp istirahat halindeyken kanın damar duvarlarına yaptığı basınçtır. Kaptaki basınç minimumdur. Normal değer aşıldığında, örneğin yüksek 120, düşük 80 olduğu zaman tansiyon yüksektir.
1 41
Küçük Tansiyon Nasıl Düşürülür? 36

Küçük Tansiyon Nedir?

Sağlıklı bir insanın kan basıncını ölçmek iki farklı değer verir. Bu değerlerden daha büyük değerlere sistolik kan basıncı denir; bu, atardamarlardan vücuda kan çekilirken her kalp atışı ile kan damarlarının duvarlarına uygulanan basıncı ifade eder. Düşük değer, kalp kasılması durduktan sonra kalp dururken kanın kan damarlarının duvarlarına uyguladığı basınçtır. Bu değer hipotansiyon veya diyastolik kan basıncı olarak bilinir. Sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri, kişinin genel sağlığı, özellikle kardiyovasküler sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlar. Sağlıklı kişilerde tansiyon değerleri; sistolik tansiyon 120, diyastolik tansiyon ise 80 mmHg civarındadır. Tansiyonunuz 130’un üzerinde. Diyastolik kan basıncı 80 veya daha yüksek bir değerde ölçülürse, hipertansiyon veya hipertansiyon isteğe bağlıdır.

Kan basıncının 90/60 mmHg’nin altında ölçüldüğü bir durum, hipotansiyon veya hipotansiyonu gösterir. Hem yüksek hem de düşük tansiyon sadece hastalıklar değil, aynı zamanda altta yatan diğer nedenlerin neden olduğu hastalıklardır. Bu bakımdan kan basıncının ölçülmesi hastalığın teşhisi için önemli veriler sağlar. Diyastolik kan basıncı 70 mmHg’nin altında ölçüldüğünde düşük diyastolik kan basıncından söz edilir. Hipotansiyon çoğunlukla hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı ölçümlerinde görülür, ancak bazı sağlık sorunları olduğunda izole hipotansiyon da görülür.

  • İlaç Almak: Kan damarlarını gevşeten ilaçların alması sonucunda diyastolik kan basıncı düşebilir.
  • Yaşlılık: Yaşlandıkça damarlardaki sertleşme süreci nedeniyle kan damarları daha az esnek hale gelir. Bu, kalp atışı ile damar duvarına ulaşan basıncın azalması ve bu yüzden diyastolik kan basıncının düşürülme olarak görülebilir.

Küçük Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Kan basıncı; bu, toplardamardaki kan akımı bir manşet kullanılarak geçici olarak kesildiğinde ve kesinti sona erdirilerek kan akışının tekrar sağlanmasında ölçülen basınç değeri ile belirlenir. Normal tansiyon ölçümlerinde kişinin pazı bölgesinde bulunan bir manşet şişirilerek koldaki venöz kan akışı kesilir. Ardından, bir stetoskopla nabzı kontrol ederken kanın akmasına izin vermek için manşonu yavaşça gevşetin. Kan akışı ilk tespit edildiğinde ölçülen basınç, yüksek basıncı veya sistolik basıncı gösterir. Kan akışını ilk duyduğunuzda sistolik kan basıncını ölçerken. İşitilebilir akış gürültüsünün durduğu andaki ölçülen basınç değeri, kan basıncının düşük veya genişletilebilir olduğunu gösterir. Günümüzde elektronik tansiyon ölçüm cihazları kullanılarak sistolik ve diyastolik tansiyon ölçümleri de yapılabilmektedir.

2 35
Küçük Tansiyon Nasıl Düşürülür? 37

Yüksek Tansiyon Çeşitleri

  • İzole Diyastolik hipertansiyon (İDH): Diyastolik hipertansiyon veya diyastolik hipertansiyon, bir hastanın sistolik kan basıncı 90 mmHg’nin üzerine çıktığında teşhis edilir. Sistolik kan basıncı normaldir. Bu tansiyon türünde yüksek diyastolik tansiyon değerleri ölçülür.
  • Sistolik hipertansiyon: Bu tipte diyastolik kan basıncı nispeten düşükken diyastolik kan basıncı çok yüksektir. Örneğin, sistolik kan basıncı 140 mmHg’nin üzerindedir. Art., diyastolik kan basıncı 90 mm Hg’den azdır.

İzole Diyastolik Hipertansiyonda Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

İzole diyastolik hipertansiyon (IDH) genellikle genç erişkinlerde görülür. Çalışmalar, yüksek diyastolik tansiyonu olan çoğu kişinin yüksek tansiyonu bir hastalık veya neden ile ilişkilendirdiğini göstermiştir. Yani diğer hastalıklardan etkilenmez. Bu tip yüksek hipotansiyona birincil, birincil veya esansiyel izole diyastolik hipertansiyon denir. IDH bazen tansiyon ve tiroid sorunlarına, böbrek hastalığına ve uyku apnesine neden olabilir. Bu nedenlerin neden olduğu düşük kan basıncına sekonder izole diyastolik hipertansiyon da denir.

Diyabet, kalbin iki atımı arasında kan damarlarının duvarlarına yaptığı basınçtır. Bu, kalbin kan pompalamadığı, yani dinlenme anıdır. Bu dinlenme döneminde kan vücutta dolaşır, organlara ve dokulara oksijen ve besin sağlar. Diyastolik kan basıncı yükseldiğinde, yani 90 mmHg’den fazla olduğunda. Kan basıncını ölçerken, bu artışın nedeni genellikle kılcal damarlardır. Kılcal damarlar düşündüğünüzden daha dardır. Bu nedenle, çap küçüktür. Bu kasılma kanın kılcal damarlardan akmasını zorlaştırdığından, iki kalp atışı arasında geçmesi gereken tüm kanı geçemez. Yani tansiyonunuzu ölçtüğünüzde, tansiyonda hafif bir artış görebilirsiniz. Primer hipertansiyona, yani yüksek diyastolik kan basıncına neyin neden olduğu sorusu hala iyi anlaşılmamıştır.

Hipotiroidizm veya hipotiroidizm, izole diyastolik hipertansiyonun (IDH) ikincil bir nedeni olabilir. (Hipotiroidizm, tiroid bezinin çok az hormon ürettiği bir durumdur.) Primer hipertansiyon gibi, yüksek diyastolik kan basıncına da kılcal damarların aşırı daralması neden olur. Hipotiroidizm kilo alımı, uyuşukluk veya kötü hava toleransından kaynaklanabilir. Bununla birlikte, kan testleri ile bu rahatsızlığın doğrulanması gerekir. Endokrin bozuklukları, yüksek seviyelerde aldosteron, paratiroid hormonu veya kortizon üretimi nedeniyle IDH’ye neden olur.

Birçok hastalık böbreklere zarar verebilir. Bu hasar, böbreklerin kandaki sıvı kaybını yavaşlatabilir veya geotensin üretimini artırabilir. Başka bir sorun, böbreklere giden ana kan damarlarının daralması nedeniyle yine artan neovasküler hipertansiyon veya diyastolik kan basıncıdır (IDH). Kılcal damarların (arteriyoller) aşırı vazokonstriksiyonu ve vücut sıvılarının renal atılımının azalması da IDH’ye neden olabilir.

Alkolün kronik olarak kötüye kullanılması da IDH’ye yol açabilir. Diyabet, alkol kullanımı, özellikle karaciğer hasarı ile şiddetlenebilir. Bu genellikle karaciğerdeki bozulma nedeniyle geotensin seviyelerindeki düşüşten kaynaklanır. Anjiyotensin, kan damarlarını daraltan bir protein hormonudur. Vücutta tansiyon ve sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bu molekül kılcal damarları daraltarak diyastolik kan basıncını arttırır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir