Koşudan Önce Bunu Yapmak Enerji Veriyor


Koşu yapanların çoğu, sporlarında performans için doğru beslenmeye çalışıyor. Bunu yaparken yağlı ve  şekerli gıdalardan kaçınmaya çalışıyorlar. Bunun yanı sıra şeker, vücudun koşu esnasında tercih ettiği bir yakıt kaynağıdır. Doğru şeker türlerini tüketmek, performansı arttırır ve koşu mesafesi boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayabilir.

Koşu Yapmak İçin Şeker Gereklidir

Koşu sırasında daha çok karbonhidratlar yakıt olarak kullanılır. Yemiş olduğumuz bütün karbonhidratlar öncelikle glikoza dönüşen ve daha sonra kaslarda glikojen olarak depo edilen şekerlerden meydana gelir.

Glikojen, koşu gibi aktiviteler için yakıt kaynağıdır. Uzun mesafeler boyunca koşmak ve iyi bir performansa sahip olmak isteyen koşucular, karbonhidrat bakımından yüksek bir beslenme takip ederek kaslarında glikojen depo etmelidirler.

Kosudan once enerji veren yiyecekler
Koşudan Önce Bunu Yapmak Enerji Veriyor 36

En İyi Performans İçin Şekerler

Şekerin üç ana türü bulunur. Bunlar mono-sakkaritler, di-sakkaritler ve, poli-sakkaritlerdir.

Mono-sakkaritlerin içinde glikoz, fruktoz ve galaktatoz bulunur. Di-sakkaritlerin içinde sukroz, laktoz ve maltoz bulunur. Poli-sakkaritlerin içinde nişasta, glikojen ve selüloz bulunur.

Glikoz açısından yüksek olan basit karbonhidratlar, egzersizden önce hızlı bir şekilde enerji verir. Çünkü glikoz hızlı bir şekilde kaslarda glikojen olarak depo edilebilir.

Koşu Öncesi Enerji

Patatesler, meyveler ve tahıllar gibi gıdalar glikoz açısından zengin gıdalardır. Koşucuları hızlı bir şekilde koşu enerjisi sağlarlar. Koşudan önce enerji veren yiyecekler olarak da tanımlanabilir.

Kepekli tahıllar bir koşucunun beslenmesi için önemli bir gıda olsa da, bazı koşucular için kepekli tahıllar antrenmandan önce sindirim zorluğu yaşayabilir. Bu yüzden bu koşucular, koşu önü enerji için beyaz ekmek, makarna ya da pirinç tüketmeyi tercih edebilir.

Kosu Yapmadan Once Seker Tuketmenin Inanilmaz Faydasi
Koşudan Önce Bunu Yapmak Enerji Veriyor 37

Karbonhidratları fıstık ezmesi gibi az miktarda yap ve protein ile birleştirerek, koşu boyunca daha fazla tokluk hissi elde edebilirsiniz. Kekler, çerezler ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren sağlıksız şekerlerden kaçınmanız gerekir. Çünkü bu şekerler koşu performansını olumsuz olarak etkileyebilir.

Ne Zaman ve Ne Kadar Şeker Yenmeli?

Egzersizden önce atıştırmalıkların ne zaman yapılacağı ve ne kadar miktarda yapılacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak koşudan yaklaşık 1 saat önce 150 – 200 kalori kadar şeker tüketimi önerilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir